Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ? Mutlaka Oku!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğum Parası Yardımı Nedir? 

Doğum Parası yardımı nasıl alınır konusu doğum yapan annelerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Doğum parası nasıl alınır ?  Süt ve Doğum parası başvuru işlemleri nasıl yapılır ? Doğum yardımı sorgulama nasıl yapılır ? Bu sorular doğum yapan annelerin merak ettiği soruların başında geliyor.

Sosyal medyada yaptığımız aramalarda bu konu ile ilgili bilgi kirliliğinin olduğunu gördük. İnsanların sağlıklı bilgi alması neredeyse imkansız.

Bu yazımız sizi kavram karmaşasından kurtaracak. Bu yazımızı baştan sona kadar dikkatlice okuduğunuz takdirde doğum yardımları hakkında bütün soru işaretleriniz çözümlenecektir.

Doğum Parası İle İlgili Kavramlar

Yeni doğan yardımı:  Yeşil kartlı vatandaşlara sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ödenen bir yardımdır. 

Doğum yardımı: Hem SSK’lı vatandaşlara hem de yeşil kartlı ailelere verilen yardımdır.

Süt parası: SSK’lı olan yada yakın zamanda SSK’sı bulunan kişilere ödenen yardımdır. 

Aşı parası: Doğum yapan yeşil kartlı annelere verilen bir maaştır. Bu maaş eğitim çağına gelinceye kadar devam eder. Şimdi de ayrıntılara bakmaya başlayalım.

1- Yeni Doğan Yardımı – Şartlı Doğum Yardımı

Yeni doğan yardımı yeni doğan bebek parası olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yeşil kartlı ailelere verilen bir yardımdır. Her doğumda bir kereye mahsus verilir. Diğer ismi şartlı doğum yardımıdır.

Şartlı doğum yardımı, doğumunu yetkili hastanelerde gerçekleştiren vatandaşlara verilir. Bunun için doğum belgelerini  il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına iletmeniz yeterli olacaktır. Böylece tek sefere mahsus yapılan nakdi yardımı almaya hak kazanabilirsiniz.

Şartlı Doğum Paras Yardımı Nasıl Alınır ?

Doğum yardımı başvuru işlemleri için İl/İlçe Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmanız gerekiyor. aile.gov.tr doğum parası başvurusu için linki ziyaret edebilirsiniz. 

Doğum yardımı başvuru işlemleri için ikamet ettiğiniz ilçedeki sosyal yardımlaşma vakıflarını başvuru yapmalısınız. Aksi takdir de başvurunuz ret edilecektir. E-devletten doğum parası başvurusu kabul edilmemektedir. 

Doğum Parası Yardımı Başvuru İşlemleri

Doğum parası başvurusu işlemleri için ” doğum yardımı başvuru dilekçesi ” diye bir dilekçe doldurmanız gerekmiyor. Doğum belgenizi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfınıza teslim etmeniz yeterli.

  Alves Kablo (ALVES) halka arz katılım endeksine uygun mu? ALVES caiz mi? Halka arz helal mi?

Eğer SYD vakfında daha önce yardım dosyanız mevcut ise yardımınız hemen başlatılacaktır. Eğer daha önce hiç yardım başvurunda bulunmadıysanız yani vakıfta dosyanız yoksa öncelikli olarak kendinize yeni bir dosya açmalısınız.

Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sosyal yardımlaşma yardım başvurusu nasıl yapılır adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Şartlı Doğum Parası Yardımı Koşulları Nelerdir ?

Doğum yardımı alabilmeniz için bir takım şartları taşımanız gerekiyor.

Peki doğum parası yardımı nasıl alınır ? Alma şartları şöyledir:

 1. Doğum yardımı alabilmeniz için öncelikle gebelik yardımından faydalanmış olmanız gerekir. Eğer gebelik yardımı nedir bilmiyorsanız gebelik yardımı adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.
 2. Doğumunuzu yetkili bir hastanede yapmalısınız. ( Devlet hastanesinde yada özel hastanelerde )
 3. Yeşil kartı olmalısınız.

