Apple Artık “iPhone” Yerine “Giyilebilir Teknolojilerden” Kazanıyor

2012 yılından bu yana ilk kez iPhone satışı, Apple’ın toplam satışlarının yarısının altında kaldı.

Apple diyince ilk akla gelen ürün iPhone (Eskiden Machintosh’tu ama sanırım bu dönem bayağı geride kaldı.) Uzun yıllardır Apple’ın satış rakamlarında %50’nin üstünde bulunan ve şirketin gelirlerinde çok büyük rol üstelenen iPhone telefonlar bu ilgiyi kaybetmiş durumda. Ancak yerini giyilebilir teknolojiler alıyor.

Salı günü açıklanan son çeyrek rakamlarına göre iPhone satış rakamları, şirketin toplam satışları içinde %48’lik paya sahip olmuş durumda. iPhone satışlarında geçen yıla oranla da %12 bir düşüş yaşanmış. Ancak Apple bu kaybı giyilebilir teknoloji ürünleri Apple Watch akıllı saat, AirPods kablosuz kulaklık ve Beats kulaklıklarla kapatıyor.

Apple CEO’su Tim Cook özellikle 159$ değerindeki AirPods kablosuz kulaklıklara yönelik çılgın bir talep olduğunu belirtiyor.

Apple 2019 ikinci çeyreğinde Giyilebilir Teknolojiler, Ev Ürünleri ve Aksesuar satışlarından 5.53 milyar dolar gelir elde edildiğini belirtiyor. Bu kategoriler içinde hangi ürünün en çok satıldığı ise açıklanmıyor. Ancak Apple CEO’su Tim Cook sadece Giyilebilir Teknolojilerden elde edilen satış gelirinin, “Fortune 200” listesinde yer alan dev bir firmanın kazancından daha büyük olduğunu belirtiyor.

Apple’ın bu rakamlara ulaşmasındaki en büyük etkenin, giyilebilir teknolojiler konusunda yaşanan rekabetin, akıllı telefon satışlarındaki kadar büyük ve sert olmamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

ABD merkezli pazar araştırmaları şirketi IDC‘nin verilerine göre 2018 son çeyreğinde 16.2 milyon adet giyilebilir teknoloji ürünü satan Apple‘ı, 7.5 milyon ürün ile Çinli Xiaomi takip ediyor.

AirPodsAppleApple WatchBeats KulaklıkGiyilebilir TeknolojileriPhone
Yorum (0)
Yorum Yap