Volocopter Taksiler 2020’den Önce Singapur’da Uçmaya Başlayacak

Okuma Süresi: 3 dk Alman Volocopter girişimi Singapur’un da Almanya ve Dubai gibi hava taksilerine sıcak baktığını belirtti. Her şey yolunda giderse Volocopter taksiler 2020’den önce Singapur’da uçmaya başlayacak.

TikTok’un Üreticisi ByteDance’in 1. Çeyrek Geliri 8,4 Milyar Dolar

Okuma Süresi: 2 dk Sosyal medya kısa ve eğlenceli videolar etrafında yeniden şekilleniyor, reklamlar da bu trend çerçevesinde yeni ekran formatlarına evriliyor. Bu tür dikey video paylaşım uygulamaları arasında yıldızı en çok parlayan TikTok’un üreticisi ByteDance Technology 2019’un ilk 3 ayında 60 milyar yuan kazandı. Başka bir deyişle, TikTok’un üreticisi ByteDance’in 1. çeyrek geliri 8,4 milyar dolar.

Yandex Youtube’a Rakip Video Platformu Hazırlığında

Okuma Süresi: 2 dk Çöküş döneminde Google tarafından satın alınarak ayağa kaldırılan ve dünyanın en büyük video paylaşım sitesine dönüşen Youtube, rekabetten uzak liderliğini tek başına sürdüremeyebilir. Yandex Youtube’a rakip video platformu hazırlığında olduğunu duyurdu.

Yapay Zekâ Takip Teknolojileri Küreselleşiyor – Türkiye Kısmen Bağımsız

Okuma Süresi: 4 dk Özel hayatla emniyetimiz arasındaki ince çizgiyi başka insanların belirlememesi noktasında takip görevinin akıllı bilgisayarlara devredilmesi kabul görse de yeni tamamlanan önemli bir araştırma uluslararası kamuoyunu uyarıyor: Yapay zekâ takip teknolojileri küreselleşiyor! Türkiye kısmen bağımsız.

Çin’in Yapay Zekalı Çöp Kutuları

Okuma Süresi: < 1 dk

Çin Tarihinde İlk Kez Trafik Polisi Olarak İşe Alınan Robotlar Mesaiye Başladı

Okuma Süresi: 3 dk Teknolojik rekabette önemli hamlelerine bir yenisini ekleyen Çin, devlet memuru olarak bir robotu işe aldı; üstelik bunu milyarlık nüfusu yüzünden robot iş gücünü tercih edecek en son ülkelerden biri olacağı eleştirilerine rağmen yaptı. Başka bir deyişle milyarlarca kişi mesai arkadaşının artık bir robot olabileceğini biliyor; acıkmayan, hastalanmayan, özel meselelerini işe taşımayan ve hata yapmayan…

Çinli Bilim İnsanı Bebek Tasarım Kliniği Açmak İstiyordu

Okuma Süresi: 2 dk Dünyanın bilinen ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerini tasarlayan Çinli He Jiankui, genetiği “hack”lenmiş bebeklerin tasarlanacağı bir klinik kurma fikrini çok önce paylaştığı anlaşıldı.

Dünyanın En Büyük Ekonomisi Çinli Bir Şirkete Karşı

Okuma Süresi: 5 dk ABD Başkanı Trump’ın Çin’e uyguladığı yaptırımlar kadar dünya gündeminde kendine yer bulan Huawei’in 5G altyapısı, iletişim teknolojilerinde eşi görülmemiş bir savaşı tetiklemiş durumda.
Peki ama dünyanın en büyük ekonomisinin pek de dişine gören olmayan Huawei’e karşı aldığı bu tavır, güvenlik ve ileri teknoloji kullanımı noktasında neler ifade ediyor?

Yurt Dışı Alışverişlerinde Sınırlı Vergi Muafiyeti Kaldırılıyor

Okuma Süresi: 2 dk Yurt dışı alışverişlerinde 22 avro ile sınırlandırılmış vergi muafiyeti kaldırılacak. Bu karar başta Çin’den yapılan alışveriş hacmini azaltacağı gibi PTT’nin kargo hizmetlerini de etkileyecektir.

CRISPR Parçalayıcısı İnsan DNA’sında İlk Kez Kullanıldı

Okuma Süresi: 2 dk Çin ile ABD arasında bilim ve teknolojide artan tansiyon yeni bir eşiğin daha geride bırakılmasıyla sonuçlandı: Michigan Üniversitesi ilk kez “Motorlu DNA parçalayıcısı” tanımını yaptığı “Cas3″ü insan DNA dizilim kümesini kesmekte kullandı.

Çin’de “Skoru Düşük” 13 Milyon İnsandan Biri Olmak

Okuma Süresi: 3 dk

Dünyanın Süper Gökdelen Yarışı

Okuma Süresi: 2 dk

Trump Yönetimindeki ABD Geri Dönüşüm Konusunda Çaresiz

Okuma Süresi: 2 dk Küresel ısınmaya inanmayan ve küresel çapta bir ekonomik savaş başlatan Trump yönetimindeki ABD, geri dönüşüm cephesinde çaresiz kaldı.

