ABD – Çin Ticaret Savaşından “Game of Thrones” da mı Etkilendi?

Game of Thrones’un sekizinci sezon son bölümünün yayını Çin’de ertelendi.

ABD şirketlerinin Çinli teknoloji üreticisi Huawei’ye yönelik üst üste aldıkları yaptırımların ardından, Çin’de Game of Thrones dizisinin son bölümünün online video platformu Tencent Video tarafından ertelenmesi tartışmaları alevlendirdi.

HBO‘nun fenomen dizisi Game of Thrones‘un yayın haklarını elinde bulunduran Çinli Tencent Video, dizinin dün tüm dünya ile aynı anda yayınlanacak final bölümünü, yayına sadece bir saat kala erteledi. Tencent yetkilileri açıklamayı sosyal medya platformu Weibo üzerinden yaptı.

Açıklama şöyle:

Değerli kullanıcılarımız. Game of Thrones sekizinci sezon, altıncı bölümünü bir medya transfer problemi sebebiyle planladığımız saatte yayınlayamayacağımızı üzülerek bildirmek zorundayız. Yayın saatiyle ilgili bilgi vermeye devam edeceğiz.”

Bu açıklamaya pek çok kullanıcı sosyal medya üzerinden tepki gösterdi hatta abonelik ücretlerini geri talep etti. Weibo üzerinden yorum yapan bazı kullanıcılar ise bunun Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşının yeni bir boyutu olduğunu iddia etti.

Dizinin final bölümü ne zaman yayınlanacak henüz belli değil. Bu arada hatırlatalım Çin’de de büyük ilgili gören Game of Thrones, büyük ölçüde sansürlenerek Çin’de yayına girebiliyor.

Game of ThronesHBOTencent VideoTicaret Savaşı
Yorum (0)
Yorum Yap