Gerçeğinden Ayrılamayacak Deepfake Videolar İçin Son 6 Ay

Okuma Süresi: 3 dk Deepfake videoların daha şimdiden gözümüzle gördüğümüz her şeye inanmama konusunda bir öngörü oluşturduğunu düşünenlerdesiniz yakın gelecekle ilgili önemli bir kazancınız var demektir. Çünkü deepfake sektörünün öncüsü gerçeğinden ayrılamayacak deepfake videolar için son 6 ay kaldığını belirtti.

Dünyanın İlk Yeniden Programlanabilir DNA Bilgisayarı Geliştirildi

Okuma Süresi: 3 dk Bilgisayarlarla ilgili bildiğimiz her şeyi tarihin tozlu sayfalarına gömebilecek DNA bilgisayarlarının kullanılabilir olması için gerekli olan yeniden programlama engeli de aşıldı.

Genetiği Değiştirilmiş Bebeklerin Beyin Gücü Artırılmış Olabilir

Okuma Süresi: 2 dk 2018 yılında Çinli bilim insanı He Jiankui tarafından genetiği değiştirilerek HIV’e karşı korumalı hale getirilen bebekler hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Bu, ilk süper bebeklerin doğabileceği anlamına geliyor olabilir.

3B Yazıcılarda “Işık” Hızı Dönemi Başlıyor – 3B Baskı 2.0

Okuma Süresi: 3 dk 3B yazıcılar için “geleneksel dönem”in geride kaldığını söylemek henüz mümkün olmasa da yeni yöntemle “ışık” hızına geçildiğini söylemek mümkün. Işıkla 3B baskı teknolojisinin adı: 3B Baskı 2.0!

3B yazıcılar, kapsamlı uzay çalışmalarından alelade aksesuar üretimine pek çok yönüyle hayatımızda. Ne var ki 56k modemler kadar yavaş bir sürece bizi mahkum ediyor. Kaliforniya merkezli yeni yaklaşım ise ışıkla yazdırma yöntemi sayesinde, kimi zaman günlerce süren yazdırma işlemini dakikalara sığdırabiliyor.

Hindistan Tarihteki En Büyük Evrensel Temel Gelir Deneyine Hazırlanıyor

Okuma Süresi: 3 dk Nepal’in doğusunda, Bhutan’ın batısında ve Çin’in güneyinde yer alan Hindistan’ın en küçük eyaleti Sikkim, bir anda dünya ekonomi gündemine oturdu: Bu küçük eyalet 610 bin 557 nüfusuyla “evrensel temel gelir” modelini test edecek.

Uygulama hayata geçtikten sonra dünya üzerinde test edilmiş en büyük temel gelir deneyi olacak. Evrenel temel gelir, Mark Zuckerberg’in de taraftarı olduğu yönüyle güvenlik ağı sağlayacağı, yoksulluğu azaltmaya yardımcı olacağı ve işteki otomasyon sorunlarını çözeceği öngörülerini savuyor. Bunun karşısında ise çalışma teşviğinin azalacağı ve bunun büyük bir masraftan başka bir şey olmayacağını savunanlar var.