Asker yol parası sorgulama 2024 Ptt iaşe bedeli sorgulama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asker yol parası sorgulama 2024 Ptt iaşe bedeli sorgulama ve Ptt’den iaşe bedeli nasıl alınır öğrenme yöntemleri haberimizde yer alıyor. Asker yol parası sorgulama nereden yapılır?

Asker yol parası sorgulama, askere gidecek vatandaşlarımız tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Devletimiz, askere gidecek olan tüm vatandaşlarımızın yol masraflarını karşılamak için iaşe bedeli adı altında ödeme yapıyor. Bu iaşe bedeli bir çok kritere göre belirleniyor ve bu kriterler de yine devlet tarafından oluşturuluyor. Asker yol parası sorgulama ve iaşe bedeli alma işlemleri.

 • Askere Gidene Ne Denir?

Askerlik yol parası ne zaman yatar diyorsanız, yazımızda hem sorgulama yöntemlerini, hem parayı nasıl çekebileceğinize dair bir çok bilgiye yer vereceğiz. Artık e devlet hizmetlerinin de genişlemiş olmasıyla beraber, askere gidecek olan genç kardeşlerimiz e-devlet askerlik yol parası sorgulama işlemini internet üzerinden dakikalar içinde yapabiliyor. Tüm bunları ve Ptt iaşe bedeli sorgulama öğrenme işlemlerini detaylı olarak öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

Ptt iaşe bedeli sorgulama ve asker yol parası ne zaman yatar?

Askerlik Yol Parası Nedir?

Asker yol parası (iaşe bedeli) devlet tarafından askerliğini yapacak vatandaşların yol masraflarının karşılanması durumudur. Askere gidecek olan bir kişi, askerlik işlemlerini e-devlet veya askerlik şubelerinden gerçekleştirmelidir. Buralardan yapacağınız askerlik işlemleri sonrasında askerlik durumunuz değişecek, sınıflandırma sonuçları açıklanacak ve yol parası ödemesi de bu aşamadan sonra netleşecek.

Görev yeri açıklandıktan sonra, teslim tarihinde görev yerine ulaşmak için seyahat zorunluluğu bulunan asker adayları, bu masrafları cebinden karşılamıyor. Bu istisnasız olarak seyahat ile askere ulaşmak zorunda olan tüm asker adayları için geçerli olup, kişilerin maddi yükünü hafifletmek adına uygulanan bir işlem. Eğer askerlik hizmeti öncesi yol parası nasıl alınır, hangi bankalardan çekilir diyorsanız alttaki listeden öğrenebilirsiniz.

  Sarımsaklı Gezilecek Yerler

İaşe Bedeli Nedir, Nasıl Alınır? Ptt İaşe Sorgulama

Askerlerin birliğine ulaşması için ödenen yol + yemek parasının bir diğer adı da iaşe bedelidir. Karıştırılmasının sebebi de halk arasındaki farklı kullanımıdır. İaşe bedeli, halk arasında yol parası olarak telaffuz edildiğinden, kişiler ikisinin farklı olduğunu düşünseler de, aslında her ikisi de aynıdır. Asker iaşe sorgulama yöntemleri;

Asker Yol Parası Sorgulama

Bir asker, birliğine ulaşması için harcayacağı tüm tutarları devletten alamıyor. Devlet, günlük olarak yapılan hesaplamalar sonucu askerlerin alabileceği maksimum iaşe bedelini aslında bizlere sunuyor. Burada ortaya çıkan yanlış anlamaların geneli, iaşe bedelinin yol parasına denk geldiğidir. Aslında öyle olmadığı gibi, bu tutar tamamen devlet tarafından belirleniyor ve dışına çıkılmıyor.

Asker yol parası sorgulama işlemi, genelde askere gitmeden önce yapılıyor. Ancak bu durum biraz kafa karıştırıcı. Birliğiniz belli olduktan sonra, asker yol parası sorgulama yapabilirsiniz. Muhtemelen paranız yatmamıştır. Neredeyse siz tam yola çıkacakken ya da yola çıktıktan bir süre sonra yatırılıyor. Bu sebeple mutlaka asker yol parası sorgulama işlemi yapmalı ve dikkat etmelisiniz.

İaşe Bedeli Hesaplama

Asker yol parası hesaplama için herhangi bir yöntem bulunmuyor. Devlet zaten düzenli olarak bu bedelleri açıklıyor ve sizler de gideceğiniz birliğin bulunduğunuz yere uzaklığına bakarak ne kadar ödeme alacağınızı öğrenebilirsiniz. Alttaki tabloya göre 2020 asker yol parası hesaplama yöntemleri;

Asker yol parası sorgulama ve hesaplama

Gidilecek birlik mesafesi (KM)2020 İaşe Bedeli
0 – 600 KM arası20 TL günlük
601 – 1200 KM arası40 TL günlük
1201 – 1800 km arası60 TL günlük

Örnek Hesaplama:
Buna istinaden 2 günlük mesafede bir yolculuk yapacağınızı düşünürsek; 20 + 20 = 40 TL iaşe bedeli, ilave olarak gideceğiniz mesafe için de otobüs bileti tutarını devletten alabilirsiniz. Bu ödeme banka aracılığı ile yapılır. Yalnızca devlet bankaları ve PTT bank kullanılabilir.

