Google’ın İnsansı Yapay Zeka Asistanı Duplex, Artık Tamamen Kullanıma Hazır

Google’ın geçtiğimiz Mayıs ayında ilk kez tanıttığı Google Duplex, yapay zeka asistan uygulaması artık kullanıma hazır.

Google’ın geçen yıl Google I/O etkinliğinde ilk kez tanıttığı yapay zeka asistan özelliği Duplex pek çok kişinin ağzını açık bırakmıştı. Uygulamayla siz Google’a rezervasyon yaptırmak istediğiniz bir mekanı ve detay bilgileri veriyorsunuz, o sizin için telefon edip (!), tıpkı bir insan gibi karşı tarafla konuşup rezervasyonunuzu yapıyor. Ardından da size bilgi veriyor.

Üstelik uyarı yapılmazsa, karşı taraftakinin bir yapay zekayla konuştuğunu anlaması çok zor. Ne demek istediğimizi daha iyi anlamak istiyorsanız aşağıdaki kısa videoya bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bugüne kadar kısıtlı sayıda Pixel telefon sahibinin kullanabildiği uygulama artık ABD çapında kullanılmaya başlanıyor. Öncelikle yine Pixel telefon sahibi olanların kullanabileceği uygulama birkaç hafta içinde tüm I-Phone ve diğer Android telefonlarda da aktif olacak.

Geçtiğimiz yıl ilk kez Google CEO’su Sundar Pichai tarafından tanıtılan ve çok beğenilen uygulama, aynı zamanda bazı mahremiyet eleştirilerini de beraberinde getirmişti. Çünkü yapay zeka bir mekanı aradığında kendini tanıtmıyordu. Karşıdaki insanın da bir yapay zekayla konuştuğunu anlaması çok zordu. Bu eleştiriler üzerine Google yeni bir düzenlemeye gitti ve konuşmanın başına bir uyarı mesajı koydu.

Ayrıca Google, Duplex tarafından aranmak istenmeyen işyerlerini de programın dışında tutacak. Bakalım Duplex’in Türkçe versiyonunun hazırlanması ve Türkiye’de de aktif hale gelmesi ne kadar zaman alacak?

Dijital AsistanDuplexGoogleGoogle I/OPixelSundar PichaiYapay Zeka
Yorum (0)
Yorum Yap