Elon Musk’ın Starlink uyduları yavaş yavaş hepimizi zehirliyor mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA Fizikçisinden Korkutan Uyarı: Starlink Uyduları Dünya'yı Tehdit Ediyor

NASA'dan Emekli Olan Bir Fizikçi, Elon Musk'ın Starlink Projesinin Dünya'nın Manyetik Alanını Tehdit Ettiğini Belirtiyor.

Eski NASA fizikçisi, Elon Musk'ın Starlink gibi uygun maliyetli "süper uydu yıldız takımlarının" Dünya'nın manyetik alanını bozabileceği ve tüm yaşamı ölümcül kozmik ışınlara maruz bırakabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Dr. Sierra Solter-Hunt'ın yaptığı yeni araştırma, Musk'ın SpaceX şirketinin her saatte 1,3 tondan fazla kablosuz internet uydu kalıntısını Dünya atmosferine salarak, yörüngede metal bir "iletken parçacık" tabakası oluşturduğu yönündeki yeni tahminlere dayanıyor. Fizikçi Dr. Solter-Hunt, "Bu duruma çok şaşırdım" diyerek, "Uzay endüstrisinden kaynaklanan metal tozunun birikimi konusunda henüz yeterince araştırma yapılmadı" ifadelerini kullandı.

Starlink Uydularının Neden Olduğu Tehlikeler

Gökbilimcilerin Mart ayındaki son tahminlerine göre, şu anda yörüngede 5.504 Starlink uydusu bulunmakta ve bunların 5.442'si aktif olarak çalışmaktadır. Ancak binlerce Starlink uydusunun daha yörüngeye yerleştirilmesi planlanmaktadır.

Dr. Solter-Hunt'a göre, bu uydulardan atmosfere salınan parçacıkların, Dünya'nın manyetik alanını bozabileceğini ve hatta yüksek iletkenliğe sahip metal parçacıkların tek bir bölgede birikerek Dünya atmosferinin kaybolmasına neden olabileceğini belirtmektedir. Bu durum, Mars ve Merkür gibi gezegenlerde görülen atmosfer sıyrılması olaylarına benzer bir etki yaratabilir.

Dr. Solter-Hunt, Dünya'nın şu anda yaklaşık 10.000 uyduya ev sahipliği yaptığını ancak önümüzdeki 15 yıl içinde bu sayının 100.000'i aşabileceğinin tahmin edildiğini ve bu noktaya gelindiğinde gerekli önlemlerin alınmasının çok geç olabileceğine dikkat çekmektedir.

Dünya'nın doğal manyetik alanı, gezegenimizi kozmik radyasyondan koruyan önemli bir kalkandır. Ancak uydulardan kaynaklanan manyetik parçacıkların etkisi, Dünya yörüngesinde ciddi sorunlara yol açabilir.

  Twitch'e Türkiye'de erişim engeli getirildi!

Dr. Solter-Hunt ve diğer bilim insanları, uzayı ve iyonosferi uzay çöplüğü olarak kullanmaktan kaçınılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Ayrıca, geçtiğimiz yıllarda hem akademik astronomlar hem de SpaceX'in uydularına rakip olan şirketlerin, FCC'ye SpaceX'in Starlink hedefleri hakkında resmi şikayetlerde bulunduğuna dair bilgiler de mevcuttur.

KAYNAK: www.chip.com.tr

Daha Fazlasını Keşfedin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Elon Musk’ın Starlink uyduları yavaş yavaş hepimizi zehirliyor mu?

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal