Astronomlar: Dünya Dışı Yaşamı Yanlış Yerlerde Arıyoruz

İnsanlığın uzay macerasının en önemli konulardan biri şüphesiz dünya dışı yaşama ait izler. Yeni tamamlanan bir araştırma sonucu, bunu yaparken oldukça zaman kaybetmiş olabileceğimizi ortaya koyuyor; kabul edilmesi yüksek olasılıklı yeni filtrelerle, artık bir çok dış gezegen otomatik olarak arama kapsamı dışında bırakılabilir.

19 Ağustos 2019 Pazartesi günü Nature’da yayımlanan makalede, bizimkine benzer bir güneşin yörüngesinde dönen küçük ve kayalıklara sahip LHS 3844b gezegeninin atmosfere sahip olamayacak kadar yüksek bir sıcaklığa sahip olduğu kaydedildi. Scientific American (SciAm) tarafından genişletilen raporda ise araştırmanın arkasındaki bilim insanlarının, aynı durumun diğer dış gezegenler için de geçerli olabileceğinin altı çiziliyor.

LHS3844b dış gezegeni için hazırlanmış animasyon görüntü
© 2019 TESS, MIT, NASA

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlardan bir diğer önemli konu ise güneşinin yörüngesinde dönen gezegenin, Dünya’nın Ay’la olan ilişkisine benzer şekilde olması. Yıldıza dönük yüzü 767 °C olan gezegenin karanlıkta kalan yüzünün sıcaklığı ise -273 °C, yani bin dereceyi aşkın bir sıcaklık farkı var. Bu da gezegenin yaşama elverişli bir atmosfere sahip olmadığını ortaya koyuyor. Araştırmacıların, bu durumun benzer birçok dış gezegen içinde aynı olabileceği görüşünün merkezinde de bu yatıyor.

Harvard Üniversitesi Astrofizik Merkezi’nde Smithsonian Enstitüsü’nde astronom olarak görevli Abraham Loeb’in ifadeleri şöyle:

Bildiğimiz şekliyle bir hayata sahip olabilmek için, sıvı suya ihtiyacınız var. Sıvı suya sahip olabilmek için de bir atmosfere ihtiyacınız var.1

Columbia Üniversitesi’nde astronom olarak görevli Tiffany Jansen‘in konuyla ilgili SciAm‘a verdiği röportajdan öne çıkanlar ise şöyle:

Bu gezegende bir atmosfer eksikliğinin keşfi, yaşanabilir bölgedeki gezegenlerin bir atmosfere sahip olma ihtimalini daha azaltmaz.2

İlgili araştırma görevlilerinden Harvardlı Astronom Laura Kreidberg, bir dış gezegende atmosferin oluşup yok olmasına uzanan süreçler hakkında hâlâ yeterli bilgiye sahip olunmadığını ifade ediyor. “Güneş sistemimizi gözlemleyen bir uzaylı olsaydınız ve Merkür’ü görseydiniz, biraz cesaretiniz kırılırdı.”3 diyen Kreidberg, yine de gelecekte atmosfer olaylarını gözlemlemekte kullanılacak James Webb Uzay Teleskobu’ndan çok umutlu olduğunu ekliyor.

1.
“To have life as we know it, you need to have liquid water. In order to have liquid water, you need an atmosphere.”
2.
“The discovery of a lack of an atmosphere on this planet doesn’t make it any less likely that planets in the habitable zone would have an atmosphere.”
3.
“If you were an alien looking at our solar system and saw Mercury, you’d be a little discouraged.”
Abraham LoebAstronomiAyColumbia ÜniversitesiDünyaDünya Dışı YaşamHarvard ÜniversitesiHarvard Üniversitesi Astrofizik MerkeziJames Webb Uzay TeleskobuLaura KreidbergLHS3844b GezegeniMerkürNatureSciAmScientific AmericanSmithsonian EnstitüsüTiffany JansenUFOUzaylılar
Yorum (0)
Yorum Yap