Şartlı Doğum Parası Ne Kadar ?

Doğum parası  yapılan son zam değişikliği ile birlikte 100 TL’den 150 TL‘ye çıkarıldı. Bu yardımı her doğumunuzda yeniden alabilirsiniz. Maddi durumunuzda değişiklik olmadığı sürece her doğumda bunu alma hakkınız vardır.

Bu ödeme her doğumda sadece bir kere yapılmaktadır. Ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır.

Şartlı Doğum Parası yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Doğum parası sorgulama işlemleri için e devleti kullanabilirsiniz. Eğer doğum parası sorgulama ekranına nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz.

Evet ilk yardımımız olan Yeni doğan yardımından bahsettik. Bu yardımın gerçek ismi Şartlı Doğum Yardımıdır.

Bu yardımı sadece yeşil kartlı vatandaşlar almaktadır. 

2- Doğum Parası ( 1. Çocuk 2. Çocuk Ve 3. Çocuk Yardımı )

Şimdi herkesin yakından bildiği bir yardıma gelelim. Analık parası olarak da bilinen bu yardım bazen de çocuk parası olarak adlandırılıyor. Yasal ismi ise doğum yardımıdır. 1. çocuğa 300 lira 2. çocuğa 400 TL yardım diye de adlandıran vatandaşlarımız vardır.Doğum parası nasıl alınır? Süt parası başvuru diye araştırdığımızda bunun Türk vatandaşları ile mavi kart sahiplerine ödenen bir yardım olduğunu görmekteyiz. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir.

 • Memurlar:  Çalıştıkları kuruma,
 • Yeşil kartlılar ve SSK’lı olarak özel sektörde çalışanlar: Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapmalıdırlar.

Doğum Parası Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Peki doğum parası yardımı nasıl alınır ? Yeşil kartlı ve özel sektör de SSK’lı olarak çalışan vatandaşlar doğum yardımı başvuru işlemleri için Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İlçe Müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor.

  Tokat'ta Emekliye Bayram İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek? Tarihler Belli Oldu mu?

Eğer anne yada babadan herhangi biri kamu kurumunda (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) çalışıyorsa çalıştıkları iş yerlerine başvuru yaparlar.  SGK Doğum parası yardımı için başvuru süresi bulunmamaktadır.

Aile.gov.tr adresinden doğum parası başvuru yapılmadığını belirtmek isteriz.

Doğum Parası yardımı Şartları Nelerdir ?

Doğum Yardımı başvuru yapmak isteyen vatandaşlarda bir takım şartlar aranmaktadır. Ayrıca doğum yardımı alabilmek için bir iki işlemle uğraşmanız gerekecek. Doğum parası şartları şöyle:

Yapmanız gerek işlemler şunlar:

 • Doğum yardımı alabilmenin ilk şartı doğum gerçekleştikten sonra nüfus müdürlüğüne giderek Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) üzerinden kayıt işlemi yapılmasıdır. Yani çocuğunuza kimlik çıkarmalısınız.
 • Doğum yardımı alabilmeniz için 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştirmiş olmalısınız. Bu tarihten önce ki doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
 • 15.05.2015 tarihi ve sonrasında evlatlık edinmişseniz evlat edindiğiniz çocuk için daha önce doğum yardımı alınmış ise tekrar ödeme alamazsınız. Çocuk öz ailesinde kaçıncı çocuk ise ödemenizi de o şekilde alabilirsiniz.
 • Ödeme anne ve baba sağ ise anne adına yatırılır. Anne doğum sırasında vefat ederse ödeme babaya yapılır.
 • Aile bakanlığının il müdürlüklerine başvuru yapacak vatandaşlar doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurmaları gerekir. Doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulmuş örneği aramanıza gerek yoktur. Kurum size formu verdikten sonra yardımcı olmaktadır.
 • Evde doğum yapmış olsanız bile 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında doğum yapmışsanız bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Doğum Parası Yardımı Ne Kadar ?

