Uber CEO’su Khosrowshahi’ye Göre Elon Musk “Robo-Taksiler” Konusunda Yanılıyor

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi’ye göre Elon Musk’ın vizyonu değil, zamanlaması yanlış.

Dünyaca ünlü araç çağırma platformu Uber Cuma günü New York borsasında halka arzını gerçekleştirdi. Halka arz sırasında CNBC’ye konuşan Uber CEO’su Dara Khosrowshahi elektrikli araçlar, sürücüsüz otomobiller ve robotlar hakkında konuştu.

Dara Khosrowshahi ulaşımın geleceğinin elektrikli araçlarla olacağı konusunda Elon Musk’a katıldığını, ancak Elon Musk’ın dediği gibi tam otonom araçların önümüzdeki yıl yollarda olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Tesla Motors CEO’su Elon Musk kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, önümüzdeki yıl sonuna kadar 1 milyon otonom Tesla taksinin yollarda olacağını ve otonom sürüş teknolojisinin Tesla’yı 500 milyar dolar değere sahip bir şirket haline getireceğini iddia etmişti.

CNBC’den Andrew Ross Sorkin’in “Ulaşımın geleceği nasıl olacak?” sorusuna Khosrowshahi şöyle yanıt veriyor:

Herşeyden önce elektrikli olacak. Bu kaçınılmaz. Çevre için iyi bir durum. Dünya artık buraya gidiyor. Biz de artık bunun bir parçasıyız. Mesela Londra’ra araçlarımızı elektrikliye dönüştürüyoruz.”

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, Elon Musk’un iddialarını ise şöyle değerlendiriyor:

İlk duyduğumda ‘Yapabilirse harika olur’ dedim kendi kendime. Ama biz sensör ve haritalandırma teknolojisine biraz daha muhafazakar yaklaşıyoruz. Şüphesiz teknoloji o noktaya ulaşacak. Musk’ın vizyonunun yanlış olduğunu düşünümüyorum, sadece zamanlama da ona katılmıyorum. Bence o noktaya daha bir kaç yıl var.”

Uber’in otonom sürüş teknolojisini test ettiği bir sürücüsüz aracı geçtiğimiz yıl trajik bir kazaya karışmış ve yolda karşıdan karşıya geçen bir yayanın ölümüne yol açmıştı.

Bu arada otomasyon ve yapay zekanın iş dünyasına etkisi ve çalışanların iş kaybı endişeleri üzerine de konuşan Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, otomasyonunun insanların işini elinden almayacağını, onların becerilerini geliştireceğini söylüyor. Khosrowshahi düşüncelerini şöyle aktarıyor:

Hibrit çalışmalar -yani insan ve robotun bilrlikte çalışması- en iyi ve verimli senaryo. Hibrit her zaman daha iyidir ve bu durum daha uzun yıllar böyle devam edecektir.”

Dara KhosrowshahiElektrikli OtomobillerElon MuskOtomasyonRobo-TaksiSürücüsüz AraçlarTesla MotorsUber
Yorum (0)
Yorum Yap