Soru: Yapay Zekâ Bir Mucit Olarak Tanımlanmalı mı?

Okuma Süresi: 3 dk Birleşik Krallık’ta bir yapay zekânın patent mucidi olarak tanınıp tanınamayacağı konusu bilim insanları ve avukatlar ile patent büroları arasında yıldız savaşlarına sahne oluyor. Kurumsal inovasyonların hukuki getirilerinden kaçınmak isteyen patent büroları, patent sahipliğinin kişilerle sınırlı kalması konusunda ısrarcı. Akademisyenler ise bu dönemde artık böyle bir hükmün var olamayacağı konusunda hemfikirler.

Yeni “Bukalemun Teorisi” Karanlık Enerjiyi ve Galaksilerin Nasıl Oluştuğunu Açıklayabilir

Okuma Süresi: 3 dk Evreni anlama yolunda ortaya atılan yeni teori süper bilgisayar simülasyonlarına dayanıyor. Chameleon Teorisi, yani “Bukalemun Teorisi” galaksilerin nasıl oluştuğuna alternatif bir açıklama getirirken, karanlık enerji hakkında anlaşılabilir bir perspektif sunuyor.

Durham Üniversitesi’ndeki süper bilgisayar modellemeleri sonucu geliştirilen teori, Einstein’ın yerçekimini açıklayan “Genel Görelilik Teorisi”nin, galaksi ve kara delik oluşumuna dair aydınlığa kavuşturamadığı noktalar konusunda ipuçları veriyor.

İlk Grafen Tabanlı Ürün Birkaç Ay Sonra Piyasaya Çıkacak

Okuma Süresi: 3 dk Kaşiflerine 2010 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandıran, ince fakat sağlam yapısı ve güçlü iletkenliğiyle “süper malzeme”ler arasında gelecekte neredeyse her alanda kullanılacak grafen, ilk kez ticari bir üründe kullanılanacak.

HIV Çözüldü mü? – Bir AIDS Hastası Daha Kalıcı Olarak Tedavi Edildi

Okuma Süresi: 2 dk 2007 yılında ilk kez “Berlin Hastası”nın HIV’den tamamen kurtarıldığı operasyon, 12 yıl sonra “Londra Hastası”nı da kurtararak, AIDS’in tedavi edilebilir olduğunu doğruladı.

Huawei: Çin Hükümeti’yle Veri Paylaşmayacağız

Okuma Süresi: < 1 dk Çin Hükümeti 18 Şubat 2019 Pazartesi günü resmi olarak ABD’nin, Çin’in endüstriyel gelişimini hedef alarak engelleme faaliyetleri içinde olduğunu duyurdu. Bu ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in 5G konusunda Çin ürünlerinin ulusal tehlike oluşturduğu ifadesi üzerine gelmişti.

Haftanın Özeti: 22 · 5-11 Kasım 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Çinli Xiaomi Sonunda Birleşik Krallık’a da Girdi

Okuma Süresi: 2 dk

LinkedIn’in Başı Çin Menşeli Casus Hesaplarla Belada

Okuma Süresi: 2 dk LinkedIn, kariyer ağını çeşitli casusluk faaliyetleri için kullandığı tespit edilen Çin menşeli casus hesaplarla mücadele ettiğini duyurdu. ABD Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi Müdürü William Evanina, Çinli şüpheli kullanıcıların “süper agresif” şekilde diğer kullanıcılarla kontakt kurma girişimlerinin casusluk faaliyeti…

Los Angeles Metrosuna Vücut Tarayıcılar Kuruluyor

Okuma Süresi: < 1 dk

Yapay Zekâ, Doktorların Yerini Alabilir Mi?

Okuma Süresi: 2 dk