Çinli Bilim İnsanı Bebek Tasarım Kliniği Açmak İstiyordu

Dünyanın bilinen ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerini tasarlayan Çinli He Jiankui, genetiği “hack”lenmiş bebeklerin tasarlanacağı bir klinik kurma fikrini çok önce paylaştığı anlaşıldı.

Science Dergisi tarafından ortaya çıkarılan görüşmelerde, Çinli bilim insanının Çin veya Tayland merkezli bir klinikte, HIV ve kalp problemleri başta olmak üzere bir çok hastalıktan arındırılmış bebeklerin düzenleneceği konuşulmuş.

Bu görüşmelerden en ilginç olanlarından biriyse Çin asıllı Birleşik Devletler vatandaşı Doktor John Zhang ile gerçekleştirilen görüşme. Cambridge Üniversitesi’ndeki görevinin yanı sıra, New York’taki New Hope (*Yeni Umut) Kliniği‘nde doğum uzmanı olan Zhang’ın görevli olduğu klinik, ülkenin en yoğun doğum kliniklerinden birisi olarak biliniyor. İkili arasında Çin’de geçen görüşmede ayrıca “genetik tıp turizmi” hakkında da görüşülmüş.

Ortaya çıkan olaylardan sonra Zhang’in ifadesi şöyle:

Tüm yaşananlardan sonra, elbette daha fazla iş birliğine girmeyeceğiz.1

Resmi çalışmalarına 2016’da başladığı anlaşılan ve 2018’de Shenzhen’deki Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde başarılı hamilelikle sonuca ulaştırılan “gen düzenlemesi çalışması”nın ortaya koyduğu muazzam potansiyelin bilim dünyasını ikiye bölüp, Jiankui’nin uluslararası basın tarafından aforoz edilmesinin merkezi olan etik tartışmalar, hâlâ ABD-Çin teknoloji savaşının merkezinden sıyrılabilmiş değil.

Jiankui’nin uzun zamandır konuyla ilgili Birleşik Devletlerli önemli yetkili ve uzmanlarla iletişimde olduğu, ilgili çalışma vizyonunun paylaşıldığı ve fakat teknolojinin çıkış merkezi olarak Çin seçimiyle ikinci bir Edison Vakası yaşandığını düşünmek yanıltıcı olmayacaktır.

1.
“After all this happened, of course we’re not going to have any further collaboration.”
ABDBebek Gen Düzenlemesibebek genetiği düzenlemesiÇinGen DüzenlemeGüney Bilim ve Teknoloji ÜniversitesiHe JiankuiJohn ZhangMicheal DeemShenzhenStanford ÜniversitesiStephen QuakeTaylandYu Jum
Yorum (0)
Yorum Yap