Türkiye Veri İhlalinden Facebook’a Ceza Kesti

Okuma Süresi: 2 dk Yaklaşık 300 bin Türk internet kullanıcısını ilgilendiren problem konusunda karar çıktı. Türkiye veri ihlalinden Facebook’a ceza kesti. İki soruşturmada da suçlu bulunan Facebook 1,6 milyon lira ödeyecek.

Volocopter Taksiler 2020’den Önce Singapur’da Uçmaya Başlayacak

Okuma Süresi: 3 dk Alman Volocopter girişimi Singapur’un da Almanya ve Dubai gibi hava taksilerine sıcak baktığını belirtti. Her şey yolunda giderse Volocopter taksiler 2020’den önce Singapur’da uçmaya başlayacak.

TikTok’un Üreticisi ByteDance’in 1. Çeyrek Geliri 8,4 Milyar Dolar

Okuma Süresi: 2 dk Sosyal medya kısa ve eğlenceli videolar etrafında yeniden şekilleniyor, reklamlar da bu trend çerçevesinde yeni ekran formatlarına evriliyor. Bu tür dikey video paylaşım uygulamaları arasında yıldızı en çok parlayan TikTok’un üreticisi ByteDance Technology 2019’un ilk 3 ayında 60 milyar yuan kazandı. Başka bir deyişle, TikTok’un üreticisi ByteDance’in 1. çeyrek geliri 8,4 milyar dolar.

3 Süper Kütleli Kara Delik Çarpışmak Üzere

Okuma Süresi: 3 dk Kara delikleri görüntüleyebilme noktasında bir kırılma noktası yaşadığımız 2019 yılı, bir başka süper keşfe daha sahne oldu. NASA bilim insanlarının imza ettiği keşfe göre, Dünya’ya 1 milyar ışık yılı uzaktaki 3 süper kütleli kara delik çarpışmak üzere.

Yandex Youtube’a Rakip Video Platformu Hazırlığında

Okuma Süresi: 2 dk Çöküş döneminde Google tarafından satın alınarak ayağa kaldırılan ve dünyanın en büyük video paylaşım sitesine dönüşen Youtube, rekabetten uzak liderliğini tek başına sürdüremeyebilir. Yandex Youtube’a rakip video platformu hazırlığında olduğunu duyurdu.

“Uzaylılar ve Uzaylı Teknolojileri Ay’da Bulunabilir”

Okuma Süresi: 2 dk Kısa bir an da olsa yabancı yaşam formları arayan bir uzaylı olduğunuzu hayal edin. Şans eseri adının sonradan Dünya olduğunu öğreneceğiniz bir gezegene denk geldiniz. Yoksa bu mavilik sıvı halde bulunan su olabilir mi? Peki gözlem için en uygun yer…

Gerçeğinden Ayrılamayacak Deepfake Videolar İçin Son 6 Ay

Okuma Süresi: 3 dk Deepfake videoların daha şimdiden gözümüzle gördüğümüz her şeye inanmama konusunda bir öngörü oluşturduğunu düşünenlerdesiniz yakın gelecekle ilgili önemli bir kazancınız var demektir. Çünkü deepfake sektörünün öncüsü gerçeğinden ayrılamayacak deepfake videolar için son 6 ay kaldığını belirtti.

Hayallerdeki Futbol Kulübü (Bölüm 3) – Genç Driplingçi

Okuma Süresi: 6 dk Hayallerdeki Futbol Kulübü – Bölüm 2’yi bu linkten okuyabilirsiniz. Bölüm 3 – Genç Driplingçi Antrenman sahasının yarısında altıya altı maç yapan gençler, üzerlerindeki gözlere çok aldırış etmiyorlardı. Kulübün altyapısına girdiklerinden bu yana aldıkları eğitim, onları psikolojik olarak daha güçlü kılıyordu.…

“Steve Jobs Yaşasaydı, Apple’la Birleşmiş Olurduk”

Okuma Süresi: 3 dk Geçtiğimiz hafta geleneksel Eylül ayı etkinliğiyle yeni ürünlerini tanıtan Apple, bir kez daha onu bu günlere taşıyan Steve Jobs’la mevcut CEO Tim Cook arasında karşılaştırmalara neden oldu. Görünen o ki kağıt üzerinde başarısını sürdüren Apple’a yönelik eleştiriler sadece tüketicilerle sınırlı değil; Disney CEO’su Bob Iger’ın “Steve Jobs yaşasaydı, Apple’la birleşmiş olurduk.” açıklaması sektöre damga vurdu.

