Büyük Veri

Yeni Dünya’nın Vahşi Reklamlarına Hoş Geldiniz – Grabb-It

Okuma Süresi: 1 dakikaLoadingFavoriteDaha Sonra Oku

Geleneksel reklamcılık anlayışının yıkılıp yerine daha bireysel vahşi reklamların aldığı Yeni Dünya’nın son icatlarından biri Grabb-It girişimi tarafından bulunan akıllı ekran uygulaması.

Araçların yolcu camlarına takılarak gidilen bölgeye göre önceden belirlenmiş olacağı şekilde değişiklik gösteren reklamlar, telefon sinyalleri aracılığıyla kaç kişi tarafından görüntülendiğini kaydediyor. Elbette kendi büyük verisini oluşturan bu sistem bu verileri konum ve zaman damgalarıyla işliyor.

Reklam verenlerin konum, zaman ve bütçe parametrelerine göre oluşturacağı reklam sistemleri, sürücülerin araçlarına ücretsiz monte edildiği andan itibaren kazanç elde edecek şekilde tasarlanmış. Yolda ya da park halinde çalışmaya ve kazanca devam eden sistemde, sürücünün reklamı geçmesi ya da engellemesi gibi bir durumun da önüne geçilmiş.

Peki ama zaten dört bir yanımızı kuşatmış bu reklam dünyasında araba camlarıyla başlayıp belki de ileride ücretsiz olarak sunulacak internet hizmetleriyle telefon ekranlarında da görüntüleyeceğimiz büyük veriye bağlı bu akıllı reklam sistemleri arasında nasıl hayatta kalacağız. Sürekli istek ve arzuları tetiklenmiş bir şekilde, içeride veya dışarıda fark etmeksizin nasıl nefes alacağız?

“Bedava peynir sadece fare kapanında olur.” sözüyle, hâlihazırda sadece kullanarak zengin ettiğimiz internet devlerinin sunduğu bedava servisleri de kullanma alışkanlıklarımızı gözden geçirmeli ya da kafamızın içinde fark etmesek de dolaşan o sese alışmayı sürdürmeliyiz.

Söz sizde. Düşüncelerinizi paylaşın!

Please Login to comment
avatar
X