Doğum parası hesaplama işleminde doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu önem kazanmaktadır.

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında ödeme yapılır. Bu ödemeler bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır.

 • Doğum yardımı ödemesi almak için son başvuru tarihi bulunmamaktadır.
 • Doğum Yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve haczedilemeyeceğini de hatırlatalım.
 • Eşinden boşanan kadın yeni bir evlilik yapar ve yeni eşinden çocuk sahibi olursa ilk eşinden çocuğu varsa onlarda sıralamaya dahil edilir ve kaçıncı doğumu gerçekleştirmişse ona göre ödeme yapılır.
 • Babanın eski eşinden olan çocukları sıralamaya dahil edilmez.

Çoklu Doğum Yardımı Nasıl Hesaplanmaktadır ?

Eğer bir çocuğunuz varsa ve ikizlere hamile iseniz ikizlerden herhangi biri 2. diğeri ise 3. çocuk olarak hesaplanır ve çoklu doğum yardımı olarak 1000 TL ödeme alırsınız.

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sınavsız 8 bin personel alacak

Doğum Yardımı Ödemeleri Nereden Yapılmaktadır ?

Doğum yardımı ödemeleri PTT şubelerinden yapılmaktadır. Peki doğum yardımı ne zaman alınır ? Aslında doğum parası ne zaman alınır sorusunun net bir cevabı yoktur. Ortalama 15 günde içinde paranız hesaba geçecektir.

PTT Doğum Parası Sorgulaması

PTT doğum parası sorgulama işlemleri için en pratik yöntem e devlettir. Doğum parası sorgulama işlemleri için ve doğum yardımı başvuru sonucu için buraya tıklayarak ilgili e devlet sayfasına ulaşabilirsiniz. Doğum yardımı başvuru formu e-devlet üzerinde bulunmamaktadır. Bunun için aile bakanlığı ilçe müdürlüklerine başvuru yapmalısınız. PTT doğum parası sorgulama e-devlet üzerinden oldukça rahat. PTT doğum parası sorgulama telefon üzerinden de yapılmaktadır. Bunun için ALO 144’ü arayabilirsiniz.

3- Süt Parası

 • Süt parası yada diğer ismi ile emzirme ödeneği 4a,4b ve 4d olarak çalışan ailelere ödenmektedir.
 • Süt parası alabilmeniz için doğumdan önce 120 günlük bir sigorta priminiz bulunması gerekmektedir.
 • Süt parası 2023 yılı itibariyle 520 TL olmuştur. Ödemeler ziraat bankası aracılığıyla yapılmaktadır.

Süt parası hakkında çok detaylı bir yazı yayınladık. O yüzden bu kısmı kısa tutuyoruz. Süt Parası (Emzirme Ödeneği ) Hakkında Her şey!-2021 adlı yazımızı mutlaka okumalısınız.

4- Aşı Parası

Aşı parası denen bu ödeme aslında doğumdan sonra da uzun vadede devam etmektedir. 

 • Gebelik yardımı ,doğumla birlikte sonlanan bir yardımdır. Gebelik süresi boyunca verilen bir yardımdır. 
 • Çocuk parası olarak da bilinen yardım yeşil kartlı vatandaşlara yapılmaktadır.
 • Canlı doğum gerçekleşmesinden hemen sonra başlar çocuğun eğitim çağına gelmesine kadar devam eder.
 • Aşı parası kapsamında, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin aylık 100 TL (en fazla 72 ay)
 • Gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 200 TL 
 • Hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 500 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır. 2023 doğum parası hesaplama işlemleri yaparken bu rakamlar baz alınmalıdır.

SGK doğum parası hakkında yazdığımız dev rehbere göz atmanızda fayda var. Aşı parası nedi adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda doğum parası yardımı nedir ? Doğum parası yardımı nasıl alınır ? Doğum parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır ?  Çalışmayan kadın doğum parası ne kadar ? Gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır ? Mutlaka Oku!

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!