Elon Musk: “Yapay Zeka Meslekleri Anlamsız Hale Getirecek”

Elon Musk’a göre yapay zeka teknolojisindeki gelişmeler, geleceğin mesleklerini tehdit eder nitelikte.

Şanghay’da düzenlenen “Dünya Yapay Zeka Konferansı” teknoloji dünyasının iki yıldız iş adamını bir araya getirdi. Tesla CEO’su Elon Musk ve Alibaba Kurucusu Jack Ma birlikte katıldıkları bir oturumda karşılıklı sohbet ederek, yapay zekanın tehlikelerinden Mars’ın keşfine, eğitimin geleceğine kadar pek çok konuyu tartıştılar.

Sohbetin en çarpıcı ve tartışmalı kısmı yapay zeka teknolojisi üzerineydi. Yapay zekanın bize sunduğu fırsatlar bir yana, risklerine de değinen ve geleceğin tehlikelerle dolu olduğunu belirten Elon Musk şöyle diyor:

İnsanlar yapay zekanın kapasitesini hafife alıyor. Yapay zekayı ‘zeki bir insan’ gibi düşünüyor. Oysa bildiğimiz en zeki insandan çok daha zeki olacaklar.”

Tartışmaya daha pozitif yaklaşan Jack Ma ise insanların makineler tarafından kontrol edilmesinin imkansız olduğunu ve insanların kendilerinden daha zeki bir şey yaratmasının mümkün olmadığını iddia ediyor. “Akıllı” olmanın bilgiyle alakalı, “zeki” olmanınsa deneyimle ilgili olduğunu belirten Jack Ma şöyle diyor:

Bence bilgisayarlar daha akıllı hale gelebilir, ancak insanlar onlardan çok daha zeki olacaktır”

Elon Musk aynı söyleşide yapay zekanın pek çok mesleği anlamsız hale getireceğini ve yok edeceğini belirtiyor. Gençlere mühendislik alanına yönelmelerini, çünkü bu dönüşümden en az zarar göreceklerin, yapay zekayı yaratanlar olacağını belirtse de, Musk “ancak en sonunda yapay zeka kendi yazılımını da yazar hale gelecek” diyor.

Elon Musk’a göre insan ilişkisine odaklanan meslekler önem kazanmaya devam edecek. Musk “İnsanlar birbiriyle ilişki kurmayı sever. İnsanla ilgili bir iş yapıyorsanız ya da sanat veya mühendislik üzerine eğitim alıyorsanız, doğru yolda olduğunuzu söyleyebilirim” diyor.

AlibabaÇinDünya Yapay Zeka KonferansıElon MuskGeleceğin MeslekleriJack MaMesleklerŞanghayTesla MotorsYapay Zeka
Yorum (0)
Yorum Yap