Haftada Dört Gün Çalışma Zamanı Geldi – Davos’tan Uzman Görüşü

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu sona erdi ama yankıları sürüyor. Zirvede konuşan iki uzmana göre artık “Dört gün çalışma” sistemine geçmemiz lazım.

Uzmanlara göre daha az çalışmanın hem çalışanlar hem de işverenler açısından çok daha fazla faydası var ve dünyanın bu fikri benimsemesi lazım.

Pennsylvania Wharton School’dan psikiyatrist Adam Grant araştırmalarını şöyle aktarıyor; “Çalışma saatini azaltınca insanların konsantrasyonunun arttığını, verimlilik, kalite ve yaratıcılığın yükseldiğini gösteren başarılı deneylerimiz var. Çalışanlar onlara özel yaşam serbestisi veren işverenlere çok daha sağdık oluyorlar.”

Ekonomist ve Tarihçi Rutger Bregman ise daha az çalışma günü o kadar da radikal bir durum değil diyor ve ekliyor “1970’lere kadar pek çok ekonomist, filozof ve sosyolog daha az çalışmanın daha faydalı olduğunu söylüyordu. 1920’ler ve 30’larda pek çok girişimci çalışma saatini azaltmanın verimliliği artırtığını keşfetmişti. Hatta Henry Ford, haftalık çalışma saatini 60 saatten 40 saate indirince, çalışanların çok daha verimli olduğunu fark etmişti.”

Aslında uzmanların görüşleri pek çok çalışmayla da destekleniyor. Hatta OECD rakamları uzun çalışma kültürüne sahip ülkelerde genellikle verimliliğin ve gelirin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Siz ne dersiniz? Üç günlük bir haftasonu fena olmaz mı?

Adam GrantÇalışma SaatleriDavosDünya Ekonomi ForumuHenry Fordİş HayatıRutger Bregman
Yorum (0)
Yorum Yap