Çin’in Etkileyici Yatay Gökdeleni Bitime Çok Yakın

Okuma Süresi: 2 dk

Çin’de Bir İlk – Yapay Zeka Destekli Mahkeme

Okuma Süresi: 2 dk

Huawei: Çin Hükümeti’yle Veri Paylaşmayacağız

Okuma Süresi: < 1 dk Çin Hükümeti 18 Şubat 2019 Pazartesi günü resmi olarak ABD’nin, Çin’in endüstriyel gelişimini hedef alarak engelleme faaliyetleri içinde olduğunu duyurdu. Bu ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in 5G konusunda Çin ürünlerinin ulusal tehlike oluşturduğu ifadesi üzerine gelmişti.

Çin ve ABD Yapay Zekayı Silah Olarak Kullanma Peşinde

Okuma Süresi: 2 dk

Genetiği Değiştirilmiş Bebeğin 6 Ayının Kaldığı Açıklandı

Okuma Süresi: < 1 dk Tepkilerin dinmediği Çinli gen değiştirici doktor He Jiankui’yle sık sık görüşen Stanfordlı biyoetikçi William Hurlbut, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) genetiği değiştirilmiş fetüslerin 12 ila 14 haftalık olduğunu bildirdi.

Bir Robotla Arkadaş Olan Öfkeli Küçük Kızın Hikâyesi – Gelecek Jenerasyon

Okuma Süresi: 2 dk Ailevi problemleri nedeniyle sorunlar yaşayan bir kız çocuğunun, şans eseri karşılaştığı bir robotla arasında geçen maceraları konu alan animasyon, ailecek izlenebilecek bir yapım. Aksiyon komedisi türünün eğlenceli örneklerinden biri olan “Next Gen”de muhtemelen aklınıza gelmemiş robotları görmeniz de mümkün…

Dünyanın İlk 5G’li Uzaktan Ameliyatı Çin’de Test Edildi

Okuma Süresi: < 1 dk Hâlâ geliştirilme aşamasında olan 5G mobil teknolojisi, dünyada ilk defa Çin tarafından uzaktan kontrolün sağlandığı robotik kollu bir cerrahi operasyonda kullanıldı.

8 Ocak 2019 tarihinde Doğu Çin’in Fuzhou şehrinde, 50 km mesafe uzaklıktaki iki birim arasında 100 milisaniye gecikmeyle gerçekleştirilen operasyonda canlı bir laboratuvar hayvanı kullanıldı. Başarıyla tamamlanan test operasyon için hastanenin yıllardır hazırlandığı bilgisi paylaşıldı.

Çin’in Yeni Hedefi Mars

Okuma Süresi: 2 dk

Gen Değiştirici Çinli Bilim İnsanına Sonunda Ulaşıldı

Okuma Süresi: 3 dk 1. “He said: ‘There will be big news.’ He had a smile on his face. (…) He was extremely irresponsible to the employees, partners and investors. He did not discuss anything with us before he made his announcement and we…

Haftanın Özeti: 22 · 5-11 Kasım 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Haftanın Özeti: 21 · 29 Ekim-4 Kasım 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Haftanın Özeti: 20 · 22-28 Ekim 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Haftanın Özeti: 19 · 15-21 Ekim 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Çin Kendi Ay’ını İnşa Etmeye Karar Verdi

Okuma Süresi: 3 dk Çin’in mega projeleri arasında en çok heyecan verenlerden biri de yakın zaman önce duyurulan ve 2022’ye yetiştirilmesi beklenen Ay Projesi oldu. Yapay Ay bir uydu olarak dev uzay aynası taşıyacak ve Dünya’ya güneş ışığını yansıtabilecek. Chengdu merkezli Tianfu Yeni Bölge…

Haftanın Özeti: 18 · 8-14 Ekim 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Eski Google CEO’suna Göre İnternet İkiye Bölünecek

Okuma Süresi: 4 dk

Haftanın Özeti: 13 · 3-9 Eylül 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

LinkedIn’in Başı Çin Menşeli Casus Hesaplarla Belada

Okuma Süresi: 2 dk LinkedIn, kariyer ağını çeşitli casusluk faaliyetleri için kullandığı tespit edilen Çin menşeli casus hesaplarla mücadele ettiğini duyurdu. ABD Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi Müdürü William Evanina, Çinli şüpheli kullanıcıların “süper agresif” şekilde diğer kullanıcılarla kontakt kurma girişimlerinin casusluk faaliyeti…

Haftanın Özeti: 11 · 20-26 Ağustos 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Google Otonom Sürüş Projesi Waymo Çin’deki Yerini Aldı

Okuma Süresi: < 1 dk Google‘ın gelişerek proje büyüklüğünü aşan ve kendine Alphabet çatısı altında bağımsız bir yer edinen Waymo, Çin’de kendisine bağlı bir alt kuruluş açtı. Huimo Business Consulting Co.  adlı şirket 3,5 milyon Yuan, yani yaklaşık yarım milyon dolara kuruldu. Şirketin yasal temsilcisi…