Yapay Zekâ Takip Teknolojileri Küreselleşiyor – Türkiye Kısmen Bağımsız

Okuma Süresi: 4 dk Özel hayatla emniyetimiz arasındaki ince çizgiyi başka insanların belirlememesi noktasında takip görevinin akıllı bilgisayarlara devredilmesi kabul görse de yeni tamamlanan önemli bir araştırma uluslararası kamuoyunu uyarıyor: Yapay zekâ takip teknolojileri küreselleşiyor! Türkiye kısmen bağımsız.

Genleriyle Oynanıp Yok Edilmek İstenen Sinekler Geri Döndü

Okuma Süresi: 3 dk Konu sinekler olduğu için kulağınıza henüz korkutucu gelmiyor olabilir. Ne var ki taşıyabildiği hastalıklar dolayısıyla genleriyle oynanıp yok edilmek istenen sinekler geri döndü; üstelik bu sefer bir öncekinden daha da güçlüler…

Deepfake mi, Gerçek mi? Facebook Bu Cevabın Peşinde!

Okuma Süresi: 2 dk Deepfake türü videolarla şimdilik eğlensek de ileride bunun yerini daha ciddi konulara bırakacağı çok açık. Ünlü biri, örneğin bir siyasetçi “Montaj bunlar!” dediğinde gerçeğin yalandan ayırt edilmesi zor bir dönemin eşiğindeyiz. Deepfake mi, gerçek mi? İtibarını düzeltme peşindeki Facebook, bu cevabın peşinde!

Perakendenin Geleceğinde “Sosyal Medya ve Aktivist Tüketiciler”

Okuma Süresi: 4 dk Her şey denize açılmayı isteyen bir grup insanla başladı. Önce küçük sallar, sonrasında ise koskoca gemiler. Ama bu başlangıç, birçok şeyin sonunu ve yepyeni şeylerin tohumunu da attı. Gemilerle ulaşılan kıtalar, yepyeni pazarlar ve yeni ürünler derken, gelinen nokta ise…

Hayallerdeki Futbol Kulübü (Bölüm 2) – Genç Muhabir

Okuma Süresi: 6 dk Hayallerdeki Futbol Kulübü – Bölüm 1’i bu linkten okuyabilirsiniz. Bölüm 2 – Muhabir Elinde tuttuğu sıcak kahvesinden bir yudum alan adam, gözlerini ayırmadan sahada antrenman yapan gençleri takip ediyordu. Yaklaşık bir saattir basına ayrılmış tribünde oturuyordu ve plastik koltuk batmaya…

Siber Saldırılardan Korunmak İçin 5 Temel Yol

Okuma Süresi: 3 dk

Çocuklar Robotlarla Duygusal Bağ Kurabilir

Okuma Süresi: 2 dk

Hayallerdeki Futbol Kulübü (Bölüm 1)

Okuma Süresi: 4 dk

Elon Musk: Binlerce Yansıtıcı Güneş Reflektör Uydusu Mars’ı Isıtabilir

Okuma Süresi: 2 dk Dünyayı internete bağlamak için yörüngeye binlerce uydu gönderecek ünlü girişimci, Mars’ta yüzey yaşamını mümkün kılmak için de benzer bir çözümden faydalanabileceği görüşünü paylaştı. Bu çözüm arayışı, geçtiğimiz hafta yinelediği Mars’ı bombalama fikrinden biraz daha maliyetli olabilir.

Ay’a İlk İniş Yapan 2 Milyar Doları Alır

Okuma Süresi: 2 dk Eski bir siyasetçi Birleşik Devletler vatandaşlarının vergileriyle 2024’de Ay’a gidecek NASA’nın planlarını ertelemesine neden olabilir. ABD Başkanı Trump’a iletilen teklif, SpaceX, Blue Origin vb. özel girişimlerin Ay’a iniş yapıp bir üs kuracağı 2 milyar dolarlık “ucuz bir Ay misyonu”nu içeriyor.

