Yeni “Bukalemun Teorisi” Karanlık Enerjiyi ve Galaksilerin Nasıl Oluştuğunu Açıklayabilir

Okuma Süresi: 3 dk Evreni anlama yolunda ortaya atılan yeni teori süper bilgisayar simülasyonlarına dayanıyor. Chameleon Teorisi, yani “Bukalemun Teorisi” galaksilerin nasıl oluştuğuna alternatif bir açıklama getirirken, karanlık enerji hakkında anlaşılabilir bir perspektif sunuyor.

Durham Üniversitesi’ndeki süper bilgisayar modellemeleri sonucu geliştirilen teori, Einstein’ın yerçekimini açıklayan “Genel Görelilik Teorisi”nin, galaksi ve kara delik oluşumuna dair aydınlığa kavuşturamadığı noktalar konusunda ipuçları veriyor.

Dünyanın En Sıradışı Havuzu Londra’da İnşa Edilecek

Okuma Süresi: 2 dk

Dünyanın En Büyük Ekonomisi Çinli Bir Şirkete Karşı

Okuma Süresi: 5 dk ABD Başkanı Trump’ın Çin’e uyguladığı yaptırımlar kadar dünya gündeminde kendine yer bulan Huawei’in 5G altyapısı, iletişim teknolojilerinde eşi görülmemiş bir savaşı tetiklemiş durumda.
Peki ama dünyanın en büyük ekonomisinin pek de dişine gören olmayan Huawei’e karşı aldığı bu tavır, güvenlik ve ileri teknoloji kullanımı noktasında neler ifade ediyor?

İngiliz Pub Zinciri Cep Telefonu Kullanımını Yasaklıyor

Okuma Süresi: < 1 dk

HIV Çözüldü mü? – Bir AIDS Hastası Daha Kalıcı Olarak Tedavi Edildi

Okuma Süresi: 2 dk 2007 yılında ilk kez “Berlin Hastası”nın HIV’den tamamen kurtarıldığı operasyon, 12 yıl sonra “Londra Hastası”nı da kurtararak, AIDS’in tedavi edilebilir olduğunu doğruladı.

Sahte Buluşma Hesaplarını Tespit Edebilen Algoritma Sonunda Geliştirildi

Okuma Süresi: 2 dk Muhtemelen sizi değil ama bir arkadaşınızı çok yakından ilgilendirebilecek önemli bir gelişme yaşandı. Her yıl binlerce insanın çeşitli şekillerde dolandırıldığı sahte buluşma hesapları, bir İngiliz araştırma grubu tarafından geliştirilen algoritmayla artık tespit edilebiliyor.

İngiltere Tehlikeli ve Zor İşler İçin Mikro Robotlar Geliştiriyor

Okuma Süresi: 2 dk İngiliz Hükümeti mikro robotlar geliştirilmesi için milyonlarca pound değerinde bir fon oluşturdu. Geliştirilecek mikro robotların ulaşılması zor ve tehlikeli alanlardaki çalışmaları kolaylaştırması bekleniyor. Robotlar devlet desteğiyle İngiliz Üniversiteleri tarafından geliştirilecek. İngiliz hükümeti ulaşılması zor ve tehlikeli alanlardaki çalışmaları kolaylaştırmak için mikro…

Çinli Xiaomi Sonunda Birleşik Krallık’a da Girdi

Okuma Süresi: 2 dk

Haftanın Özeti: 21 · 29 Ekim-4 Kasım 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Londra’da Sürücüsüz Taksiler 2021’de Yollarda

Okuma Süresi: 2 dk Dünyanın dört bir yanında otomobil üreticileri, teknoloji firmaları ve ulaşım çözümleri sunan şirketler otonom araç teknolojilerine yatırım yapıyor. Pek çok otomotiv devi kendi robo-taksi firmalarını kuruyor. 2035 itibarıyla İngiltere’deki sürücüsüz araç pazarının 28 milyar poundluk değere ulaşması bekleniyor. İngiltere’de özel…

Haftanın Özeti: 12 · 27 Ağustos-2 Eylül 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Kiliselerde “Tıkla ve Dua Et” Dönemi

Okuma Süresi: < 1 dk

Yapay Zekâ, Doktorların Yerini Alabilir Mi?

Okuma Süresi: 2 dk

Haftanın Özeti: 5 · 9-15 Temmuz 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

1 Günde Sürmeyi Öğrenen Yapay Zekâ

Okuma Süresi: 2 dk