Apple Kayıtlarınızı Dinlemeyi Bırakıyor, Şimdilik

Okuma Süresi: 3 dk Apple, ürünlerinde kişisel asistan olarak hizmet veren Siri’den toplanan kayıtlarının denetlenip değerlendirilmesine ara verdiğini duyurdu, şimdilik… Ne yazık ki bu kısa bir süre için de olsa, konuşmalarınızın gerçek kişiler tarafından dinlenmeyeceği anlamına gelmiyor, kayıt devam ediyor.

Soru: Yapay Zekâ Bir Mucit Olarak Tanımlanmalı mı?

Okuma Süresi: 3 dk Birleşik Krallık’ta bir yapay zekânın patent mucidi olarak tanınıp tanınamayacağı konusu bilim insanları ve avukatlar ile patent büroları arasında yıldız savaşlarına sahne oluyor. Kurumsal inovasyonların hukuki getirilerinden kaçınmak isteyen patent büroları, patent sahipliğinin kişilerle sınırlı kalması konusunda ısrarcı. Akademisyenler ise bu dönemde artık böyle bir hükmün var olamayacağı konusunda hemfikirler.

Bilim İnsanları: Aspartam Tüketmek Güvenli Değil

Okuma Süresi: 2 dk

Avrupa Parlamentosu Kararıyla İnternette “Karanlık Çağ” Başlıyor

Okuma Süresi: 3 dk Avrupa Parlamentosu Eylül 2018’de gündeme gelen 13. Madde’yi onadı; ifade özgürlüğüne karşı olduğu dile getirilen ve “bilinen internetin sonu”nu getirebileceği eleştirilerinin muhattabı “Telif Hakkı Yasası”nı onayladı.

AB: Google, Facebook ve Twitter Sahte Haberlerle Savaşmakta Başarısız

Okuma Süresi: < 1 dk Ekim 2018’de gönüllü olarak politik dezenformasyonlara karşı çözüm üretmek için imza atan Teknoloji Devleri’nin aylık raporları, Avrupa Birliği tarafından olumsuz şekilde değerlendirildi.

Apple CEO’su Tim Cook Veri Güvenliği Konusunda Çağrı Yaptı

Okuma Süresi: 2 dk Apple CEO’su Tim Cook Brüksel’de yaptığı konuşmada, ABD’nin dijital haklar ve veri güvenliği konusunda kapsamlı bir federal yasa hazırlaması gerektiğini belirterek, yüksek oranda toplanan kişisel verilerin toplumda huzursuzluk yarattığı söyledi. Bu yolda Avrupa Birliği’nin çalışmalarından da övgüyle söz etti. Brüksel’de…

İngiltere AB’yle Rekabet Amacıyla Kendi Uydu Sistemini Kuruyor

Okuma Süresi: 2 dk İngiltere Brexit oylaması sonrasında Avrupa Birliği’yle olan bağlarını koparmak üzere. Bu beklenmedik ayrılık durumu bazı hassas projelerin üretilmesinde ve bilgi paylaşımında sıkıntılar doğuruyor. Avrupa Birliği 2003 yılında başlattığı Galileo projesiyle ABD’nin GPS sistemine rakip navigasyon uydu sistemi geliştiriyor. ABD’nin GPS sistemi bizim…

Haftanın Özeti: 9 · 6-12 Ağustos 2018

Okuma Süresi: < 1 dk