Astronomlar: Dünya Dışı Yaşamı Yanlış Yerlerde Arıyoruz

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığın uzay macerasının en önemli konulardan biri şüphesiz dünya dışı yaşama ait izler. Yeni tamamlanan bir araştırma sonucu, bunu yaparken oldukça zaman kaybetmiş olabileceğimizi ortaya koyuyor; kabul edilmesi yüksek olasılıklı yeni filtrelerle, artık bir çok dış gezegen otomatik olarak arama kapsamı dışında bırakılabilir.

Elon Musk: Nihayetinde Koca Bir Taş Dünya’ya Çarpacak

Okuma Süresi: 2 dk Elon Musk kalıpların dışında seyreden açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz hafta Mars’ı bombalama konusundaki görüşünü tekrarlayan ünlü girişimci, önünde sonunda Dünya’ya çarpacak bir asteroit olacağı ve bu konuda şimdilik elimizden hiçbir şey gelmediğini belirtti.

Elon Musk Mars’ın Bombalanması Konusunda Şaka Yapmıyor

Okuma Süresi: 2 dk Mars’a yaşamı taşıyarak bu zamana kadar gerçekleştirilmiş tüm büyük misyonları geride bırakmak isteyen Musk, sınırların dışına taşan nükleer bombalama düşüncesini yeniledi. Peki bu fikrin arkasında ne var?

Çin’in Yapay Zekalı Çöp Kutuları

Okuma Süresi: < 1 dk

Gençler Gazetecilerden Daha Çok “Youtuber’lara” Güveniyor

Okuma Süresi: 2 dk

Raylı Ulaşımda Bilet Satın Alma Dönemi Sona Erecek

Okuma Süresi: 2 dk

Simülasyon Teorisi ile Bilinen Evrenin Sonuna mı Yaklaşıyoruz?

Okuma Süresi: 3 dk Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle 90’lardan günümüze sayısı giderek artan pek çok teoriyi simülasyona dönüştürüp dijital olarak test etmeye devam ediyoruz. Geldiğimiz noktada küresel ısınma ve iklim değişikliğinin muhtemelen sonuçlarını şimdiden görebiliyor, yeni dünyayı bilgisayar ekranından görüntüleyebiliyoruz.

Huawei’in Android Yerine Kullanacağı Mobil İşletim Sistemi Çıktı

Okuma Süresi: 3 dk ABD tarafından başlatılan ticaret savaşlarındaki en önemli cephelerden birinde Çin’in Teknoloji Devi hedef alınmış, Google’ın savaşın aktörlerinden biri haline getirilmesiyle de Android silahı kullanılmıştı. Dünyanın en yaygın mobil işletim sistemi olan Android’in, Huawei’in yeni ürünlerinde kullanılamayacağı bildirildikten hemen sonra yeni mobil işletim sistemi çalışmalarına başlandığı duyurulmuştu.

Çin Tarihinde İlk Kez Trafik Polisi Olarak İşe Alınan Robotlar Mesaiye Başladı

Okuma Süresi: 3 dk Teknolojik rekabette önemli hamlelerine bir yenisini ekleyen Çin, devlet memuru olarak bir robotu işe aldı; üstelik bunu milyarlık nüfusu yüzünden robot iş gücünü tercih edecek en son ülkelerden biri olacağı eleştirilerine rağmen yaptı. Başka bir deyişle milyarlarca kişi mesai arkadaşının artık bir robot olabileceğini biliyor; acıkmayan, hastalanmayan, özel meselelerini işe taşımayan ve hata yapmayan…

Gelecek Senaryoları: Telepatik Futbol

Okuma Süresi: 5 dk

Eriyen Buzulları Yeniden Donduracak Denizaltı

Okuma Süresi: 2 dk

Apple Kayıtlarınızı Dinlemeyi Bırakıyor, Şimdilik

Okuma Süresi: 3 dk Apple, ürünlerinde kişisel asistan olarak hizmet veren Siri’den toplanan kayıtlarının denetlenip değerlendirilmesine ara verdiğini duyurdu, şimdilik… Ne yazık ki bu kısa bir süre için de olsa, konuşmalarınızın gerçek kişiler tarafından dinlenmeyeceği anlamına gelmiyor, kayıt devam ediyor.

