Elon Musk: Binlerce Yansıtıcı Güneş Reflektör Uydusu Mars’ı Isıtabilir

Dünyayı internete bağlamak için yörüngeye binlerce uydu gönderecek ünlü girişimci, Mars’ta yüzey yaşamını mümkün kılmak için de benzer bir çözümden faydalanabileceği görüşünü paylaştı. Bu çözüm arayışı, geçtiğimiz hafta yinelediği Mars’ı bombalama fikrinden biraz daha maliyetli olabilir.

Elon Musk’ın fikirleri hoşa gitsin veya gitmesin, takdir edilmesi gereken yegane konu, Musk’ın kaynaklarının tamamını en optimal şekilde kullanarak sıkı sıkıya bağlı olduğu hedefine yürümesi. Bu kararlılık sayesinde yüzlerce yıllık bilginin üzerine inşa edilen geleneksel sistemler dönüşüme mahkum olmuş durumda.

Kabul, Mars’ı yaşanabilir kılmak için nükleer bomba ile denemeler yapmak makul gözükmese de arayışında olduğumuz yeni bir gezegenin de çok makul bir talep olmadığını kabul etmek gerekiyor. Bombalama yerine uyduların kullanılması fikri ise çözüm makinesi girişimcinin kaynakların kullanımı noktasında bazı seçimler yaptığını anlamamıza yardımcı oluyor.

B Planı ve fırsat maliyeti

20 Ağustos 2019 Salı günü Musk’ın Twitter üzerinden paylaştığı “B Planı”, nükleer bombalama ile ortaya çıkacak yapay güneşlerin etkilerinin, yansıtıcı güneş reflektörü uydularla da gerçekleştirilebileceğini ortaya koyuyor. Buna ek olarak nükleer füzyon patlamalarının Mars yüzeyini radyoaktif bir hale getirmeyeceği iddiasını ekleyen Musk, konunun değerlendirileceği bilgisiyle paylaşımını sonlandırıyor.

Futurism, Musk‘ın B Planı’nın ilk defa 2006 yılında ortaya konduğunu gözden kaçırmamış. Arizona Üniversitesi’nde o dönem öğrenci olan Rigel Woida, kendisine NASA bursu kazandıran Mars’ın yüzey yaşamı için yörüngelerine aynaların yerleştirilmesi fikrini paylaşmıştı. 2007’deki makalesinde aynaların 150 metre çapında yansıtıcı özellikte tek parça veya küme gruplarından oluşacak bir yapıya sahip olması gerektiği açıklanmıştı.

Kaynakların kullanımı konusunda Elon’ın A Planı’nın hâlâ Mars’ı bombalamak olduğunu hatırlatmakta fayda var. “Nükleer bomba” ismen korkutucu gelse de üzerinde canlı yaşamı olmayan Kızıl Gezegen’i yaşanabilir hale getirmesi olası bu denemeyi gerçekleştirmek etik açıdan rahatsız edici neredeyse hiçbir unsur taşımıyor. Elbette Musk’ın radyoaktif olmayacağı iddiasının aksine Mars’ın Çernobil’e dönmesi durumu veya nükleer başlığın transferi sırasında bir kazayla karşılaşması durumunda neler olabileceği konusu üzerine tekrar tekrar eğilmek gerekiyor.

Arizona ÜniversitesiElon MuskFuturismMarsMars'ın KolonileştirilmesiNASARigel WoidaSpaceX
Yorum (0)
Yorum Yap