B Ehliyet Sahipleri Artık 125 cc’ye Kadar Motosiklet Kullanabilecek!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

B ehliyet sahipleri artık 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek! Yeni düzenleme ile ilgili detaylar haberimizde.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; B ehliyeti sahipleri, ticari faaliyetlerde kullanılan motosikletler hariç olmak üzere 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.

2 Yıllık Deneyim Şartı

Yönetmelikte belirtilene göre, B sınıfı ehliyeti olan bireylerin, en az 2 yıllık sürücülük deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra, belirlenen sağlık kriterlerini sağlamaları ve daha önce sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınmamış olması gerekmektedir. Ayrıca, bir direksiyon eğitimi kursunu tamamlamış ve uygulama sınavını başarıyla geçmiş olmaları gerekmektedir. Tüm bu şartlar sağlandığı takdirde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistemine kaydedilmesiyle 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabileceklerdir.

Belge İşlemleri

Yeni düzenleme ile ilgili olarak, sürücü belgesi sistem kayıtlarına ilgili kodun eklenmesi yeterli olacaktır. Dolayısıyla, sürücülerin ayrıca belge üzerine bir işlem yapmalarına gerek kalmayacaktır. Ancak, isteyen kişiler, sertifikalarını sürücü belgelerine entegre etmek için 2 yıllık bir süreye sahip olacaklardır. Yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren geçerli olacağı da belirtilmektedir.

Bu yeni düzenlemeyle birlikte, B ehliyeti sahiplerinin kullanabilecekleri motosiklet çeşitliliği artmış olacak. Ancak, belirlenen şartların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi önem arz etmektedir.

  İstanbul Adliyesi'ne yönelik saldırının talimatını veren isimlerden birinin Fehriye Erdal olduğu ortaya çıktı
0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
B Ehliyet Sahipleri Artık 125 cc’ye Kadar Motosiklet Kullanabilecek!

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!