“Steve Jobs Yaşasaydı, Apple’la Birleşmiş Olurduk”

Geçtiğimiz hafta geleneksel Eylül ayı etkinliğiyle yeni ürünlerini tanıtan Apple, bir kez daha onu bu günlere taşıyan Steve Jobs’la mevcut CEO Tim Cook arasında karşılaştırmalara neden oldu. Görünen o ki kağıt üzerinde başarısını sürdüren Apple’a yönelik eleştiriler sadece tüketicilerle sınırlı değil; Disney CEO’su Bob Iger’ın “Steve Jobs yaşasaydı, Apple’la birleşmiş olurduk.” açıklaması sektöre damga vurdu.

Tim Cook Dönemi

10 Eylül 2019 tarihinde yeni ürünlerini Tim Cook önderliğinde tanıtan Apple’a yöneltilen eleştirilerin başında, geçmişte olduğu gibi “görülmemiş yıkıcı yenilikler” ortaya koyamaması yer aldı. AppStore‘da milyar dolarlık uygulama satışları gerçekleştirip şirket değerini artıran ve hissedarlarını memnun etmeye devam eden Apple yönetiminin, yeni video-film platformu Apple TV+ ve yeni oyun platformu Apple Arcade gibi hizmet temelli iş modellerini tercih etmesi bu açıdan kabul edilebilir olsa da marka değerinin içini dolduran inovasyon merkezli değerlerden uzaklaşıldığı da yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Steve Jobs yaşasaydı

Apple 2019 Etkinliği’nden birkaç gün sonra, 14 Eylül 2019 günü Apple Yönetim Kurulu’ndan ayrıldığını açıklayan Bob Iger, Apple TV+’la ortaya konan vizyondan memnun olmadığını alışılmışın dışında bir tepkiyle göstermiş oldu.

Vanity Fair’da yayımlanan otobiyografisinde tarihin en büyük birleşmesi olarak kayda geçebilecek Apple-Disney ortaklığı ve Steve Jobs için şu ifadeler yer alıyor:

Şirketin Steve’in ölümünden bu yana elde ettiği her başarıda, heyecanımın ortasında Steve’in bunu görebilmesi için burada olmasını diledim. Kafamın içinde onunla konuşmamam imkansız ki keşke gerçek hayatta bu olabilseydi. Dahası, eğer Steve hâlâ hayatta olsaydı, şirketlerimizi bir araya getirecebileceğimize veya en azından bu olasılığı çok ciddi bir şekilde tartışabileceğimize inanıyorum.1

2011’de hayatını kaybeden Steve Jobsla olan yakın ilişkisi üzerine farklı ifadeleri de kaleme alan Iger, Jobs’un bir diğer şirketi Pixarın 2006 yılında 7,4 milyar dolara Disney tarafından alınması konusunda teşvik ettiğini de belirtiyor ki bu satın alım sonrsasında Jobs, Disney yönetim kuruluna girmişti.

Iger, 8 yıllık Apple Yönetim Kurulu üyeliği boyunca basında etkin bir şekile Apple-Disney birleşmesi haberlerine yer verildi. Trilyon dolarlık Apple’ın market değeri 246 milyar doları (*şirket değeri 300 milyar dolar) bulan Disneyi satın alması durumunda başlıklardaki gibi “tüm zamanların en büyük birleşmesi” gerçekleşebilirdi.

Disney+ ve Apple TV+

Birleşme ihtimali hâlâ sıcaklığını korusa da Disney 12 Kasım 2019 tarihinde resmen hizmet vermeye başlayacak Disney+ platformu için aylık 6,99 dolarlık ücret belirlemiş durumda. Öngörüler 2024 sonuna kadar 60-90 milyon global kullanıcıya sahip olacağı yönünde.

Apple TV+ ise 1 Kasım 2019 itibariyle aylık 4,99 dolara hizmet verecek. Yeni bir Apple ürünü alanlar ise bu hizmete 1 yıl boyunca ücretsiz olarak sahip olabilecekler.

1.
“With every success the company has had since Steve’s death, there’s always a moment in the midst of my excitement when I think, I wish Steve could be here for this. It’s impossible not to have the conversation with him in my head that I wish I could be having in real life. More than that, I believe that if Steve were still alive, we would have combined our companies, or at least discussed the possibility very seriously.”
Apple ArcadeApple TVApple-Disney OrtaklığıAppStoreBob IgerDisneyPixarSteve JobsSteve Jobs yaşasaydıTim CookVanity Fair
Yorum (0)
Yorum Yap