  Hüseyin Erkin:”Keşan’a su temin eden Kadıköy  Barajı’ndan daha fazla yararlanılmalıdır”

Üstteki tabloya göre askerlik yol parası hesaplama yapabilir ve ne kadar ödeme alacağınızı öğrenebilirsiniz. Elbette günümüz koşullarında yol masraflarını karşılayabilecek bir rakam olmadığı için asker adayları ve politikacılar tarafından sık sık eleştirilen konulardan biri olmuştur. Eğer sizin de bu konu hakkında bir fikriniz varsa alttaki yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz.

Ptt aracılığı ile asker yol parası sorgulama yöntemi aşağıdadır!

PTT Asker Yol Parası Sorgulama

Eskiden tüm askerlik yol masrafı ve iaşe ödemeleri ilgili bakanlık tarafından askerlik şubelerine gönderiliyor, daha sonra sınıflandırılmış asker adayları tarafından elden teslim alınıyordur. Bu işlemin zorluğu ve işlemlerin aksaması sebebiyle son verilerek artık ödemeler bankalar aracılığı ile yapılmaya başlanmıştır.

Şimdilik sadece PTT bank ile yapabileceğiniz gibi, yine sorgulama işlemleri de sadece PTT bank üzerinden yapılabiliyor. Henüz yeni bir sistem olduğu için de parayı çekme işlemleri sadece şubelerden yapılıyor ve ATM hizmeti henüz devreye girmiş değil. E-Devlet üzerinde de sorgulama yapacak bir hizmet bulunmuyor.

Aynı zamanda askerlik şubelerini arayarak da askerlik yol parası sorgulaması yapabilirsiniz. Telefon ile aradığınızda askerlik şubesine iaşe ve yol parası bedellerinin ne zaman yatırılacağını sorabilirsiniz.

PTT Bank Harici Yol Parası Alınır Mı?

Maalesef bu hizmet yeni olduğundan, şimdilik sadece PTT bank üzerinden yapılabiliyor. Eskiden çok daha zor olduğu gibi, yol ve iaşe bedelini alabilmek için askerlik şubelerine gitmeniz gerekiyordu. Artık bu durum ortadan kaldırılarak çok daha kolay bir şekilde ödeme almanız sağlandı.

Asker Yol Parası Hangi İllere Veriliyor?

Genelde askerler uzak illere seyahat yaptıklarından, tüm askerlere tüm iller için ödeme yapılıyor. Günlük iaşe bedeli üzerinden hesaplama yapılıyor ve ilave olarak gidecekleri ilin otobüs bileti ücreti de askerlerin hesaplarına yatırılıyor. Üstte bahsettiğimiz gibi bu bedel PTT şubelerinden çekilebiliyor.

Asker yol parası sorgulama işlemlerini tamamladıysanız, ilave olarak alabileceğiniz bazı hizmetler daha var. Bazı illerimizde bulunan havalimanları sebebiyle uçak bileti de devlet tarafından karşılanabiliyor. Askerliğe gideceğiniz yer alttaki listede yer alıyorsa, uçak bileti alarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Tokat’ta Sosyal Konut Hamlesi Başladı

Asker yol parası sorgulama ve iaşe ödenen iller:

 • Van
 • Şırnak
 • Ağrı
 • Ardahan
 • Siirt
 • Muş
 • Batman
 • Bingöl
 • Bitlis
 • Kars
 • Iğdır
 • Hakkari
 • Erzurum

Bu listede yer alan bir yerde askerlik yapacaksanız, tüm ulaşımınız devlet tarafından karşılanıyor. Doğu illerinde askerlik yapacak kişilere nakit ödeme yapılmıyor, aksine tüm ulaşım hizmeti devlet tarafından sağlanıyor. Üstte bulunan illerden birinde askerlik yapacaksanız, tamamen devletin organize ettiği şekilde birliğinize teslim ediliyor, uçaktan indikten sonra KTM’de toplanıyorsunuz. Daha sonra konvoy şeklinde birliğinize teslim oluyorsunuz.

Terhis Olan Asker Yol Parası Alabilir Mi?

Bir kişiye 2 kademede yol parası ödeneceğini söylemiştik. Kişi askere giderken yol masrafları karşılandığı gibi, dönüş yolunda da tüm masrafları yine devlet tarafından karşılanır. Yol parası ödemesi aynı şekilde PTT şubelerine adınıza yapılır ve buralardan çekilir. Eğer üst listedeki illerden birinde askerlik yaptıysanız, yine nakit ödeme yerine devlet tarafından uçak biletleriniz alınır ve evinize teslim edilirsiniz.

Bedelli Askerlik Yol Parası Alabilir Mi?

2018 yılında 15 bin TL 25 yaş, 2019 yılında da 33.000 TL tüm yaş grubunun faydalandığı bedelli askerlik hizmetinde de yol parası olup olmadığı asker adayları tarafından merak ediliyor. Bedelli askerlik de olsa, uzun dönem askerlik de olsa üstteki bilgiler üzerinden her asker adayı askerlik ücreti alır.

 • Askerlik İşlemleri Yönünden Bir Sakıncası Yoktur

Sadece doğuda askerlik yapacak kişiler (üst listedeki illerde) nakit ödeme almazlar. Bunun yerine, bazı güvenlik sebepleriyle askeri birliklerine devlet güvencesi altında ulaştırılırlar.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Asker yol parası sorgulama 2024 Ptt iaşe bedeli sorgulama

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal