Avrupa’daki Volvo Araçları Birbirleriyle Haberleşebilecek

Volvo birbirleriyle haberleşen araçlar vizyonunu genişletiyor.

Daha akıllı ve hatta tamamen otonom araçlara doğru hızla ilerlediğimiz bir dönemde, günümüz otomobilleri de teknolojinin nimetlerinden yararlanarak çok daha güvenli hale geliyor. Güvenlik konusunda üst düzey bir prestije sahip olan Volvo da her geçen gün otomobillerine yeni teknolojiler entegre ediyor.

Volvo ilk kez 2016 yılında İsveç ve Norveç’te kullanılan 90 serisi araçlarında tanıttığı Kaygan Yol Uyarısı ve Tehlike Işığı (Dörtlü Sinyal) Uyarısı teknolojilerini şimdi Avrupa çapındaki otomobillerine yaygınlaştırıyor. Bu iki teknolojik güvenlik önlemi 2020 model Volvo araçlarında Avrupa çapında standart hale gelecek.

Bulut bazlı bir platform aracılığıyla araçtan araca iletişimi mümkün kılan sistem sayesinde bir Volvo aracı diğer bir Volvo aracını yoldaki tehlikeli bir durumla ilgili uyarabilecek.

Mesela bir Volvo aracı kenara çekip, dörlü ışıkları yaktığında, Tehlike Işığı (Dörtlü Sinyal) Uyarısı sayesinde etrafındaki tüm Volvo araçlarına bir uyarı mesajı gidecek. Böylece o bölgeye yaklaşan araç, yol kenarında duran bir başka araç olduğunu bilecek.

Kaygan Yol Uyarısı sisteminde araç yol yüzeyiyle ilgili düzenli veri toplayacak ve yolda sürüşü tehlikeye atacak bir kayganlık tespi ederse, o bölgeye yaklaşan tüm araçlara uyarı mesajı yollayacak.

Volvo Otomobil Güvenliği Merkezi Yönetcisi Malin Ekholm açıklamasında şöyle ifade ediyor:

Otomobiller arası gerçek zamanlı güvenlik verisi paylaşmak, pek çok kazanın yaşanmasını engelleyebilir.

Volvo araç sahipleri bu teknolojiler sayesinde yollarımızın daha güvenli olmasına katkı sağlayacak, kendileri de güvende kalacak.”

Dediğimiz gibi Volvo bu teknolojileri 2016’dan beri sınırlı ölçüde kullanmaya başlamıştı, şimdiyse Avrupa çapında tüm yeni araçlara yaygınlaştırmaya hazırlanıyor. Volvo’nun güvenliğe verdiği önem üst düzey noktaya ulaşmış durumda.

Volvo daha önce yaptığı bir açıklamada; aldıkları güvenlik önlemleri sayesinde 2020 yılı itibarıyla Volvo araçlarında kimsenin ölmemesini hedeflediklerini belirtmişti. Bu çerçevede yakın dönemde tüm Volvo araçlarına 180 km/s hız sınırı getirmeyi planlayan otomotiv devi, radikal güvenlik çözümleri sunmaya da devam ediyor.

Akıllı OtomobillerGüvenlik ÖnlemleriKaygan Yol UyarısıTehlike Işığı UyarısıVolvo
Yorum (0)
Yorum Yap