Haftanın Özeti: 10 · 13-19 Ağustos 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Alibaba’dan Garsonsuz Robotik Restoran

Okuma Süresi: < 1 dk

Haftanın Özeti: 9 · 6-12 Ağustos 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Haftanın Özeti: 8 · 30 Temmuz-5 Ağustos 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Çin de Hyperloop Yatırımı Yapıyor

Okuma Süresi: < 1 dk

Xiaomi Avrupa’nın Tamamını İstiyor

Okuma Süresi: 2 dk 2018 itibariyle dünyanın en büyük 4. akıllı telefon üreticisi olarak, küresel ölçekte sektörün en hızlı büyüyen markası Xiaomi, Çin’in en rekabetçi teknoloji firmalarından biri olarak gözünü Avrupa’ya dikti.

Hindistan’ı fethettikten sonra, dünyanın en büyük telefon üreticisi olan Samsung ve ikinci sıradaki Apple’a sıranın arkasını göstererek birinci sıraya yerleşmişti.

Haftanın Özeti: 5 · 9-15 Temmuz 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Araba Otomatları Mı? Araç Paylaşımı Mı?

Okuma Süresi: 3 dk

Elon Musk Çin’de Dev Tesla Fabrikası Kuracak

Okuma Süresi: 2 dk

Haftanın Özeti: 4 · 2-8 Temmuz 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

“Kilimlere Özgürlük!” – Otomatik Araba Çadırı

Okuma Süresi: < 1 dk

Tayland’da Marketlerde Yüz Tanıma Teknolojisi Kullanılıyor

Okuma Süresi: 2 dk Yüz tanıma teknolojisi özellikle Çin’de yaygın olarak kullanılan bir teknoloji. Ünlü market zinciri 7-Eleven Tayland’da bulanan mağazalarının hepsine bu teknolojiyi adapte etti. ABD perakende devi Walmart da hem güvenlik hem de müşteri memnuniyetini ölçmek amacıyla teknolojiye yatırım yapan firmalardan. Black…

Haftanın Özeti: 3 · 25 Haziran-1 Temmuz 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Foxconn Çalışanlarını Robotlarla Değiştirme Konusunda Kararlı

Okuma Süresi: 2 dk Dünyanın en büyük I-Phone üreticisi Foxconn, bazı çalışanlarının kötü çalışma koşulları sonucu intihar ettiği haberleriyle gündeme gelmişti. Foxconn’un sadece Çin’de yüzbinlerce çalışanı bulunuyor. Şirket önümüzdeki yıllarda çalışanlarının büyük çoğunluğunu robotlarla değiştirmeyi planlıyor. Yüksek otomasyon ve yapay zeka teknolojilerinin hızla gelişmesi…

Haftanın Özeti:2 · 18-24 Haziran 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Google’dan Çin’in 2. Büyüğüne Dev Yatırım

Okuma Süresi: < 1 dk Google, Çin’in en büyük ikinci e-ticaret devi JD.com’a 550 milyon $ yatırım yaptı. Bu stratejik partnerlikle, Güneydoğu Asya ve ötesine olan siparişleri arttırmak hedefleniyor. Tedarik zinciri ve lojistik operasyonların gözden geçirilerek iyileştirileceği yeni dönemde Google’ın teknolojik uzmanlığından yararlanacak JD.com, aynı…

Pekin Metrosuna Bio-Tanıma Teknolojisi Kuruluyor

Okuma Süresi: < 1 dk Çin insan hakları örgütleri tarafından sıkça eleştirilse de farklı amaçlarla bio-tanıma teknolojisi kullanımını yaygınlaştırmaya devam ediyor. Çin’in başkenti Pekin metrosuna avuç içi tarama ve yüz tanıma teknolojisinden oluşan “bio-tanıma teknolojisi” entegre edilecek. Bu sayede özellikle metronun yoğun olduğu saatlerde yolcu…

IBM’in Yeni Roketi – Summit

Okuma Süresi: 2 dk IBM dünyanın en hızlı ve akıllı süper bilgisayarı Summit’i Tennessee’deki fizik laboratuvarında tanıttı. Bir SpaceX roketi gibi gözükmese de ondan hızlısı yok. Ne kadar hızlı? Çin’in geliştirdiği eski şampiyon “Sunway TaihuLight” süper bilgisayarına ABD’nin cevabı olarak lanse edilen bilgisayar iki…

Toyota’dan Grab’e 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Okuma Süresi: < 1 dk Toyota tarihinin en büyük yatırımlarından birine imza attı. 1 milyar $’lık yatırım Singapurlu teknoloji şirketi Grab için de kurulduğu 2012 yılından bugüne kadar aldığı en büyük yatırım oldu. Uzmanlar Grab‘in piyasa değerini 10 milyar $ olarak değerlendiriyor. Hizmetleri arasında taksi,…