Fransa’dan Örnek Yasa: Satılmayan Malların İmha Edilmesi Yasaklanıyor

Fransa dünyada bir ilke imza atarak marketlerin ya da üreticilerin satılmayan malları atmalarını veya imha etmelerini yasaklıyor.

Fransa daha önce benzer bir uygulamayı, süpermarketlere yönelik, satılmayan yiyecekler için yürürlüğe sokmuştu. 2016 yılında getirilen yasal düzenleme ile Fransa’daki 400 metrekareden büyük süpermarketler, satılmayan yiyecekleri yardım kuruluşlarına bağışlamak zorunda. Aksi durumda 75 bin euro cezayla karşılaşabiliyorlar.

Yeni getirilen yasa ise tüm kıyafet, elektronik, plastik vb. ürünlerin satılmadığı için imha edilmesini engellemeyi amaçlıyor.

Sadece Fransa’da her yıl 650 milyon euro değerinde yiyecek dışı ürün atılıyor ya da imha ediliyor. Fransa Başbakanı Edouard Philippe bu skandal israfı engellemeyi amaçladıklarını belirterek “dünyada bir ilk” dedikleri yasayı meclisten geçirmeye hazırlanıyor. Döngüsel ekonomi yasasının bir parçası olacak uygulamanın, sektörlere göre 2021 ila 2023 arasında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Fransa’nın en büyük market zincirleri Casino, Carrefour, Auchan ve Leclerc de bu düzenlemeyle satılmayan tüm ürünleri ya yardım kurumlarına bağışlayacak ya da geri dönüştürecek.

Hatırlatalım, 2021 itibarıyla Avrupa Birliği‘nde tek kullanımlık plastik pipet, çatal, bıçak, kaşık, kulak çubuğu vb. ürünlerin kullanımı da yasaklanıyor.

Döngüsel EkonomiEdouard PhilippeFransa
Yorum (0)
Yorum Yap