1. Haberler
  2. Ekonomi Haberleri
  3. Banka Gişelerinde Hangi İşlemler Yapılır?

Banka Gişelerinde Hangi İşlemler Yapılır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Banka gişelerinde hangi işlemler yapılır? Müşteri hizmetleri ile görüşmeden direkt bankalarda gişelere giderek yapabileceğiniz işlemleri listeledik.

Hemen herkesin kullandığı banka gişelerinde hangi işlemler yapılır? sorusu birçok kişinin bilmediği konulardan bir tanesidir. Finansal işlemlerin hızlı bir şekilde yürütülebilmesinde en önemli paya sahip olan bankalar, farklı birimleriyle hizmet sunmaktadır. Banka birimleri ile birçok işlem planlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Banka birimleri genel itibariyle; gişe, bireysel müşteri temsilcileri, KOBİ müşteri temsilcileri, kurumsal müşteri temsilcileri, operasyon, portföy yönetimi ve benzeri birçok bölümden oluşmaktadır. Bankalarda en yoğun işlemler ise gişeden gerçekleştirilmektedir.

Bankacılık işlemleri teknolojinin gelişmesine paralel olarak internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Gişelerden yapılan birçok işlem internet sayesinde kişinin kendi kendine yapabileceği işlemler haline gelmiştir. Ancak hala birtakım işlemler için bankaya gitmek gerekmekte, bazı kişiler ise internet ortamına güvenmediği için işlemlerini bankalarda yapmayı sürdürmektedir. Gişe işlemlerinin yapılabilmesinde temel konu bankaların çalışma saatleri nedir? konusunu iyi bir şekilde bilmekten geçmektedir. Açılış ve kapanış saatlerini bilmek hem doğru bir zamanda bankaya gitmenizi hem de en yoğun saatleri aşağı yukarı tahmin etmenizi kolaylaştıracaktır.

Banka Gişelerinde Hangi İşlemler Yapılır?

Bankaya gittiğiniz vakit numaratörden yapacağınız işlem için hangi birimi seçeceğinizi tayin edemeyebilirsiniz. Bu konuda banka görevlileri müşterilere yardımcı olacaklardır. Ancak her gittiğinizde yardım almak yerine banka gişelerinde ne gibi işlemlerin yapılabildiğini bilmek de fayda bulunmaktadır. Bankaların gişelerinde aşağıda sayacağınız işlemler yapılabilmektedir. Ancak her bankanın çalışma prensibinin farklı olduğu ve birimlere dağıtılan görev ve sorumlulukların buna göre şekillendiği unutulmamalıdır.

  Sağlıktan Yararlanmak için Sigortalılık Süresi Kaç Gün Olmalı

Ödeme İşlemleri

Bankalar ödeme yapmak için sıklıkla tercih edilen kurumlardır. Birçok kişi internet üzerinden mobil bankacılık sistemi kullanarak ödemelerini gerçekleştirse de hala hatırı sayılır bir kitle ödeme işlemlerini bankalardan gerçekleştirmektedir. Ödemeler banka gişelerinden yapılan işlemler arasında yer almaktadır. Kredi kartı ödemesi, su, doğalgaz, elektrik benzeri fatura ödemeleri, sigorta prim ödemeleri, GSS ödemeler, vergi ödemeleri, BES ödemeleri gibi birçok işlem bankaların gişelerinden yapılabilir.

Para Çekme – Para Yatırma

ATM’lerin kullanılmaya başlamasından sonra para çekme ve yatırma işlemleri daha hızlı ve seri bir hale gelmekle birlikte, hala bankaların gişelerinde para çekme – para yatırma işlemi yapılmaktadır. Özellikle ATM’lerin belli bir tutarın üstünü vermemeleri sebebiyle yüksek rakamları çekebilmek için müşteriler bankalarda bulunan gişelerden faydalanmaktadır. Bankadan işlem yapmanın diğer bir avantajı da banka cüzdanının işletilebilmesidir. Günümüzün mobil dünyasında bu tip işlemlere gerek olmadığı düşünülse de birçok işletme tarafından farklı hesapların kontrolünün sağlanması hala banka cüzdanları üzerinden yapılmaktadır.

