Otonom Sistemler

Iron Ox’dan Robotik, Doğal, Yeni Nesil Tarım

Okuma Süresi: 1 dakika

Iron Ox robotik ve geleceğin iç mekan tarlaları üzerine çalışan Californialı bir girişim. Uzun yıllar süren Ar-Ge çalışmaların ardından kapalı alanda ilk robotik tarlalarını açtılar.

Bu tarla tamamen robotların kontrolü altında. Otonom araçlar ve robotik kollar tüm nakil, gübreleme, tohumlama işlerini yapıyorlar.

Robotlar yapay zeka ve makine öğrenmesi kullanarak zararlı böcekleri ve hastalıkları tespit edebiliyolar. Topraksız yapılan tarımla su, gerekli besinler ve oksijen direkt bitkinin köküne transfer ediliyor.

Tüm bu teknolojileri kullanarak Iron Ox geleneksel bir tarlada 1 dönümde alabileceğiniz mahsülün 30 katını elde edebiliyor.

Iron Ox kurucularından Brandon Alexander “Tüm bu kullandığımız teknolojileri sıfırdan üretmek zorunda kaldık, ama bugün artık gerçek bitkilerle çalışan gerçek robotlarımız var” diyor.

Iron Ox ilaçsız ve doğal sistemlerinin geleneksel tarım kadar ucuz olduğunu belirtiyor ve önümüzdeki dönemde özellikle yoğun nüfus barından şehirlerde kapalı robotik tarlalar kurmayı planlıyor.

Söz sizde. Düşüncelerinizi paylaşın!

Please Login to comment
avatar
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

şubat

24şub(şub 24)09:0025(şub 25)18:00IEEE İTÜ Teknoloji Konferansı

mart

02mar09:0018:00Eğitim Teknolojileri Zirvesi

03mar09:0018:00Ebeveyn ve Çocuk Zirvesi

14mar09:0019:00Yapay Zeka Zirvesi

SPONSOR İÇERİK
X