Elon Musk: Binlerce Yansıtıcı Güneş Reflektör Uydusu Mars’ı Isıtabilir

Okuma Süresi: 2 dk Dünyayı internete bağlamak için yörüngeye binlerce uydu gönderecek ünlü girişimci, Mars’ta yüzey yaşamını mümkün kılmak için de benzer bir çözümden faydalanabileceği görüşünü paylaştı. Bu çözüm arayışı, geçtiğimiz hafta yinelediği Mars’ı bombalama fikrinden biraz daha maliyetli olabilir.

Elon Musk Mars’ın Bombalanması Konusunda Şaka Yapmıyor

Okuma Süresi: 2 dk Mars’a yaşamı taşıyarak bu zamana kadar gerçekleştirilmiş tüm büyük misyonları geride bırakmak isteyen Musk, sınırların dışına taşan nükleer bombalama düşüncesini yeniledi. Peki bu fikrin arkasında ne var?

Haftanın Özeti: 7 · 23 – 29 Temmuz 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

NASA’nın Mars İçin Düzenlediği “3B Baskılı Habitat Yarışması”nda Finale Doğru

Okuma Süresi: 6 dk 1. Yüzyıllık Meydan Okumalar (*Centennial Challanges). 2. BIM yazılımı (Building Information Modeling software).

Mars Yüzeyinin Altında Göl Tespit Edildi

Okuma Süresi: < 1 dk İtalyan Uzay Ajansı’ndan araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen radar uygulamalı keşifte, Mars’ın Güney Kutup Buzulları’nın altında sıvı formda su bulunan bir göl tespit edildi.

Science Dergisi’nde yayınlanan araştırma makalesine göre sıvı suyun bulunduğu göl MARSIS1 tarafından erişilen bilgilerin Avrupa Uzay Ajansı’na bağlı Mars Ekspres Uzay Aracı’na gönderilmesi sonucu yapılan değerlendirmeyle netlik kazandı.

Mayıs 2012 ile Aralık 2015 arasında Planum Australe Bölgesi ‘nde incelemeler yapan MARSIS, suyun sıvı halde bulunulabileceği kanısıyla güney buzul kapakçıklarındaydı. Yüzeyden ve polar buz kapaklarından radar sinyalleri yollayarak ve radyo dalgalarının Mars Ekspres’e nasıl yansıdığını ölçtü.

Bu sinyaller, yüzeyin neredeyse 1 mil (1,6 km) altında şiddetli bir değişim haritasını yaratan 29 takım radar örneğini yansıtıyordu. Yaklaşık 12.5 mil (20,1 km) boyunca uzanan bu değişim haritası ve Grönland ile Antarktika buz tabakalarının altında yer alan göllere çok benziyordu. Radar, parlaklığı yansıtarak bölgenin suyla kaplı olduğu sinyalini verdi. Makaleyi yazan bilim insanları bu parlaklık için başka nedenleri de dışlayarak, Kızıl Gezegen’de “mavi” suyun varlığına dair elle tutulur ilk kanıtı göstermiş oldular.

Haftanın Özeti:2 · 18-24 Haziran 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

NASA Mars’la İlgili Yeni Bilgiler Paylaşacak

Okuma Süresi: < 1 dk