1. Haberler
 2. Manşet Yanı
 3. Aile hekimi randevu alma 2024 Sağlık ocağı randevu alma MHRS ve 182

Aile hekimi randevu alma 2024 Sağlık ocağı randevu alma MHRS ve 182

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile hekimi randevu alma 2024 Sağlık ocağı randevu alma MHRS ve 182 üzerinden nasıl yapılır? Aile hekimine gitmeden önce randevu zorunluluğu var mı, direkt gitsek de oluyor mu?

Aile hekimi randevu alma işlemi vatandaşlarımız tarafından çok sık merak edilen konuların arasında yer alıyor. Aile hekimleri, evimize yakın sağlık kuruluşları olarak biliniyor. Her mahallede bulunan Aile Sağlığı Merkezleri, ASM olarak kısaltılmış adıyla da anılıyor. Aile hekimliklerinden birçok işlem yapabiliyorsunuz.

 • Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları
 • Hastaneden randevu alacağım, nasıl alınır?

Grip aşısı, zatürre aşısı ve muayene gibi işlemlerin büyük çoğunluğu yapılıyor. Haricen iğne, pansuman gibi işlemler de aile hekimliğinde görevli hemşirelerce yapılabiliyor. Peki Aile hekimliklerinden randevu almak istiyorsanız ne yapmanız gerekiyor? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Aile hekiminden randevu al sistemi MHRS ve Alo 182 üzerinden yapılabilir. Elbette randevu almadan da gidebilirsiniz fakat beklememek için, randevu almak mantıklıdır. Aile hekimi randevu alma.

Aile Hekimi Randevu Alma 2023

Türkiye’nin kademeli sağlık sistemine geçmesinin ardından 1. basamak Sağlık Hizmeti olan aile hekimlikleri kurulmuştur. Aynı hekimliklerinin kurulmasının amacı hastanelerde yaşanan hasta yoğunluğunun azaltılması, vatandaşların sağlığının bir hekim tarafından devamlı takip edilmesi ve vatandaşların sağlık hizmetine daha kolay ulaşabilmesidir. Aile hekiminden randevu al sistemi oldukça hızlı ve pratik bir uygulamaya sahiptir.

Bağlı olduğunuz aile hekimini Merkezi Hekim Randevu Sistemi olan MHRS’den ve size yakın hastaneden öğrenebilirsiniz. Peki aile hekimliği randevuyla mı çalışır? Aile hekiminden randevu alınır mı? Bunun için birden fazla seçeneğinizin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Aile Hekimi Randevu Alma Yöntemleri

 • Aile hekimimden randevu almak istiyorum diyorsanız
 • Alo 182,
 • MHRS üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

Sağlık Ocağı Randevu Alma Aile Hekiminden

Aile hekimlikleri özellikle büyük şehirlerde fazla sayıda hasta bulunması ve yoğunluk yaşanması sebebiyle randevulu sisteme geçiş yapmıştır. Yani aynı hastanelerde olduğu gibi aile hekimine gitmek için de önceden randevu almak gerekir. Ancak bu bir zorunluluk değildir.

  Real Madrid, 4 golle kazandı! Arda Güler’in füzesi direğe takıldı

Burada dikkat edilmesi gereken nokta her vatandaş sadece kendi aile hekiminden randevu alabilir. Aynı sağlık ocağında hizmet veren diğer doktorlardan veya farklı sağlık ocaklarındaki hekimlerden randevu almak mümkün değildir. Sadece kendi hekiminiz izinli olduğunda randevu işlemi yapabilirsiniz.

Genellikle büyük şehirlerde veya nüfus yoğunluğu fazla olan il ve ilçelerde aile hekimi sağlık ocağı randevu alma işlemi yapılmadan aile hekimine muayene olmak mümkün değilken, daha küçük, nüfus yoğunluğu az olan il ve ilçelerde, randevu alınmadan sağlık ocağına gidildiğinde sıra numarası alınarak muayene olunabilir.

Ancak sağlık ocağının yoğunluk durumunu öngörmek mümkün olmadığı için randevu alarak gitmek en sağlıklı yöntem olacaktır. Bunun için de en mantıklı yöntem de randevu almanızdır.

Aile Hekiminden Randevu Al 2023

Ayrıca aile hekimleri haftanın bir veya iki günü hamile, yeni doğan ve köy ziyaretleri yaptığı için muayeneye kapalıdır. Yani randevu almadan sağlık ocağına gittiğinizde aile hekiminiz saha görevinde olabilir. Randevu alarak gitmek bu sorunun yaşanmamasını sağlayacaktır. Çünkü sistem hekimin sağlık ocağında olmayacağı günlere randevu vermez. Bu günlerde diğer hekimler için arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

Aile hekimi randevu alma işlemini detaylı olarak anlatacağız. Bunun için bir e-devlet şifreniz olmalı. E-devlet şifreniz yoksa, Alo 182’yi arayabilirsiniz.

Aile Hekiminden Nasıl Randevu Alınır?

Vatandaşların sağlık hizmetine daha kolay ulaşabilmesi ve daha kolay randevu alabilmesi için aile hekimliklerinden randevu almanın birkaç farklı yöntemi bulunur. Bunlardan biri Merkezi Hekim Randevu Sistemi olan MHRS’den randevu almaktır.

MHRS sistemi, randevu almak için en çok kullanılanlardan biridir. Aynı zamanda yine aynı sistemin çağrı merkezi olan Alo 182 kullanılarak da rahatlıkla randevu alabilirsiniz. Bu randevuları daha sonra MHRS’den yönetebilirsiniz. Aile hekimi randevu alma yöntemleri şunlardır;

 • MHRS sistemini kullanarak aile hekimi randevu alma,
 • Alo 182 ile randevu alma,
 • Sağlık ocağına giderek randevu alma.
  WhatsApp Grubu Video ve Sesli Çağrılara Sekiz Katılımcı Nasıl Eklenir?

