Modern Robotların Kısa Hikâyesi – Nova: Robotların Yükselişi

Bugün ordan oraya zıplayan, dans eden ve sunumlar yapabilen robotları heyecanla takip ediyoruz. 1974’den beri belgesel diziler hazırlayan Nova’nın “Robotların Yükselişi” bölümü de modern robotların başarısızlıklarla dolu kısa hikayesini konu alıyor.

Belgesel bölümü, 2011’deki deprem ve hemen ardından gelen tsunami sonrası nükleer felaketle yüz yüze kalan Japonya ve dünyanın geri kalanının modern robotların gelişimine odaklandığı evreden başlıyor. Çünkü bu kırılma anı çok açık bir gerçeği ortaya koyuyordu: “Fukuşima Felaketi”nde girilemeyen bölgelere robotlar erişmiş ve vana kapama gibi işlemleri yapabilmiş olsaydı, birçok sorunun önüne geçilebilir, felaketin etkileri azaltılabilirdi.

Tam da bu noktada Japonya ve Güney Kore’nin de katıldığı DARPA’nın 2015 yılı robot yarışması finalleri üzerinden bir anlatıma gidiliyor. Onlarca başarısızlığa ve robotik konusunun en derin soruları soruluyor:

  • Neden insan ölçülerinde robotlara ihtiyacımız var?
  • Felaket durumlarında robotlar bize gerçekten yardım edebilir mi?
  • Robotlar acil bir durumda kurtarılması gereken kişilerden hangisini seçecek? buna neye göre karar verecek? Dahası, buradaki “etik kodu” ne olacak?

İlk hümanoid robot Atlas’ın 2 milyon satırlık kodundan sadece 500 bininin bir adım atması için gerekli olduğu gibi ilginç bilgilerin yanı sıra insan eli ve kullanım şeklinin robotlara nasıl uyarlandığı gibi gerçekten zor dönüşümlere şahit olacaksınız.

Fast-food sektöründe, Walmart ve Uber‘de yaşanacak dönüşüme de değinilen belgeseli, robotlara ve geleceğe ilgi duyan herkesin listesine eklemesini öneririm. Robotik teknolojinin parmak şıklatarak değil de Elon Musk‘ın hayatımızı değiştiren icatlar için dediği gibi, nasıl uzun ve sıkı bir çalışma sonucu oluştuğuna şahit olacaksınız. İyi seyirler…

2016 Yapımı Belgeseller2016 Yapımı FilmlerABDBelgeselBoston DynamicsDARPAElon MuskGüney KoreJaponyaNova Belgeseller SerisiRobot FilmleriUberWalmartYapay Zeka
Yorum (0)
Yorum Yap