Lojistik Çözümleri

Paket Servisi İçin Elini Kullanan Otonom Araç

Okuma Süresi: 2 dakikaLoadingFavoriteDaha Sonra Oku

Şehir içi nakliye servisleri için geliştirilen otonom araçlara bir yenisi eklendi. Üstelik kullanıcı dostu harika bir geliştirmeyle birlikte…

Farklılaşma noktası kullanıcı dostu geliştirme

JD.com teslimat robotları 300kg taşıma kapasitesine sahip.

Çin sokaklarında hizmet veren ve küçük boyutlarıyla öne çıkan JD.com otonom servis araçları veya ABD’de tercih edilen AutoX ile R1 gibi araçların ortak özelliği A noktasından B noktasına paket teslimatı yapmak. Yalnız tüm bu araçlar yükleme için bir insanın yardımına ihtiyaç duyduğu gibi, paket alımı için de alıcıyı beklemek zorunda. Hal böyle olunca alıcının sipariş için evde olması ve beklemesi gerekiyor.

Cleveron tarafından üretilen Lotte‘de ise robotik bir el bulunuyor. Bu akıllı sistem sayesinde de paket yükleme ve boşaltımı otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor. Sistem araca zaman kazandırmasının yanında, alıcıya da zaman konusunda esneklik imkanı vermiş oluyor çünkü boşaltma işlemi eve en yakın teslimat noktasına bırakılıp, sadece alıcının teslim alacağı şekilde muhafaza ediliyor. Dolayısıyla evde bulunma ya da bekleme gibi alıcıyı bloke eden bir süreç de baypas edilmiş oluyor.

Akıllı teslimat noktaları

Teslimat noktaları aslında yine Cleveron tarafından geliştirilmiş ürünlerden. Cleveron 201 giriş modeliyle başlayan kilitli akıllı dolaplar isteğe göre sebze gibi teslimatların da yapılabilmesi için termal bölümlere sahip olarak sunuluyor. Farklı boyut ve renkleri mevcut.

Ev sahibi ve yetki dahilinde arkadaşları dolabı açmak için bir mobil uygulama kullanıyor. Ürün teslimi sırasında teslimat yapan kimse -artık bu bir robot da olabilir- yine bu mobil uygulamayı kullanarak dolaba erişim sağlıyor. Ürün teslim edildikten sonra tüm bilgiler alıcıya bildirim olarak gönderiliyor.

Pilot ülke olarak seçilen Estonya‘da e-Coop ve e-Selver gibi süpermarketler ile DPD ve Omniva gibi lojistik firmalarıyla iş birliği içerisinde geliştirilen üründe farklı pazarlama bir stratejisi izlenerek, dolabın satışı yerine, aylık 14,90 avroya kiralanması tercih edilmiş. Finlandiya’nın güneyinde, Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkede asgari ücret Türkiye’den fazla: 500 avro (~3.030 lira)

2020’de hizmete başlayacak

30 Kasım 2018 tarihli “dünyanın en büyük robotik konferansı” kabul edilen Robotex International‘da tanıtılan aracın 2020’de Estonya’nın tamamında hizmete girmesi için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü açıklandı.

Böylece Lotte’nin küresel parekende devlerinin çözüm aradığı milyar dolarlık problemlerden birini çözdüğünü söyleyebiliriz.

Endüstri 4.0’la birlikte depo ve antrepolarda çalışan kişi sayısının azaltıldığı ve sistemin tam otomatik hale getirildiği günümüzde, yükleme bandından kendisine ayrılmış yükü kendi robotik eliyle yükleyebilecek ve teslimat noktalarında bekleme yapmadan devam edebilecek bu çözüm çeşitli ölçeklerle uygulanabilir olacak.

Örneğin benzer robotik kola sahip şehirler arası çalışan otonom bir tır, yükünü market ve depolara boşaltabilir, daha sonra verilecek siparişler üzerine de Lotte konseptindeki küçük araçlar şehir içi dağıtımı tamamlayabilir. Büyük çerçeveden bakıldığında üretim noktasından dağıtıma kadar insansız bir operasyon da bu şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Söz sizde. Düşüncelerinizi paylaşın!

Please Login to comment
avatar
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

nisan

20nis(nis 20)09:0021(nis 21)22:00Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası

mayıs

Etkinlik Yok

SPONSOR İÇERİK
X