Çinli Teknoloji Firmasının Göz Kamaştırıcı Robotu XR-1

Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi her yıl olduğu gibi bu yıl da teknoloji şirketlerinin gövde gösterisine sahne olurken, Çinli teknoloji şirketi INNFOS fuarda sergilediği insansı robotuyla çok konuşuldu.

INNFOS şirketinin fuarda tanıtımını yaptığı XR-1 adlı robot her kesimden insanın ve medyanın ilgi odağı oldu. Fuara katılma şansı olmayanlar için INNFOS robotun detaylı bir vidoseunu da paylaştı.

Paylaşılan videoda XR-1 robotunun el becerileri kaşısında etkilenmemek mümkün değil.

İnsanlarda ince motor kas becerileri olarak tanımlanan hareketler konusunda son derece ileri noktaya ulaşmış gözüken XR-1 dans edebiliyor, bardaktan su servis ediyor, iğne deliğinden ip geçiriyor, bir yumurtayı çatlatmadan hafifçe tutabiliyor.

İnsanlar için çok basit olan bu becerilerin mekanik bir robot için oldukça zor olduğunu belirtmekte fayda var. INNFOS şirketinin açıklamasına göre; robotun bu becerilerinin arkasında yatan, ona her tür hareketi yapma imkanı veren sıradışı aktüatörler. Aktüatörler bir enerji kaynağı tarafından çalıştırılan ve herhangi bir mekanizmayı veya sistemi kontrol edip, hareket ettiren motorlara verilen ad.

Yavaş yavaş iş dünyasında, sağlık sektöründe, ev işlerinde kullanılmaya başlanan bu tarz robotların güvenli ve akıllı bir insan – makine ilişkisi kurması gerektiğini belirten Çinli şirket, XR-1 adlı robotlarının yakın gelecekte pek çok farklı sektörde kullanılmaya başlanacağını iddia ediyor.

XR-1 adlı robotun bu ilgi çekici videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

AktüatörlerBarselonaINNFOSMobil Dünya KongresiRobotikRobotlarXR-1 Robot
Yorum (0)
Yorum Yap