İngiltere Kralını bile Tokat’a getiren 3 bin yıllık antik kent!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sebastapolis Antik Kenti: Tokat'ın Tarihi Hazineleri

Sebastapolis Antik Kenti Hakkında

Kesin kuruluş tarihi belirsiz olsa da, M.Ö. 1. yüzyılda kurulmuş olabileceği tahmin edilen Sebastapolis antik kenti, Tokat'ın Sulusaray ilçesinde bulunmaktadır. Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlere ev sahipliği yapan bu eski kent, adeta tarihin derinliklerinde gizemini korumaktadır.

Tarihi ve Önemi

M.Ö. 1. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Sebastapolis antik kenti, "Büyük azametli şehir" anlamına gelmektedir. Kent, Roma İmparatoru Traianus döneminde (M.S. 98-117) Kappadokia eyaletine dahil edilmiştir. Farklı kaynaklarda adı "Herakleopolis" olarak da geçen bu antik kent, Roma Hamamı ve Bizans Kilisesi kalıntılarıyla zengin bir tarihe sahiptir.

Kazı Çalışmaları ve Keşifler

1987 yılında yapılan kurtarma ve sondaj kazıları sonucunda elde edilen verilere göre, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim yeri olan Sebastapolis, Karadeniz'in en büyük Roma kentlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Şehrin altında keşfedilmeyi bekleyen büyük bir bölümüyle, hala sırlarını korumaktadır.

Kazılarda Ortaya Çıkanlar

Son kazı çalışmalarında, 2021 yılında Bizans dönemine ait 3 insan iskeleti bulunmuştur. Ayrıca, Ilıca Köyü yakınlarındaki Asklepion alanında bulunan mozaikler de antik kentin zengin tarihini gün yüzüne çıkarmaktadır.

İlginç Bir Davet Hikayesi

2015 yılında Tokat Valisi Cevdet Can'ın, İngiltere veliahdı Galler Prensi Charles'a göndermek üzere yazdığı mektup, antik kent Sebastapolis'teki kazıların başlamasına sebep olmuştur. Charles'a yapılan davet mektubu, 2016 yılında Buckhingham Sarayı'ndan gelen cevap ile yanıtlanmıştır.

Geleceğe Dair Sorular

Kazı çalışmalarının ilerleyen hızı, gelecekte "Kral 3. Charles, Tokat'a bir daha gelecek mi?" sorusunun cevabını belirleyebilir. Sebastapolis antik kenti, Tokat'ın önemli tarihi hazinelerinden biri olarak, her geçen gün yeni keşifler ve sürprizlerle karşımıza çıkmaya devam etmektedir.

  Bakan Işıkhan: Emekliler İçin Bayram İkramiyesi Artırılacak

İlginizi çekebilecek konular

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
İngiltere Kralını bile Tokat’a getiren 3 bin yıllık antik kent!

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!