Soru: Yapay Zekâ Bir Mucit Olarak Tanımlanmalı mı?

Okuma Süresi: 3 dk Birleşik Krallık’ta bir yapay zekânın patent mucidi olarak tanınıp tanınamayacağı konusu bilim insanları ve avukatlar ile patent büroları arasında yıldız savaşlarına sahne oluyor. Kurumsal inovasyonların hukuki getirilerinden kaçınmak isteyen patent büroları, patent sahipliğinin kişilerle sınırlı kalması konusunda ısrarcı. Akademisyenler ise bu dönemde artık böyle bir hükmün var olamayacağı konusunda hemfikirler.

Çılgın Mucit Bu Sefer Başardı, Manş Denizini Uçarak Geçti

Okuma Süresi: < 1 dk

Siz Sıraya Girmezseniz, Yapay Zeka Sizi Sıraya Sokacak

Okuma Süresi: 2 dk

Çinli Bilim İnsanı Bebek Tasarım Kliniği Açmak İstiyordu

Okuma Süresi: 2 dk Dünyanın bilinen ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerini tasarlayan Çinli He Jiankui, genetiği “hack”lenmiş bebeklerin tasarlanacağı bir klinik kurma fikrini çok önce paylaştığı anlaşıldı.

Facebook Beyin Okuma Başlığında Sona Yaklaştı

Okuma Süresi: 4 dk Facebook ilk defa 2017 yılında, özel bir başlık aracılığıyla insanların dakikada 100 kelimeyi sadece düşünerek yazabileceği projelerini duyurmuştu. Teknoloji Devi, aradan geçen iki yıl sonunda insan gönüllülerle gerçekleştirilen yüksek bütçeli üniversite araştırmalarını paylaştı. Facebook teknoloji blogunda 30 Temmuz 2019 tarihinde…

“Şehir Katili” Asteroit Sinsice Dünya’nın Yanından Geçip Gitti

Okuma Süresi: 2 dk Koca bir şehri yok edecek büyüklükteki “Asteroid 2019 OK”, gezegenimizin altı çapı yakınlıktaki bir mesafeden neredeyse fark edilmeden -sinsice- geçmeyi başardı.

Bilim İnsanları: Aspartam Tüketmek Güvenli Değil

Okuma Süresi: 2 dk

Tesla Otomobillerinde Netflix ve Youtube İzlenebilecek

Okuma Süresi: 2 dk

1953’te Yaratılan “Sanal” Gerçeklik

Okuma Süresi: 3 dk

Türk Mimarın Tasarladığı Otelde Kalmak Cesaret İsteyebilir

Okuma Süresi: < 1 dk

Neuralink’le Yepyeni Bir Çağ Bizi Bekliyor

Okuma Süresi: 6 dk Elon Musk ultra yüksek bant genişliğine sahip beyin-bilgisayar arayüzü geliştiren girişiminin iki yılda geldiği noktayı, Neuralink ekibinde yer alan beş uzmanla birlikte tüm dünyayla paylaştı. Son yılların en gizemli girişiminin ne yapabildiği ve neyi hedeflediği hakkında tüm merak edilenleri sizin için derledik.

Yapay Zeka İnsanlar İçin Aşı Geliştirdi

Okuma Süresi: 2 dk Yeni ilaç geliştirmek oldukça uzun ve zahmetli bir iş. Yeni ilaçlar için çalışan araştırmacılar genellikle milyarlarca dolar ve uzun saatler harcarlar ancak bu çabaların büyük bir kısmı, ilacı insan üstünde deneme noktasına ulaşamadan çöp olur. Son yıllarda süreci kolaylaştırmak için…

Elon Musk’ın Çığır Açacak Girişimi Neuralink’in Sır Perdesi Aralanıyor

Okuma Süresi: < 1 dk Elon Musk girişimlerinin ürettiği yeniliklerdeki dönüştürücü karakterin ortaya koyduğu gelecek vizyonundan etkilenenlerdenseniz, ultra yüksek bant genişliğine sahip beyin-bilgisayar arayüzü geliştiren Neuralink’in potansiyeli ile ilgili de yüksek bir heyecan duymanız muhtemel.

