3 Süper Kütleli Kara Delik Çarpışmak Üzere

Okuma Süresi: 3 dk Kara delikleri görüntüleyebilme noktasında bir kırılma noktası yaşadığımız 2019 yılı, bir başka süper keşfe daha sahne oldu. NASA bilim insanlarının imza ettiği keşfe göre, Dünya’ya 1 milyar ışık yılı uzaktaki 3 süper kütleli kara delik çarpışmak üzere.

Ay’a İlk İniş Yapan 2 Milyar Doları Alır

Okuma Süresi: 2 dk Eski bir siyasetçi Birleşik Devletler vatandaşlarının vergileriyle 2024’de Ay’a gidecek NASA’nın planlarını ertelemesine neden olabilir. ABD Başkanı Trump’a iletilen teklif, SpaceX, Blue Origin vb. özel girişimlerin Ay’a iniş yapıp bir üs kuracağı 2 milyar dolarlık “ucuz bir Ay misyonu”nu içeriyor.

Elon Musk: Nihayetinde Koca Bir Taş Dünya’ya Çarpacak

Okuma Süresi: 2 dk Elon Musk kalıpların dışında seyreden açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz hafta Mars’ı bombalama konusundaki görüşünü tekrarlayan ünlü girişimci, önünde sonunda Dünya’ya çarpacak bir asteroit olacağı ve bu konuda şimdilik elimizden hiçbir şey gelmediğini belirtti.

Elon Musk Mars’ın Bombalanması Konusunda Şaka Yapmıyor

Okuma Süresi: 2 dk Mars’a yaşamı taşıyarak bu zamana kadar gerçekleştirilmiş tüm büyük misyonları geride bırakmak isteyen Musk, sınırların dışına taşan nükleer bombalama düşüncesini yeniledi. Peki bu fikrin arkasında ne var?

Büyük Gün Bugün – Tarihte İlk Kez Bir Kara Deliğin Fotoğrafını Göreceğiz

Okuma Süresi: 2 dk Kara deliklerin ardında barındırdığı gizemleri aralamak ve uzay çalışmalarında bir kırılma noktası daha yaratmak için çok önemli bir fırsat yakalamış olabiliriz. Daha önce neye benzeyebileceğinden hareketle görselleştirilen kara delik fenomeni ilk defa fotoğraflanmış olabilir.

İnsanoğlu Tarihte İlk Defa Bir Kara Deliği Fotoğraflamayı Başarmış Olabilir

Okuma Süresi: 2 dk Kara deliklerin ardında barındırdığı gizemleri aralamak ve uzay çalışmalarında bir kırılma noktası daha yaratmak için çok önemli bir fırsat yakalamış olabiliriz. Daha önce neye benzeyebileceğinden hareketle görselleştirilen kara delik fenomeni ilk defa fotoğraflanmış olabilir.

Sadece Işıkla Cisimleri Havaya Kaldırmak Artık Mümkün

Okuma Süresi: 3 dk Araştırmacılar geliştirdikleri nano ölçekli deseni bir cismin yüzeyinde kullanarak, sadece ışık aracılığıyla havaya kaldırmayı ve ilerletmeyi başardı. Bu yeni teknolojiyi teorik olarak uzay araçlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede tüm nano ölçekli objelere1 uygulamak mümkün. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) kaynaklı…

Big Bang’den Önce Evrenimizin Bir “Ayna Görüntüsü” Mevcut Olabilir mi?

Okuma Süresi: 2 dk Karanlık maddeyi açıklamaya yönelik teorilere bir yenisini daha eklendi. Buna göre Büyük Patlama’dan önce evrenimizin birebir ama ters olan bir “ayna görüntüsü” mevcuttu.

Güneş Sistemimizde Yeni Bir Cüce Gezegen Bulundu

Okuma Süresi: 2 dk

Türkiye Uzay Ajansı Kuruldu

Okuma Süresi: 2 dk

NASA İlk Mürettebatlı SpaceX Test Uçuş Tarihini Açıkladı

Okuma Süresi: 2 dk Temmuz 2011’de gerçekleştirilen Atlantis uçuşundan beri mürettebatlı uçuşun gerçekleştirilmediği ABD’de, NASA’nın yeni açıklaması coşkuyla karşılandı. 2019, 7 yıllık bekleyişi sona erdirebilir. NASA, SpaceX Dragon’un 7 Ocak 2019’da havalanacağını duyurdu. Dragon kapsülü mürettebat için yapılmış olsa da ilk test uçuşunda kapsülde…

Haftanın Özeti: 18 · 8-14 Ekim 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Virgin Galactic İlk Uzay Seyahatini Yıl Bitmeden Gerçekleştirecek

Okuma Süresi: 3 dk Girişimci Sir Richard Branson, uzay seyahatleri gerçekleştirmek için kurduğu Virgin Galactic’in ilk uzay seyahatinin “haftalar” içinde gerçekleşeceği müjdesini verdi. Yıllar sonra verilen tarihlere atıfta bulunarak, “Aylar sonra değil, birkaç hafta sonra ilk uzay seyahatimizi gerçekleştireceğiz. Benim de içinde yer alacağım…

Haftanın Özeti: 13 · 3-9 Eylül 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

Haftanın Özeti: 7 · 23 – 29 Temmuz 2018

Okuma Süresi: < 1 dk

NASA’nın Mars İçin Düzenlediği “3B Baskılı Habitat Yarışması”nda Finale Doğru

Okuma Süresi: 6 dk 1. Yüzyıllık Meydan Okumalar (*Centennial Challanges). 2. BIM yazılımı (Building Information Modeling software).

Hindistan Trilyon Dolarlık “Ay” Yarışında Öne Geçiyor

Okuma Süresi: 2 dk Hindistan Uzay Ajansı ISRO Ay’ın güney bölgesine robotik bir uzay aracı indirmeyi planlıyor. Hindistan 2014 yılında Mars’a yolladığı Mangalyaan uzay aracıyla Mars’ın yörüngesine uydu yerleştiren dördüncü ülke olmuştu. En son 2013 yılında Çin Ulusal Uzay Ajansı, “Chang’e 3” görevi kapsamında…

Satürn’ün Ayı Enseladus’ta Yaşamın İzleri

Okuma Süresi: < 1 dk