1. Haberler
  2. Biyografi
  3. İran Cumhurbaşkanı Reisi kimdir? İşte Reisi’nin hayatı

İran Cumhurbaşkanı Reisi kimdir? İşte Reisi’nin hayatı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin hayatı ve kariyeri, idam kararlarındaki rolü, devlet içindeki yükselişi, cumhurbaşkanlığı görevi ve politikaları özetlendi. Reisi, yolsuzluklarla mücadeleye odaklanarak ülkenin en ciddi sorunlarından biri olarak gördüğü yolsuzluklarla ilgili çalışmalar yapmıştır. ABD’nin yaptırımlarına rağmen idamlardaki rolü konusunda sessiz kalmıştır. He started his career as a prosecutor in Meşhed in 1981 and rapidly rose through the ranks to become Deputy Chief Prosecutor of Tehran. In 1988, he gained notoriety for his involvement in the committee deciding on the execution of regime opponents, earning him the nickname "massacre ayatollah" among dissidents. Reisi continued his ascent within the state by assuming the position of Tehran Chief Prosecutor after Khomeini’s death, leading him to various key roles within Iran’s judiciary. As the President of Iran, he has emphasized his efforts in combating corruption, despite facing criticism for his involvement in executions and the imposition of sanctions by the United States.

İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı: İbrahim Reisi

İbrahim Reisi'nin Kariyeri

İbrahim Reisi, 14 Aralık 1960'ta Meşhed'de doğdu ve hukukçu bir geçmişe sahip. 1979'daki devrimin ardından kariyerine 1981'de Kereç savcısı olarak adım attı. Hızla yükselen Reisi, kısa sürede Tahran Başsavcı Vekilliği makamında görev aldı.

İdam Kararları ve Lakabı

Reisi, 1988 yılında hapisteki rejim muhaliflerinin idam kararını veren komitede yer aldı ve muhalifler tarafından "katliam ayetullahı" olarak anıldı. Humeyni'nin ölümünden sonra devlet makamlarında yükselişine devam eden Reisi, 1989-1994 yıllarında Tahran Başsavcılığı görevini üstlendi.

  Merve Seren Kimdir, Kaç Yaşında? Merve Seren Hayatı ve Biyografisi

Devlet Denetleme Kurumu ve Yargı Erki Başkanlığı

1994 yılında Devlet Denetleme Kurumu Başkanlığı'na atanan Reisi, 10 yıl boyunca bu görevde bulundu. Daha sonra 2004'te Yargı Erki Başkanı Birinci Yardımcılığı görevine getirildi. 2014 yılında İran Genel Başsavcılığı görevine atanarak görevine devam etti.

İran Cumhurbaşkanlığı Görevi

2016 yılında yine Hamaney tarafından İmam Rıza Türbe ve Külliyesi Vakfı Başkanlığına getirilen Reisi, 19 Mayıs 2017'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu ancak seçimleri kaybetti. Mart 2019'da boşalan Yargı Erki Başkanlığı'na getirilen Reisi, 2021 yılından itibaren İran'ın Cumhurbaşkanı olarak görev yapmaktadır.

Politikaları ve Tartışmalar

Reisi, görev süresi boyunca yolsuzluklarla mücadeleye vurgu yaparak ülkenin en önemli sorunlarından biri olarak gösterilen yolsuzluklarla ilgili çalışmalar yaptı. ABD tarafından 2019'da yaptırım listesine alınmasına rağmen idamlardaki rolü konusunda herhangi bir açıklama yapmamıştır.

İbrahim Reisi'nin İran Cumhurbaşkanlığı dönemi hakkında merak edilenler.

İlginizi çekebilecek konular

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
İran Cumhurbaşkanı Reisi kimdir? İşte Reisi’nin hayatı

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal