San Francisco “Yüz Tanıma Teknolojisini” Yasaklıyor. Sebebi: “Sağlıklı Demokrasi” İhtiyacı

Toplum güvenliği ile kişisel mahremiyet arasındaki ince çizgi, pek çok demokratik ülkenin çıkmaz noktası.

Çin’de yaygın olarak kullanılan, Türkiye’de dahil pek çok ülkede havalimanlarına entegre edilmeye başlanan, hatta artık akıllı telefonumuzda bile bulunan yüz tanıma teknolojisi, kişisel mahremiyet ve veri güvenliği konusunda ciddi endişeler de yaratıyor.

Silikon Vadisi‘ne de ev sahipliği yapan ABD’nin San Francisco şehri önemli bir adım atarak bu teknolojinin kullanımını yasaklama kararı aldı. Yüz tanıma teknolojisi yerel yönetimin sorumluluğu altında olan alanlarda (polis dahil) hiçbir otorite tarafından kullanılamayacak. Ayrıca bundan böyle her tür güvenlik teknolojisi onaydan geçmeden satın alınamayacak.

Bu karara karşı çıkanlar toplum güvenliğinin riske atıldığını iddia ederken, kararı savunanlar ise yüz tanıma teknolojisinin henüz güvenilebilir düzeyde olmadığını, insanların özel hayat ve özgürlüğünü ihlal ettiğini belirtiyor.

Kuzey Kalifornia’da bulunan Amerikan Sivil Haklar Birliği‘nden Matt Cagle şöyle diyor:

Bu oylama sayesinde San Francisco yüz tanıma teknolojisinin sağlıklı bir demokrasiyle uyum içinde olmadığını onaylamış oldu. Her vatandaşın da yüksek güvenlik teknolojileri konusunda karar almada hakkı bulunmalıdır.”

Bu yasağa karşı çıkan isimler de mevcut. San Francisco’da suçla mücadele amacıyla kurulan bir birlik olan Stop Crime SF Başkan Yardımcısı Joel Engardio “Yasaklamak yerine kullanımı ertelemek daha doğru olurdu” diyor.

Yüz tanıma teknolojisinde şu aşamada sorunlar olduğu doğru. Ama teknoloji geliştikçe, toplum güvenliği için önemli bir unsur haline gelecek. Bu olasılık için kapıyı açık bırakmakta fayda var.”

Belirtmekte fayda var, San Francisco’nun kararı yerel bir karar. Dolayısıyla ABD hükümetinin kontrolü altında olan hava ve deniz limanlarında yüz tanıma teknolojisinin kullanımını değiştiren bir durum değil.

8’e karşı 1 oyla geçen tasarının önümüzdeki hafta yapılacak yeni bir oylamadan sonra yasalaşması bekleniyor.

Amerikan Sivil Haklar BirliğiGüvenlik TeknolojileriSan FranciscoStop Crime SFYüz Tanıma Teknolojisi
Yorum (0)
Yorum Yap