Virgin Galactic Uzay Sınırına İlk Yolcusunu Çıkardı

Virgin Galactic 90 km. yüksekliğe çıkarak bir test uçuşunda daha uzay sınırına ulaştı. Bu uçuşta pilotların yanında ilk defa bir yolcu da vardı.

Virgin şirketler grubunun sahibi Richard Branson hayalini kurduğu uzaya turist taşıma projesinde sona yaklaştı. Virgin Galactic ticari uzay yolculukları için uzun yıllardır çalışmalar yapıyor ve takviminin çok gerisinde kaldı. Ama emin adımlarla hedefine ulaşacak gibi gözüküyor.

Dün yeni bir test uçuşunda Virgin Galactic şirketinin uzay aracı VSS Unity yerden 90 km. yükseğe çıkarak uzay sınırı olarak tabir edilen seviyeyi bir kez daha geçti. Geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirilen test uçuşunda ilk kez uzay sınırına ulaşmayı başarmıştı. 

Virgin Galactic’in uzay aracı “VSS Unity”, pek çok rakip firmanınkinden farklı olarak yerden roketle fırlatılmıyor.

WhiteKnightTwo adlı ana uçağa bağlı olarak havalanan VSS Unity uzay aracı, belirli bir irtifaya ulaştıktan sonra, ana uçaktan ayırılıp, roketlerini ateşleyip alt yörüngeye doğru çıkıyor. Virgin Galactic’in Twitter’dan dün yaptığı paylaşımda, ana uçaktan ayrılma ve yükselme sürecini görebilirsiniz.

Araç uzay sınırı olarak belirlenen yüksekliğe ulaştıktan sonra, yer çekimsiz ortamda birkaç dakika geçirip tekrar yeryüzüne dönüyor ve bir uçak gibi piste iniyor.

Dün de VSS Unity uzay aracı, ana uçaktan ayrılıp sesin üç katı hıza çıkıp, 89.9 km. yüksekliğe ulaştı. Bu yükseklik normal bir yolcu uçağı seyir yüksekliğinin yaklaşık 10 katı.

Bu uçuşta öncekilerden farklı olarak kabinde iki pilotun yanısıra bir de yolcu bulunuyordu. Beth Moses, Virgin Galactic şirketinin astronot eğitim şefi. Moses bu uçuş sırasında kabin basıncını ve yerçekimsiz ortamı test etti.

Beth Moses bir turist olarak uzaya çıkmış olmasa da şirketin uzaya çıkardığı ilk yolcu oldu.

Virgin Galactic uzay aracı VSS Unity’nin çıktığı yükseklik ABD hükümeti tarafından uzay sınırı olarak tanımlansa da herkes aynı görüşte değil. Amazon‘un kurucusu ve aynı zamanda rakip uzay turizmi şirketi Blue Origin‘in sahibi Jeff Bezos, Virgin Galactic’in 100 km. yükseklikteki Karman Hattı‘nı geçmediğini ve asıl uzay sınırının bu olduğunu iddia ediyor.

“Biz roketlerimizle 106 kilometreye ulaşıyoruz” diyen Bezos, Virgin’in de Karman Hattı’nı geçmenin bir yolunu bulması gerektiğini söylüyor.

Hatırlatalım Virgin Galactic zengin sivillere yörüngealtı uçuşlar sunmayı planlıyor. Bugüne kadar Richard Branson’a inancını gösteren 6 yüz kişi250 bin dolar bilet ücreti ödeyerek uzay aracında yerini ayırttı. Bu isimler arasında ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio ve pop şarkıcısı Justin Bieber da bulunuyor. Virgin Galactic kurucusu çılgın iş adamı Richard Branson 2019 yılı içinde ilk uzay tursitlerini yörünge altı uçuşlara çıkaracağını iddia ediyor.

Beth MosesBlue OriginJeff BezosRichard BransonUzay TurizmiVirgin GalacticVSS UnityWhiteKnightTwo
Yorum (0)
Yorum Yap