5G Teknolojisi Endüstri 4.0 Devrimini Hızlandıracak

Okuma Süresi: 2 dk

Elektrikli Scooterlar da Hackerların Radarına Girdi

Okuma Süresi: 2 dk Nesnelerin interneti kapsamında birçok elektrikli araç uzaktan erişilebilir hale gelmiş gelmiş durumda. Büyük kolaylık ve denetim kontrolü sağlayan bu erişim aynı zamanda geleceğin en büyük tehditlerinden birinin habercisi.

Otomobilinizin aslında ne kadar kolay hacklenebileceğini kısa bir süre önce paylaşmıştık. Seyir halinde başımıza gelebilecek felaket senaryoları diken üzerinde durmamıza yetiyor. Peki tehlikesiz gibi duran taşınabilir ulaşım araçlarına ne demeli?

Dünyanın İlk 5G’li Uzaktan Ameliyatı Çin’de Test Edildi

Okuma Süresi: < 1 dk Hâlâ geliştirilme aşamasında olan 5G mobil teknolojisi, dünyada ilk defa Çin tarafından uzaktan kontrolün sağlandığı robotik kollu bir cerrahi operasyonda kullanıldı.

8 Ocak 2019 tarihinde Doğu Çin’in Fuzhou şehrinde, 50 km mesafe uzaklıktaki iki birim arasında 100 milisaniye gecikmeyle gerçekleştirilen operasyonda canlı bir laboratuvar hayvanı kullanıldı. Başarıyla tamamlanan test operasyon için hastanenin yıllardır hazırlandığı bilgisi paylaşıldı.

Dünyanın İlk Bataryasız Bluetooth Çıkartması

Okuma Süresi: 2 dk İkinci yılını kutlayan Wiliot girişimi, kuruluş amacı olan IoT için oldukça kullanışlı bir teknoloji geliştirdi. Yeni bluetooth çıkartması 3 metreye kadar kablosuz ve bataryasız bağlantıya imkan tanıyor.

Geleceğin IoT ile şekilleneceği inancını taşıyan Wiliot, tasarımlarında pahalı olmayan ve herkesin erişebileceği teknolojiler geliştirmeyi amaçlamış. Paketleme ve kıyafet gibi radyo alıcıların takılamadığı yerler ise çıkış noktaları olmuş. Buradan hareketle de kredi kartlarımıza girmeyi başaran RFID teknolojisini geliştirmeye başlamışlar.

Iridium ve Amazon AWS İşbirliği Tüm Dünyaya Internet Sağlayacak

Okuma Süresi: 2 dk İletişim uyduları geliştiren Iridium, Amazon’un bulut hizmetleri platformu AWS (Amazon Web Services) ile biraraya gelerek tüm dünyaya uydudan kesintisiz internet sağlayacak. CloudConnect adı verilecek uydu tabanlı sistemle IOT(Nesnelerin İnterneti) uygulamalarına yönelik bir network kurulacak. CloudConnect mobil telekomünikasyon altyapısının ulaşamadığı dünyanın ucra köşelerine…

Teknoloji Kullanımında Yeni Dönem: “Sesli Asistanlar”

Okuma Süresi: 4 dk Bilgisayarlarla iletişim kurma biçimimizde radikal değişikliklerin yaşanacağı bir süreçteyiz. Önümüzdeki 5 – 10 yılda sokaklarda, iş yerlerimizde, arabalarında kendi kendine konuşuyormuş gibi gözüken insanlara sıklıkla tanıklık edeceğiz. İki bin yılından sonra doğan Z kuşağı nesil, bu geçişe rahatlıkla adapte olurken,…