İnovatif Ürünler

Gerçekten Akıllı Bir Otonom Alışveriş Robotuyla Tanışın – Eli

Okuma Süresi: 2 dakikaLoadingFavoriteDaha Sonra Oku

Güney Koreli perakende devi Shinsegae altında hizmet veren bir indirim zincir mağazaları olan E-mart, Nisan 2018’de dünyanın ilk akıllı alışveriş sepeti Eli‘yi tanıttı.

İyiden iyiye kendimizi gelecekte geçen bir film setinin içinde hissettiğimiz teknolojilerden biri olan Eli, JD.com’un 2018 başlarında Pekin’de tanıttığı yüksek teknolojili akıllı alışveriş sepetinden birçok noktada ayrılıyor…

İnsan seslerini tanımlayabilen robot sepet, akıllı sensörleri sayesinde sorun yaşamadan otonom şekilde müşteriyi takip edebiliyor. Sepet üzerinde bulunan ekran, müşteriyi aradığı ürüne götürme gibi harika bir özelliğe sahip.

Eli’nin en öne çıkan özelliği ise ürün barkotlarını alışveriş boyunca okuttuktan sonra ödemeyi direkt olarak gerçekleştirebiliyor olmanız… Üstelik ödeme, kredi kartının yanı sıra, Uzak Doğu’da sıklıkla kullanılan mobil ödeme yöntemlerinden biri olan SSG Pay ile de gerçekleştirilebiliyor. Marketlerin ekspres kasalarındaki tartı sistemine sahip akıllı robot, ürünlerin ağırlıkları ile alınan ürünleri anlık olarak karşılaştırabiliyor.

Alışverişinizi bitirdikten sonra dahi sizi arabanıza kadar takip eden Eli, sonrasında şarj istasyonuna otomatik olarak dönüyor. Araba konumu bulma, kampanya ile indirim kuponları gibi alışveriş bilgilerinin kontrolü ve ödeme yöntemi avantajları bildirimi gibi diğer harika özellikleriyle gerçek bir övgüyü hakkediyor.

Görünen o ki Doğu, Batı’nın icat ettiği pek çok şeyi değiştirmeyi başardığı gibi alışverişi de dönüştürecek. Evinize otonom araçların çeşitli teslimatlar yaptığı Silikon Vadisi kaynaklı haberlerimizin çıkış dayanağı olan hep zamansızlık oluyor… Oysa Uzak Doğu, alışverişin sosyal bir aktivite olduğunu unutmadan hareket ediyor. Tıpkı AliExpress’in dijital alışverişlerden milyarlarca dolar kazanmasına rağmen Guess ortaklığıyla açtığı akıllı mağaza gibi…

Söz sizde. Düşüncelerinizi paylaşın!

Please Login to comment
avatar
X