PewDiePie Tekrar 1 Numara Olana Kadar Her Dosya Tehdit Altında

Dünyaca ünlü Youtube fenomeni PewDiePie’a hayran bir bilgisayar korsanı tarafından geliştirildiği düşünülen bir virüs, Youtube’un eski bir numarasını tekrar zirveye taşıyacağı “100 milyon abone”ye ulaşıncaya kadar tüm sabit diskleri tehdit etti.

Black Mirror’ın özgün senaryolarına benzer olayları artık gerçek hayatta deneyimliyoruz. Bir fenomeni tekrar eski güçlü pozisyonunda görmek isteyen hacker tüm kullanıcıların disklerini şifrelemekle tehdit etti.

PewCrypt adlı java uygulaması aşağıdaki videoda inceleniyor:

Videoda, test edilen virüsün dosyaları ve içeriklerini tamamen şifreleyerek değiştirdiği görülüyor. Çıkan uyarı metni PewDiePie icon-youtube‘ın 100 milyon aboneye ulaşması durumunda antivirüs yazılımıyla sorunun aşılabileceğini söylüyor fakat onun rakibi olan T-Series icon-youtube‘in 100 milyon aboneyi bulması durumunda bu seçeneğin iptal olacağı ve dolayısıyla tüm dosyaların kullanılamaz halde kalacağı bildiriliyor.

Olaydan bir süre sonra, hacker “Muhtemelen bundan pişman olacağım.” ifadesine ek olarak kendi isteğiyle virüs (şifreleyici) ve antivirüs (şifre çözücü) kodlarını GitHub platformunda yayınlanıyor.

Aslında yazıcıların hacklenmesi gibi benzeri hack olayları daha önce de yaşanmıştı ve yaşanmaya devam edecek gibi gözüküyor. Dijital dünyanın yeni jenarasyonları tarafından üretilen bu tip “fidye temelli korsanlıklar”ı yüz binlerce ve hatta milyonlarca kişiyi etkilemesi bakımından hiç hafife alınmaması -ciddi suçlar kapsamında değerlendirilmesi- gereken vakalar. Gelecekte her nesneye uzaktan erişimin olduğu bir dünyada şüphesiz siber güvenlik en önemli konuların başında gelecek.

Black MirrorFidye temelli korsanlıklarHackPewScriptSiber GüvenlikSiber SuçlarSosyal MedyaT-SeriesYoutubeYoutube Fenomenleri
Yorum (0)
Yorum Yap