Soru: İki Süper Kütleli Kara Delik Çarpışırsa Ne Olur?

Okuma Süresi: 3 dk Evreni anlama yolculuğumuzun en heyecanlı taraflarından biri de evrenin bize kendini anlatma çabası. Daha önce süper kütleli kara deliklerin çarpışamayacakları varsayımı, çarpışma rotasındaki iki canavarla astronomide yeni bir sayfa açıyor ve bu gözlem sonucu -Teşekkürler evren!- çarpışmama varsayımını test etme imkanımız doğacak.

Amazon Evlerimize Birer Robot Sokmaya Kararlı

Okuma Süresi: < 1 dk

565.000 Sivil Ünlü 51. Bölge’yi Basmaya Hazırlanıyor

Okuma Süresi: 2 dk 1. “We will all meet up at the Area 51 Alien Center tourist attraction and coordinate our entry. If we naruto run, we can move faster than their bullets. Lets see them aliens.”

Ay’ımız Dünya’nın Yörüngesinden Kurtularak Bir “Gezayen” Olabilir

Okuma Süresi: 3 dk Evreni anlama çabamız beraberinde sınırları zorlamamız gereken fikirleri uygulama cesaretiyle geliyor. Varsayımsal yeni bir dünya tipi evrenimiz hakkında pek çok şey açıklayabilir ve bunun için gecenin sembolüne elveda diyebiliriz.

Efsane Otomobil Mini de Artık Elektrikli

Okuma Süresi: 2 dk

Yeni “Bukalemun Teorisi” Karanlık Enerjiyi ve Galaksilerin Nasıl Oluştuğunu Açıklayabilir

Okuma Süresi: 3 dk Evreni anlama yolunda ortaya atılan yeni teori süper bilgisayar simülasyonlarına dayanıyor. Chameleon Teorisi, yani “Bukalemun Teorisi” galaksilerin nasıl oluştuğuna alternatif bir açıklama getirirken, karanlık enerji hakkında anlaşılabilir bir perspektif sunuyor.

Durham Üniversitesi’ndeki süper bilgisayar modellemeleri sonucu geliştirilen teori, Einstein’ın yerçekimini açıklayan “Genel Görelilik Teorisi”nin, galaksi ve kara delik oluşumuna dair aydınlığa kavuşturamadığı noktalar konusunda ipuçları veriyor.

Dijital Dünyada Satışın Farklı Halleri: Sosyal ve Dijital Satış

Okuma Süresi: 5 dk Her geçen saniye dijitalleşmenin lehine işlemekte. Dünya henüz herkes tarafından keşfedilmemiş bir sürü yeni trendin etkisiyle, her zamankinden çok daha hızlı dönüyor sanki. Çünkü farkında olmadan zaman çok daha hızlı akıp geçiyor. Kurumsal hayat da inanılmaz hızlı bir dönüşümde. Birçok…

Nestle Ambalajlarında Plastik Yerine Kağıt Kullanacak

Okuma Süresi: < 1 dk

Facebook’un Yeni Para Birimi Libra Finansal Bir Devrim Yaratabilir

Okuma Süresi: 4 dk Kripto para alanında teknoloji devleri arasında en kapsamlı adımı atarak, Haziran 2019 itibariyle yeni para birimini tanıtan Facebook, kredi kartı kullanıcısı olmayan milyonlarca kullanıcısının hayatını değiştirebilir.

Güven konusunda birçok fiyaskoya ev sahipliği yapan Facebook, yine de dünyanın en çok tercih edilen sosyal ağı olma başarısını sürdürüyor. Bu liderliğini e-ticaret platformlarına rakip olmak için kullanabileceğini dahili “MarketPlace” aracı ve satın aldığı Instagram’ın “İşletme Hesabı” ile ortaya koyan Facebook, “Libra” ile de bankacılık ve finans hizmetleri konusunda kolay ve hızlı işlem avantajını kullanarak rekabete soyunabilir.

Öğrenmek İçin En Geçerli Yabancı Dil Hangisi?

Okuma Süresi: < 1 dk