İnovatif Ürünler

Dünyanın İlk Bataryasız Bluetooth Çıkartması

Okuma Süresi: 2 dakikaLoadingFavoriteDaha Sonra Oku

İkinci yılını kutlayan Wiliot girişimi, kuruluş amacı olan IoT1 için oldukça kullanışlı bir teknoloji geliştirdi. Yeni bluetooth çıkartması 3 metreye kadar kablosuz ve bataryasız bağlantıya imkan tanıyor.

Geleceğin IoT ile şekilleneceği inancını taşıyan Wiliot, tasarımlarında pahalı olmayan ve herkesin erişebileceği teknolojiler geliştirmeyi amaçlamış. Paketleme ve kıyafet gibi radyo alıcıların takılamadığı yerler ise çıkış noktaları olmuş. Buradan hareketle de kredi kartlarımıza girmeyi başaran RFID2 teknolojisini geliştirmeye başlamışlar.

Gerçek zamanlı envanter

Ulaşılabilirliğiyle öne çıkan RFID üzerinde çalışılılarak, devamında hemen hemen herkesin sahip olduğu bir mobil cihazda bulunan -başka bir deyişle kısa mesafe kablosuz bağlantıda bir standart olan- bluetooth bağlantısına geçilmiş. İşin sırrı ise havada gezinen WiFi ve baz istasyonu sinyallerinden bir çeşit “geri dönüştürülebilir enerji” elde etmek olmuş. Güneş pillerine göre yaklaşık bin kat daha az enerjiye sahip bu sinyalleri “bataryasız bluetooth çıkartması”nı çalıştırabilecek hale dönüştürmek kolay olmamış. Birçok çip prototipi, sonunda ağırlık değişimlerini dahi ölçebilen bir hale getirilmiş. Bu da paketlenmiş bir ürünün depoda nereye taşındığından, bir ürünün nereye kaldırıldığına kadar takip edilebileceği bir uygulamayı mümkün kılmış; yani “gerçek zamanlı envanter”i…

Kayıp aran(m)ıyor

Benzer teknolojilere sahip “düşük güç tüketimine sahip bataryalı bluetooth ürünler”i duymuş olmanız mümkün. Anahtar, cüzdan ve bisiklet gibi kaybolma olasılığı yüksek nesneleri, hatta gezinmeye meraklı evcil hayvan dostlarımızı kaybetmemek için de bu cihazlar çok faydalı olabiliyor. Sorun, bunların pillerinin şarj edilmeye ihtiyaç duyması oluyor-du. Bu noktada “kayıp aranıyor” kalıbı tarihe karışacak gibi görünüyor.

Çıkartmanın artıları

İnovatif bir ürünün nasıl olması gerektiği konusunda ders verir nitelikteki bluetooth teknolojisinin bataryasız olması tek öne çıkan özelliği değil. Ulaşılabilir bir fiyat seviyesine ek olarak çıkartma halinde gelmesi, onu değerli olan hemen hemen her şeye yapıştırılabilir kılıyor.

Pahalı kozmetik ve parfümeri ürünlerinden yıllanmış şaraplara, koleksiyon ve antika eşyalardan sanat eserlerine kadar hemen hemen akla gelebilecek her noktada bu bluetooth çıkartmasını kullanmak mümkün.

Ürünün gelişim süreci, eklemlenebilecek yeni sensçr ve özellikler düşünüldüğünde gerçekten heyecan verici. Elbette mevcut cihazlarımızı ulaşılaiblir fiyatlarla IoT‘ye erişecebilecek hale getireceği göz önüne alındığında da bir o kadar memnuniyet verici. Düşünsenize, bir şeyi nereye koyduğunu hatırlamama özgürlüğü artık eski romanlara ve filmlere özgü şeyler olacak…

1.
IoT: Internet of Things / Nesnelerin İnterneti.
2.
RFID: Radio Frequency Identification / Radyo Frekansı ile Tanımlama.

Söz sizde. Düşüncelerinizi paylaşın!

Please Login to comment
avatar
X