Virgin Galactic İlk Uzay Seyahatini Yıl Bitmeden Gerçekleştirecek

Okuma Süresi: 3 dk Girişimci Sir Richard Branson, uzay seyahatleri gerçekleştirmek için kurduğu Virgin Galactic’in ilk uzay seyahatinin “haftalar” içinde gerçekleşeceği müjdesini verdi. Yıllar sonra verilen tarihlere atıfta bulunarak, “Aylar sonra değil, birkaç hafta sonra ilk uzay seyahatimizi gerçekleştireceğiz. Benim de içinde yer alacağım…

Mars Yüzeyinin Altında Göl Tespit Edildi

Okuma Süresi: < 1 dk İtalyan Uzay Ajansı’ndan araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen radar uygulamalı keşifte, Mars’ın Güney Kutup Buzulları’nın altında sıvı formda su bulunan bir göl tespit edildi.

Science Dergisi’nde yayınlanan araştırma makalesine göre sıvı suyun bulunduğu göl MARSIS1 tarafından erişilen bilgilerin Avrupa Uzay Ajansı’na bağlı Mars Ekspres Uzay Aracı’na gönderilmesi sonucu yapılan değerlendirmeyle netlik kazandı.

Mayıs 2012 ile Aralık 2015 arasında Planum Australe Bölgesi ‘nde incelemeler yapan MARSIS, suyun sıvı halde bulunulabileceği kanısıyla güney buzul kapakçıklarındaydı. Yüzeyden ve polar buz kapaklarından radar sinyalleri yollayarak ve radyo dalgalarının Mars Ekspres’e nasıl yansıdığını ölçtü.

Bu sinyaller, yüzeyin neredeyse 1 mil (1,6 km) altında şiddetli bir değişim haritasını yaratan 29 takım radar örneğini yansıtıyordu. Yaklaşık 12.5 mil (20,1 km) boyunca uzanan bu değişim haritası ve Grönland ile Antarktika buz tabakalarının altında yer alan göllere çok benziyordu. Radar, parlaklığı yansıtarak bölgenin suyla kaplı olduğu sinyalini verdi. Makaleyi yazan bilim insanları bu parlaklık için başka nedenleri de dışlayarak, Kızıl Gezegen’de “mavi” suyun varlığına dair elle tutulur ilk kanıtı göstermiş oldular.

Robot Astronot CIMON Uzaya Gitti

Okuma Süresi: 2 dk CIMON adlı robot asistan Avrupa Uzay Ajansı’nın Uluslararası Uzay İstasyonunda yer alan astronotları için geliştirildi. Top şeklinde tasarlanan CIMON ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in 1968 yapımı “2001: Bir Uzay Destanı” filminden hatırlayabileceğimiz HAL adlı bilgisayarı andırıyor. Bilim Kurgu filmlerinden ilham alan…