Giyilebilir Teknoloji

Tüm El ve Kol Jestlerinizi Algılayan Kol Bandı – Myo

Okuma Süresi: 2 dakikaLoadingFavoriteDaha Sonra Oku

Dijital dünyamızı, yaşadığımız dünyaya benzeterek 3 boyutlu hale getirmeye çalıştığımızdan beri hareketleri uygulama konusunda sorun yaşadığımız bir gerçek. Myo, tam da bu noktadan hareketle zaten yaptığımız jestleri dijital dünyaya aktarmayı başaran bir giyilebilir teknoloji geliştirmiş.

Windows, Mac, iOS ve Android gibi en çok kullanılan işletim sistemleriyle uyumlu çalışması bir yana koordinatsal hareketleriniz ile el açma-kapama gibi jestlerinizi de algılıyor. Kolumuza taktığımız bir bilekliğin el hareketlerini algılayacak şekilde kas hareketlerini tespit edecek şekilde geliştirildiği gerçeğinin de altını tekrar tekrar çizmek gerek.

Bluetooth bağlantısına sahip Myo’da neredeyse her sensörden bir tane bulunuyor: medikal EMG sensörleri, yüksek hassasiyetli 9 eksenli IMU, 3 eksenli jiroskop, 3 eksenli ivmeölçer, 3 eksenli manyetometre.

 

Benzer işi yapan kameralı sistemler

Aslında hareketlerinizin kısmen algılanarak dijital platforma aktarıldığı uygulamalar mevcut. Hatta oyun konsollarının kamera ve sensörlerle hareketlerinizi algılayarak bunu anlık olarak oyun komutlarına dönüştürdüğünü de biliyoruz.

Fakat Myo’daki teknoloji hem taşınabilirlik hem de ışığa duyarlılık gibi pek çok açıdan daha işlevsel. Ayrıca Myo’nun yaklaşık 200 $’lık fiyatıyla da daha ulaşılabilir olduğu bir gerçek.

 

Artırılmış ve sanal gerçeklikler

Artırılmış gerçeklik mevcut dünyanın üzerine eklentiler koyarken, sanal gerçeklik dünyayla ilişkimizi koparıp yeni bir kapı açıyor. Her iki teknoloji de aslında görsel bir şölen sunarken, hareket konusunda elde tutulması gereken aparatlarla hareket kabiliyetini sınırlamış oluyor.

Yakın zaman önce piyasaya çıkan Magic Leap One hibrit gözlüğünün kontrol donanımlarının elde taşınması gerekiyor.

 

Özellikle yeni geliştirilen gerçeklik gözlerinde, elde taşınması gereken donanımları unutup, el jestlerimizin algılandığı gerçek dünyayla birebir uyumlu Myo kol bandını kullandığımızı düşünelim. Her şey bir anda daha da kolaylaşmaya, doğallaşamaya, dahası seçeneklerimizin çoğalmasıyla limitlerin azaldığı bir hale dönüşüyor.

Kullanılabilir örnekleri olsa da her yeni gerçeklik gözlüğüyle Myo’nun entegre edilmesi zor olmamalı. Silikon Vadisi bunu çoktan düşünmüş ve patent savaşları arasında olasılıkları kovalıyor olabilir. Yine de giyilebilir teknololojilerin taşınabilir olanlara kıyasla hareket alanımızı ne kadar genişlettiğini görmek ve yakın gelecekte yaşanacak dönüşümü anlayabilmek adına Myo gerçekten de çok çarpıcı bir örnek.

Söz sizde. Düşüncelerinizi paylaşın!

Please Login to comment
avatar
X