Para Transferi

Bankaların yoğun olarak gerçekleştirdiği işlemlerden bir tanesi de para transferi işlemidir. Para transfer işlemleri banka gişesinden gerçekleştirilebilen diğer işlemlerden bir tanesidir. Bankalar genel olarak iki türlü para transferi işlemi gerçekleştirirler. Kendi müşterileri arasında Havale işlemi yaparken, farklı banka müşterisine kendi müşterisi tarafından gönderilen EFT işlemi yapılmaktadır. Havale ve EFT ücretleri mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden oldukça uygun fiyatlara gerçekleştirilebilmektedir. Bu sebeple birçok banka müşterisi havale ve EFT işlemlerini mobil sistemler üzerinden ya da ATM’lerden gerçekleştirir. Ancak bazı yüklü para transferi işlemlerinde veya yurt dışı para transferi işlemlerinde banka şubelerinin kullanılması gerekmektedir. Para transfer işlemleri banka gişelerinden yapılmaktadır. Bankalar gişeden yapılan para transfer işlemlerinde mobil bankacılığın yaklaşık 10 katı ücret talep edebilmektedir. Mobil transferde 3 ile 5 lira gibi bedellerle yapılan transfer işlemleri, banka gişelerinden 30 lira 50 lira gibi bedellere yapılmaktadır. Burada fiyatın belirlenmesi gönderilen paranın büyüklüğüne göre değişir. Para miktarını arttıkça transfer bedelleri de katlanmaktadır. Bankaların içerisinde kendi hesaplarınız arasında gerçekleştireceğiniz Virman işlemi için bir ücret talep edilmemektedir.

  Depremzede KOBİ'lere destek ödemesi başlıyor

Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Bankaların gişelerinden yapılabilecek diğer bir işlem de otomatik ödeme talimatı vermektir. Bu işlem genel olarak faturalarını takip etmekte sorun yaşayan kişiler tarafından talep edilmektedir. Bankaların gişelerinden ödeme yapma uygulamasını da sonlandıran otomatik ödeme talimatı için fatura numaralarının banka şubesine bildirilmesi gerekmektedir. Otomatik ödeme talimatının yaşattığı sıkıntılar ise hesabınızda yeterli miktar bulunmaması durumunda oy ay faturaların ödenememesidir.

Mevduat – Yatırım İşlemleri

Bankalar birikimlerin değerlendirilebilmesi için ideal kurumların başında gelmektedir. Bankada gerçekleştireceğiniz yatırımlar için açtırmak istediğiniz vadeli mevduat hesapları için gişeden işlem yaptırmanız gerekmektedir. Aynı zamanda döviz bozdurma, döviz işlemleri gibi talepler de gişeden yapılmaktadır. Bunun için bankada mevcut bir hesabınızın olması yeterli olacaktır. Bazı bankalarda hesap açma işlemleri de gişeden yapılmakla birlikte bazı bankalarda bu işleme bireysel müşteri temsilcileri bakmaktadır. Mevcut hesabınıza bağlattıracağınız mevduatlar, mevduat bozdurma, altın, tahvil, varant, VİOP, Repo, Eurobond gibi işlemlerin tamamını banka gişelerinden yapabilirsiniz.

Banka gişeleri pek çok işlemin yapılabildiği birimlerdir. Buralarda genellikle daha hızlı çözümlenecek işlemler gerçekleştirilmektedir. Her bankada gişe görevlilerinin sunduğu hizmetler aynı değildir. Yapacağınız işlemlerde bunu dikkate alarak hareket etmenizde fayda bulunmaktadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Banka Gişelerinde Hangi İşlemler Yapılır?

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal