Ulaşım Çözümleri

Goodyear’ın ‘Uçan Otomobil’ Vizyonunda Lastikler Pervaneye Dönüşüyor

Okuma Süresi: 2 dakikaLoadingFavoriteDaha Sonra Oku

Yeni nesil teknolojinin de etkisiyle otomobil fuarları da artık bir tür teknoloji şovuna dönüşmeye başladı.

Cenevre Otomobil Fuarında dünyaca ünlü lastik firması Goodyear gelecek vizyonunu etkileyici bir video ile paylaştı. Goodyear “otomobiller uçmaya başlarsa biz ne yapacağız?” sorusuna inovatif bir çözümle gelmiş; pervaneye dönüşen lastikler.

Goodyear’ın AERO adını verdiği konsept lastikler, otomobil normal yolda ilerlerken geleneksel lastik görevi görüyor. Aracın havalanması gerektiğindeyse önce ilk iki teker yatay moda geçip pervane görevi görmeye başlıyor. Hafifçe havalan araç ardından dört tekerin de pervane biçimini almasıyla hızla havalanıyor.

Goodyear CTO’su Chris Helsel “Ulaşım çözümünde uçan otomobillerin konuşulmaya başlandığı bu dönemde, ileri düzey lastik mimarisi ve teknolojimiz bize yeni bir vizyon hayal etmemizi sağlıyor: geleneksel yolda teker, gökyüzünde pervane görevi gören lastik tasarımlar” diyor.

Bu haber de ilginizi çekebilir:  Mercedes'in İlk Elektrikli Formula Aracı

Goodyear’a göre AERO yakın zamanda piyasada göreceğimiz bir teknoloji değil, şuanlık sadece konsept. Ama bu konseptin sahip olduğu “akıllı lastik becerileri” gibi bazı teknolojiler yakın dönemde seri üretime geçebilir. Kimi diğer özellikleri ise gelecekte hayata geçecek yeni tasarımlar ve ürünler için ilham kaynağı olabilir.

Söz sizde. Düşüncelerinizi paylaşın!

Please Login to comment
avatar
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

mayıs

Etkinlik Yok

haziran

02haz09:0019:003. Gamfed Türkiye Konferansı

SPONSOR İÇERİK
X