Katar Havayolları ve Rolls-Royce “Sanal Gerçeklikle” Eğitimler İçin İşbirliği Yaptı

Katar Havayolları sanal gerçeklik eğitimleri için Airbus’a uçak motoru geliştiren Rolls-Royce ile işbirliği yaptı.

Sanal Gerçeklik teknolojisi günümüzde pek çok farklı alanda kullanılıyor. Bu kullanımların belki de en etkilisi eğitim amaçlı olanlar.

Katar Havayolları da mühendislerinin, Rolls-Royce‘un en büyük uçak motoru Trent XWB üzerinde yeni ve geliştirici eğitimler almaları için sanal gerçeklik kullanacak. Trent XWB Katar Havayollarının A350 filolarında kullanılıyor. Ancak motor çok büyük olduğu için onarım ve bakım gerektiğinde motorun parçalara ayrılması gerekiyor.

HTC Vive sanal gerçeklik başlıklarının kullanılacağı eğitimlerde mühendisler motoru sanal ortamda parçalara ayırıp üzerinde çalışabilecekler.

Mühendisler sanal ortamda çalışırken motoru hem görecek, hem ona dokunuyormuş hissi alacak, hem de sesini duyabilecekler.

Rolls-Royce’un müşteri ve ürün eğitimleri direktörü Steve Buckland sanal gerçeklik eğitim programını hayata geçiren yetkili isim. Buckland “Sanal gerçekliğin bizim için çok değerli bir kullanım alanı var” diyor ve ekliyor:

Bizim zamandan ve maaliyetten tasarruf etmemizi sağlayacak.  Ayrıca normal şartlarda uçağın üzerinde yolcu taşıyor olması gereken motorun, eğitim amaçlı sökülmesinin önüne geçecek.”

Sanal gerçeklik programı geliştirilmeden önce, normalde işler durumda olması gereken motorların sökülüp eğitim amaçlı kullanılması, hatta motorların zaman zaman başka alanlardan Doha’ya taşınması gerekiyormuş. Bu da hem uçuş saatinden kayıp anlamına geliyor, hem de taşıma sırasında motorun zarar görme riski bulunuyor.

Steve Buckland projeyle ilgili düşüncelerini şöyle tamamlıyor:

Hiç bir şey gerçek bir motorun üzerinde eğitim almak kadar etkili olamaz şüphesiz. Ama yine de yeni nesil teknolojiler mühendislerimizi eğitmek için bize oldukça yenilikçi çözümler sunuyor.”

AirbusHTC ViveKatar HavayollarıKurum İçi EğitimRolls RoyceSanal GerçeklikTrent XWB
Yorum (0)
Yorum Yap