Elektrikli Araçlarda ‘İkinci El’ Değer Kaybı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli araçlarda ikinci el değer kaybı Türkiye’de de gündemde. Yapılan araştırmalara göre, elektrikli otomobillerin ikinci eldeki değer kaybı önemli bir konu haline gelmiş durumda. Türkiye’deki pazarın Avrupa’dan farklılıkları ve yaşanan değer kayıpları incelendi.

Elektrikli Araçlarda Değer Kaybı Trendi

Türkiye’deki elektrikli otomobillerin ikinci el değerinde düşüş devam ediyor. Taylan Özgür Dil’in Hürriyet’teki araştırmasına göre, son bir yılda elektrikli otomobillerin ikinci eldeki değer kaybı yüzde 4.14’e ulaşırken, 4-5 yaşındaki modellerde bu kayıp yüzde 13’ün üzerine çıktı.

İkinci El Değer Kaybı Önemli Bir Konu

Türkiye’de 80 binden fazla elektrikli otomobil sahibi ve almayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri ikinci eldeki değer kaybı. Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre, 2023 yılında elektrikli otomobiller ikinci elde yüzde 23 oranında değer kaybetti. 4-5 yaşındaki elektrikli otomobillerde bu kayıp yüzde 50’ye kadar ulaştı. Türkiye’deki elektrikli araçlar da aynı dönemde değer kaybetti ancak Avrupa’daki kadar yüksek olmadı. Hürriyet’in analizine göre, Türkiye’de elektrikli otomobillerin değer kaybıyla ilgili ilk kapsamlı çalışma yapıldı.

Tesla’da Değer Kaybı

Otomotiv veri şirketi Cardata’nın Hürriyet için derlediği verilere göre, Türkiye’deki elektrikli otomobiller, 2023 yılında ikinci elde bir önceki yıla göre ortalama yüzde 4.14 değer kaybetti. 4-5 yaşındaki elektrikli otomobillerin son 12 ayda yaşadığı kayıp ise yüzde 13’leri buldu. Elektrikli otomobillerin son bir yıllık değer kayıplarını içeren araştırmaya göre, 2020 model Jaguar I-Pace’in ikinci el değeri geçen yılın başında 2 milyon 550 bin TL seviyesindeyken Ocak 2024 itibarıyla yüzde 13.1 oranında kayıpla 2 milyon 220 bin TL seviyelerine geriledi. Tesla Model Y’nin ikinci el değeri son 12 ayda yüzde 11.5 oranında düşüşle 2 milyon 500 bin TL seviyelerinden 2 milyon 215 bin TL seviyelerine gerilerken, Renault Zoe’nin bir yılda yaşadığı kayıp yüzde 8.6 olarak belirlendi.

  Tokat En Ucuz Otomobil Listesi Açıklandı, işte marka marka araç fiyat listesi

Elektrikli Araç Parkı ve Değer Kaybı

Türkiye’deki elektrikli otomobil parkı Avrupa’dakine kıyasla daha küçük olduğu ve yüksek satın alma maliyetleri nedeniyle ikinci el değer kayıplarının şu anda büyük olmadığı belirtiliyor. Ancak, ortaya çıkan veriler elektrikli otomobillerin ikinci el değer kayıplarıyla ilgili ipuçları veriyor. Bu otomobillerin değer kaybında en büyük etkenlerden biri hızla gelişen batarya teknolojileri ve maliyetlerin azalması olarak gösteriliyor. Araştırmaya dahil edilen 48 elektrikli otomobilin, Ocak 2023’te ortalama değerleri 3 milyon 77 bin 200 TL iken, Ocak 2024’te yaklaşık 2 milyon 970 bin 433 TL’ye kadar düştüğü görülüyor. Bu da son 12 ayda elektrikli otomobillerin ortalama değerinde yaklaşık 107 bin TL’lik bir azalma olduğunu gösteriyor.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Elektrikli Araçlarda ‘İkinci El’ Değer Kaybı

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!