Sağlık Teknolojileri

Dünyanın İlk 5G’li Uzaktan Ameliyatı Çin’de Test Edildi

Okuma Süresi: 1 dakikaLoadingFavoriteDaha Sonra Oku

Hâlâ geliştirme aşamasında olan 5G mobil teknolojisi, dünyada ilk defa Çin tarafından uzaktan kontrolün sağlandığı robotik kollu bir cerrahi operasyonda kullanıldı.

8 Ocak 2019 tarihinde Doğu Çin’in Fuzhou şehrinde, 50 km mesafe uzaklıktaki iki birim arasında 100 milisaniye gecikmeyle gerçekleştirilen operasyonda canlı bir laboratuvar hayvanı kullanıldı. Başarıyla tamamlanan test operasyon için hastanenin yıllardır hazırlandığı bilgisi paylaşıldı.

Uzaktan cerrahi müdahaleler için yasal yetki henüz tanınmış değil. 2020’de çalışmaların tamamlanıp hizmete girmesi beklenen 5. nesil mobil teknolojinin IoT kapsamında birçok yeniliğin yanında, ilgili operasyon da dahil olmak üzere pek çok yasal düzenlemeyi beraberinde getirmesi bekleniyor.

5. nesil mobil teknoloji Verizone tarafından açıklandığına göre mevcut 4G mobil teknolojisine oranla 200 kat daha hızlı veri iletişimine olanak tanıyacak.

Çin, yasal düzenlemelerin tamamlanması beklemeden pek çok yeni teknolojiyi kısıtlı olarak test etmekten çekinmiyor. Daha önce de benzer şekilde otonom taksiler Guangzhou sokaklarında hizmete girmişti. 2020 sonrası 5G’li ürünlerde rekabetçi olacağı imajını veren Çin’in, daha şimdiden başını ağrıtan “gizlilik” konularında da elinden geleni yapması gerekiyor…

Söz sizde. Düşüncelerinizi paylaşın!

Please Login to comment
avatar
X