3B Yazıcılar

3B Yazıcılarda “Işık” Hızı Dönemi Başlıyor – 3B Baskı 2.0

Okuma Süresi: 3 dakikaLoadingFavoriteDaha Sonra Oku

3B yazıcılar için “geleneksel dönem”in geride kaldığını söylemek henüz mümkün olmasa da yeni yöntemle “ışık” hızına geçildiğini söylemek mümkün. Işıkla 3B baskı teknolojisinin adı: 3B Baskı 2.0!

3B yazıcılar, kapsamlı uzay çalışmalarından alelade aksesuar üretimine pek çok yönüyle hayatımızda. Ne var ki 56k modemler kadar yavaş bir sürece bizi mahkum ediyor. Kaliforniya merkezli yeni yaklaşım ise ışıkla yazdırma yöntemi sayesinde, kimi zaman günlerce süren yazdırma işlemini dakikalara sığdırabiliyor.

Nasıl çalışıyor?

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar üç boyutlu bir nesnenin farklı açılardan çekilmiş 2 boyutlu fotoğraf kesitlerini kullanarak bir video oluşturuyor. Bu video projektörden, ışığa duyarlı reçineyle dolu cam silindire yansıtılıyor. Silindir zamanla döndürülükçe, ışığa duyarlı reçine yer yer katılaşarak üç boyutlu nesnenin cisimleşmesini sağlıyor. İşlem oldukça kısa bir süre içinde tamamlandıktan sonra kalan sıvı reçine ayrıştırılarak üç boyutlu nesnenin ortaya çıkması sağlanıyor.

 

Avantajları ve Dezavantajları

Hız, 3B Baskı 2.0‘daki en büyük avantaj. Bunun dışında 3B Baskı 1.0‘a göre pürüzsüz bir yüzey sunuyor ve kesme veya düzeltme gibi işlemler gerektirmiyor. Bunun yanında yeni yöntem optik parça üretimine de imkan tanıyor. Dahası geleneksel yöntemdeki gibi katmandan katmana bir basım yerine sıvının katılaşması şeklinde bir baskı alındığı için hâlihazırda mevcut olan cisimlere basılabiliyor; örneğin sapı kırık bir tornovidanın metal parçası üzerine hızlıca yeni bir sap yapılabilir.

Dezavantaj demek pek doğru olmasa da yeni yöntemde baskı işlemi şimdilik sadece santimetre ölçeğinde gerçekleştirilebiliyor. Baskı nesnesinin daha incelik gerektiren işleri yapabilmesi için de geliştirmeye devam edilmeli. Öte yandan renkli filamentlerle aynı renk yoğunluğundaki baskılar yerine reçine kullanılması da renklilik noktasında bir sorun teşkil edebilir.

Ne olursa olsun bu yeni yöntem bir çok farklı olasılığı da beraberinde getirecektir. “Bazı şeyleri” basmaktan “her şeyi basma” sürecine evrilen 3B baskı dünyasındaki bu hızlı gelişme de yakın gelecekte 3B baskı tasarımlarını satın alarak alışveriş yapacağımız yeni bir sürecin kapısını aralıyor gibi gözüküyor…

Söz sizde. Düşüncelerinizi paylaşın!

Please Login to comment
avatar
X