Kargo Devi UPS Sürücüsüz Kamyonlarla Paket Taşıyor

Kargo taşımacılığının öne çıkan şirketlerinden UPS Mayıs ayından bu yana ABD’de Phoenix, Tucson ve Arizona arasında sürücüsüz tırlarla kargo taşımacılığı yaptığını açıkladı.

UPS‘den yapılan açıklamaya göre kargo devi şirket, Çinli otonom taşımacılık girişimi TuSimple‘ın azınlık hisselerini satın aldı. TuSimple bir süredir UPS için otonom kargo taşımacılığı testlerini yürütüyordu.

Eyaket kanunları gereği sürücüsüz araçlarda, araç otonom ilerlese bile, direksiyon arkasında sürüşü gözeten bir insan bulunması gerekiyor. UPS de bu çerçevede insanlı şöförlerin gözetiminde otonom taşımacılık testlerine devam ediyor.

Teknoloji Maliyetleri Düşürüyor

TuSimple’ın Navistar adını verdiği tırlar, sürüş sırasında çevresini izleyen ve analiz eden 9 adet kameraya sahip. Kendi otonom sürüş platformunu geliştiren teknoloji devi Nvidia da, TuSimple’ı destekleyen şirketlerden biri olarak öne çıkıyor.

13 Ağustos tarihinde yapılan basın açıklamasına göre; ABD San Dieogo merkezli Çinli girişim TuSimple, UPS’e sürücüsüz tırlar sayesinde kargo taşımacılık maliyetlerinin %30 oranında azalacağını vadediyor.

Otonom kamyon ve tırlarla yük taşımacılığı henüz deneme aşamasında. Ancak UPS gibi pek teknoloji ve otomotiv firması bu alana ciddi yatırımlar yapıyor. Daha önce sürücüsüz tırlara yatırım yapan Uber şimdilik bu planlarından vazgeçmiş olsa da, Volvo, Tesla Motors, Daimler, Ford gibi pek çok dev şirket sürücüsüz kamyon teknolojisine yaptıkları yatırımlar ve gerçekleşen testlerle dikkat çıkıyor.

Kısa süre önce İsveç’te halka açık bir yolda test edilen “T-Pod” adlı otonom kamyon da, sürücü kabini ve sürücü koltuğu olmayan tasarımıyla ilgi çekmişti.

Sürücüsüz kamyonların hayatımıza girmesinin, maliyetleri düşürürken hız ve verimliliği artırması bekleniyor. Peki ama istihdam durumu ne olacak? Milyonlarca şöför ne  yapacak? Bu konuyla ilgili “Sürücüsüz Kamyonlar Şoförleri İşsiz mi Bırakacak?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kargo TaşımacılığıLojistik SektörüNVIDIAOtonom SürüşSürücüsüz AraçlarSürücüsüz KamyonlarTuSimpleUPS
Yorum (0)
Yorum Yap