Garsonun Yanlışlıkla Servis Ettiği 35 Bin TL Değerindeki Şarap, Sosyal Medya Kampanyasına Dönüştü

Lüks bir restoranda çalışan bir garson çok büyük bir hata yaptı. Ama o hata çalıştığı restorana büyük bir pazarlama başarısı olarak döndü.

İngiltere’nin Manchester şehrinde yer alan Hawksmoor adlı lüks bir restoranda çalışan bir garson, bir masada yer alan müşterilerine talep ettikleri sıradan bir şarap yerine, şişesi bugünkü kurla aşağı yukarı 35 bin TL (£4,500) eden 2001 yılına tarihli Chateau le Pin Pomerol şarabı servis etti.

Hata sonradan fark edilmiş olmalı ki, restoran olayın ertesi sabahı Twitter hesabından aşağıdaki mesajı paylaştı. Mesajda şöyle deniyor:

Yanlışlıkla menümüzde şişesi £4,500 olan Chateau le Pin Pomerol servis ettiğimiz sevgili müşterimiz. Umarız akşamınız keyifli geçmiştir. Yanlışlıkla bu hatayı yapan çalışanamıza da “boşver!” diyoruz. Böyle hatalar olur, seni herhalükarda seviyoruz!”

Yapılan bu paylaşım bir anda Twitter gündemine oturdu. Twitter’da 6 milyon takipçisi olan İngiliz gazeteci ve televizyonu Piers Morgan da attığı Tweet’le olaya dahil oldu.

Piers Morgan restorana mesaj yollayarak: “Ben de bu akşam için, aynı garsonun servis ettiği bir masa rezerve etmek istiyorum” yazdı.

Böylece sosyal medya sayesinde, restoran için önemli bir gelir kaybı olabilecek bir hata, bir anda bir pazarlama kampanyasına dönüştü. İş Geliştirme Stratejileri Uzmanı, Business Growth Strategies Danışmanlık şirketi CEO’su Jennifer Glass, CNBC’ye değerlendirme yaparken  “Restoran 4500 pound’lık bu hata karşılığı, milyonlarca dolar değerinde pazarlama şansına ulaştı” diyor.

Jennifer Glass yaşanan durumun, geçtiğimiz hafta Game of Thrones dizisindeki hata(!) eseri unutulan Starbucks bardağına benzediğini belirtiyor. Starbucks‘ın bu hata sayesinde 2 milyar dolar değerinde ücretsiz reklam yaptığı belirtiliyor. 

Twitter’da, restoranın yaşanan aksaklığı pozitif bir kampanyaya dönüştürmesi genellikle övgüyle karşılanırken, farklı bakış açısına sahip olanlar da mevcut.

Sosyal medya danışmanı Rob Knowles Twitter hesabından şöyle yazıyor:

Bu haberin sosyal medyada yayınlanması Hawksmoor adlı restorana ciddi kazanç sağladı. Pazarlama ekibini tebrik ederim. Ama bu gerçek bir hikaye mi, yoksa PR ekibinin stratejik bir ürünü mü merak ediyorum?”

Her halükarda garson değil, ama bir müdür olduğu açıklanan ve hatayı yapan çalışanın işinin risk altında olmadığı ifade ediliyor. The Washington Post‘a konuşan restoranın ortaklarından Will Beckett “bunun herkesin yapabileceği pahalı bir hata olduğunu” belirtiyor.

İkramPazarlama StratejileriRestoranŞarapSosyal Medya KullanımıStarbucksTwitter
Yorum (1)
Yorum Yap