ABD’ye Vize Başvurusu Sekiz Kez Reddedilen (Ama Vazgeçmeyen) Milyarder İşadamı

Eric Yuan’la tanışın. Kendisi teknoloji dünyasının yeni milyarder işadamı.

Tıpkı Google’ın kurucularından Sergey Brin, Nvidia’nın yaratıcılarından Jensen Huang veya çılgın işadamı Elon Musk gibi o da Silikon Vadisi’nde dolar milyarderi olan göçmen iş insanlarından bir tanesi.

Eric Yuan 2011 yılında kurduğu Zoom adlı video konferans servisi “Zoom Video Communications” ile bugün Silikon Vadisi’nin yıldız isimlerinden biri haline gelmiş durumda.

Eric Yuan uzun yıllar önce Bill Gates‘in internetin potansiyeli üzerine yaptığı bir konuşmadan çok etkileniyor ve bu konuda kendini geliştirmek için ABD’ye göç etmeye karar veriyor.

Vize başvurusu tam sekiz kez reddedilen Yuan, denemeye devam ediyor ve 1997 yılında Silikon Vadisine adımı atmayı başarıyor.

Çok az İngilizcesiyle bir online konferans şirketi olan WebEx Communications‘da çalışmaya başlayan Yuan zaman içinde şirketin mühendislik departmanının tepe yöneticisi oluyor. Şirketi 2007 yılında Cisco‘nun satın alması üzerine Cisco’nun bir çalışanı olan Eric Yuan, 4 yıl boyunca teknoloji devinde çalışmaya devam ediyor.

Girişimci ruhunu durduramıyor

Ancak içindeki girişimci ruha engel olamayan Eric Yuan, Cisco’dan ayrılıp, 2011 yılında kendi girişimi olan video konferans servisi Zoom’u kuruyor. O dönemde en yakın arkadaşları, danışmanları hatta yatırımcıları bile piyasanın Zoom diye bir şirketinin varlığına ihtiyaç duyduğunu düşünmüyor. Rekabete gireceği Skype, Google, Cisco gibi teknoloji devleri zaten bu pazarı domine etmiş durumdalar.

Bugün Zoom’un yönetim kurulunda olan eski Cisco çalışanı Dan Scheinman, Eric Yuan için “Her köşenin çoktan kapılmış olduğu bir pazara giriş yapmıştı” diyor.

Eric Yuan ise rakipleriyle ilgili problemi şöyle dile getiriyor:

Kimse bu servisleri kullanmaktan haz almıyordu. Ama akıllı telefonlar ve tabletlerin yapabilecekleri sayesinde büyük de bir potansiyel vardı”.

Bugün binlerce kurumsal şirket Zoom’ın servisini kullanıyor. Her yıl %8 büyümesi beklenen video konferans sektöründe önemli bir atılım yapmayı başaran Zoom halka açılmayla birlikte bugün 15.9 milyar dolarlık bir değere ulaşmış durumda.

Zoom hisselerinin %20’sine sahip olan Eric Yuan ise artık teknoloji dünyasının en yeni milyarderlerinden biri. Çin’de başlayıp Silikon Vadisi’ne uzanan pek çok başarı hikayesinden bir tanesi.

Bill GatesCiscoDolar MilyarderleriEric YuanGöçmenlerVideo KonferansWebEx CommunicationsZoom
Yorum (0)
Yorum Yap