Aile Hekimi Randevu Alma 2023

Hızlı ve en erken randevu alabileceğiniz tüm yöntemler sıralanmıştır.

MHRS’den aile hekimine randevu almak için;

 • https://www.mhrs.gov.tr/ sitesine giriş yapılır.
 • Sitenin ana sayfasında sağ kısımda bulunan “Randevu Al” seçeneğine tıklanır ve kişisel bilgiler ile giriş yapılır. 
 • Siteye giriş yapmak için TC kimlik numarası ve şifre gerekir. Şifre için varsa MHRS şifrenizi kullanabilir veya e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. 
 • Başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra ekranın sağ kısmında aile hekiminden randevu alma bölümü görülecektir. 
 • Randevu alınmak istenen tarih seçildiğinde hekimin boş olan saatleri alt kısımda açılacaktır.
 • Randevu alınmak istenen saat seçildikten sonra ekrana randevu bilgileri çıkar. 
 • “Randevuyu Kaydet” seçeneğine tıklandığında aile hekiminden randevu alma işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş olur.

Alo 182 – MHRS ile Aile Hekimi Randevu Alma

Sağlık Bakanlığı’nın randevu alma, randevu iptal etme, alınmış olan randevunun bilgilerini öğrenme gibi işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlamak amacıyla kurduğu Alo 182 hattını arayarak aile hekiminden randevu almak mümkündür. Bu hat üzerinden randevu alabilmek için randevu alınacak kişinin TC kimlik numarasının bilinmesi yeterlidir. Kimliğiniz yanınızda ise hemen arama yapabilirsiniz.

Alo 182 ile Aile Hekimi Randevu Alma

Alo 182, tüm telefonlardan tek tuş ile arayabileceğiniz bir randevu sistemi. Bulunduğunuz ildeki tüm hastanelerden bu numarayı arayarak uygun randevulardan alabilirsiniz. Uygun randevu olmaması durumunda dilerseniz isimli makalemizi okuyarak randevu alma yöntemlerine de göz atabilirsiniz.

 • Öncelikle cep telefonu veya sabit bir hattan 182 numarası tuşlanarak aranır
 • Operatörün yönlendirmesi ile randevu alınacak kişinin TC kimlik numarası tuşlanır
 • Operatörün yönlendirmesi ile randevu alınmak istenen İl söylenir
 • “Randevu almak istediğiniz hastaneyi söyleyiniz” sorusuna “Aile Hekimi” şeklinde cevap verilir
 • Sistem aile hekiminden randevu vermek için çağrı merkezi temsilcisine bağlayacaktır. Temsilci ile konuşarak aile hekimi sağlık ocağı randevu alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Gazi Hastanesi Tahlil Sonuçları

Sağlık Ocağını Arayarak Randevu Alma

Bağlı olduğunuz sağlık ocağının telefon numarasını biliyorsanız arayarak aile hekimizden randevu alabilirsiniz. Telefon numarasını bilmiyorsanız internet üzerinden araştırarak öğrenmeniz mümkündür. Ancak burada bağlı olduğunuz sağlık ocağının kodunu tam olarak bilmeniz gerekir.

  Irak'ın kuzeyinde operasyon: 12 Terörist etkisiz hale getirildi

Sağlık ocakları karışıklık oluşmaması için ilçe içerisinde 1 No’lu Aile Hekimliği, 2 No’lu Aile Hekimliği vs. şeklinde numaralandırılır. Bağlı olduğunuz aile hekiminin kodunu biliyorsanız internetten arama yaparak telefon numarasına ulaşabilirsiniz. 

Örnek: “Bağcılar 2 No’lu Aile Hekimliği” için arama motoruna: “Bağcılar 2 No’lu Aile Hekimliği telefon numarası” yazılır. Telefon numarası bulunduktan sonra arama yapılarak TC kimlik numarası ile aile hekiminin boş olan tarih ve saatlerine randevu alınabilir.

MHRS Aile Hekimine Randevu Alamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Bahsettiğimiz gibi, Aile hekimi randevu alma işlemi bir zorunluluk değildir. Çünkü aile hekimlerine randevu almadan da gidebilirsiniz. Aile hekimliğine girdiğinizde, zaten hem MHRS hem de randevu almadan gelen kişiler için bir sıra oluşturulur. Öncelik MHRS randevularındadır. Ancak randevunuz yoksa bile, aile hekimi randevu alma işlemi yapmadan direkt gidebilir ve muayene olabilirsiniz.

Aile hekimine gittiğinizde kimliğiniz yanınızda olmadı. TC Kimlik numaranız ile sağlık ocağı sisteminden anında sıra alabilir ve yoğunluğa göre en geç yarım saat içinde muayene olabilirsiniz.

Aile Hekimi Randevu Almak Zorunlu Mu?

Hayır değil. Aile hekimine randevu almadan da gidebilirsiniz. Ancak MHRS ve Alo 182 üzerinden alacağınız randevular öncelikli olacaktır. Yani, MHRS’den randevu alarak Aile Hekimliğine giderseniz, randevu almadan gelenlerden önce muayene olacaksınız. Şöyle ki, randevu saatiniz geldiğinde kimseyi beklemenize gerek kalmadan direkt girerek muayenenizi olabilirsiniz.

Yani saat 12:00 için bir randevu aldığınızı düşünelim. Bu durumda sizden önce gelenler olsa bile, saat 12:00 geldiğinde direkt olarak hekime giderek muayene olabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Aile hekimi randevu alma 2024 Sağlık ocağı randevu alma MHRS ve 182
Yorum Yap

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal