İngiltere Tüm Evlere Elektrikli Araç Şarj Ünitesini Zorunlu Kılacak

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasına destek olan İngiltere Hükümeti, her eve zorunlu şarj ünitesi istiyor.

Ülkemizde her seçim dönemimde, özellikle İstanbul’da bundan sonra otoparksız bina inşa edilemeyeceği vadedilir, gelin görün ki daracık sokaklarda beş katlı apartmanlar, bir şekilde otoparka sahip olmadan inşa edilmeye devam ediliyor. Biz daha binalarımızda otopark olsun mu olmasın mı ikilemini çözememişken, İngiltere her eve elektrikli şarj ünitesi koymayı planlıyor.

Elektrikli otomobillerin rüzgarı, çevresel kaygıların da etkisiyle her geçen gün daha fazla artıyor. Bu konuda geride kalmak istemeyen İngiltere, yasal düzenlemelerle elektrikli araç şarj noktalarını yaygınlaştırmayı planlıyor.

İngiltere Hükümetinin yeni planına göre bundan böyle yeni inşa edilen her ev, elektrikli araç şarj ünitesine sahip olmak zorunda olacak. Elektrikli otomobillerin hızla yaygınlaşmaya başladığı İngiltere’de bu düzenleme yasalaşırsa, her yeni evin otoparkında, elektrikli araç kullanımı daha ucuz ve kolay hale getirebilmek için, zorunlu şarj noktaları bulunacak.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Chris Grayling konuyla ilgili şöyle konuşuyor:

Evde araç şarjı en kolay ve ucuz çözüm. Tıpkı akıllı telefonunuzu şarja taktığınız gibi arabanızı da geceden şarja takıyorsunuz, sabaha hazır oluyor.”

İngiltere’de hali hazırda evine elektriki araç şarj ünitesi monte ettirmek isteyen vatandaşlar, devletten 500 pounda kadar destek alabiliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) rakamlarına göre 2018 itibarıyla dünyada elektrikli otomobil satışı yıllık 1.98 milyon adete ulaştı. Dünyada hali hazırda 5.12 milyon adet elektrikli otomobil kullanımda. Çin dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarı olarak öne çıkarken, onu Avrupa ve ABD takip ediyor.

Chris GraylingElektrikli OtomobillerIEAİngiltereUluslararası Enerji Ajansı
Yorum (0)
Yorum Yap